Představujeme
Volkswagen ID.4 – Pro elektrorodinu
Petr Hanke 27.04.2021 06:07
Volkswagen postupně rozšiřuje svoji rodinu elektrických modelů ID. Po kompaktním ID.3 se začal prodávat také větší a prostornější ID.4, postavený na stejné technice, ale nabízející jiné užitné vlastnosti.
Středně velké modely SUV mají pro globálně působící automobilky zásadní význam. Patří mezi ně například Toyota RAV4, Honda CR-V nebo Nissan X-Trail a jsou to vozy patřící do desítky celosvětově nejprodávanějších automobilových typů. Úspěšný je také Volkswagen Tiguan, jenž je globálně nejprodávanějším modelem své značky. Druhý elektrický vůz Volkswagenu – ID.4 – patří s délkou 4684 mm právě do této skupiny, byť s jiným druhem pohonu. Abychom byli přesní, tak samotnou délkou karoserie na ně několik milimetrů ztrácí, avšak všechny téměř o 100 mm překonává svým rozvorem. Není tedy divu, že Volkswagen má s modelem ID.4 globální ambice, takže jej nebude vyrábět pouze v německém Zwickau, ale též v Číně a později i v USA.
Volkswagen ID.4 je teprve druhým modelem postaveným na elektrické platformě MEB koncernu Volkswagen. Prvním byl o segment menší typ ID.3 (AR 9/’20), Škoda Enyaq iV bude třetí. Ve srovnání se svým menším sourozencem stojí typ ID.4 na stejně dlouhém rozvoru náprav. Je však celkově mohutnějším vozem s rozchodem vpředu zvětšeným o 51 mm a vzadu o 14 mm. Délka karoserie narostla především v oblasti zadního převisu o 223 mm a výška o 62 mm. Z toho vyplývají i větší vnitřní rozměry zejména v příčném směru, v podélném prostoru pro nohy na zadních sedadlech a částečně také pro hlavu. K nárůstu objemu došlo i u zavazadlového prostoru, a to konkrétně o 158 l. Volkswagen ID.4 je tedy plnohodnotným rodinným vozem, srovnatelným například s Volkswagenem Tiguan Allspace nebo nepříliš vzdáleně i s Passatem Variant.
Volkswagen modely ID navrhuje s částečně pozměněnou filozofií ve srovnání se svojí standardní produkcí. Projevuje se méně technicistním přístupem a celkovým zjednodušením obsluhy. To jistě vychází ze základních charakteristik elektrického pohonu, nicméně uvědomíte si to při prvním otevření dveří pomocí zapuštěných klik s elektrickými zámky. Pak už stačí jen s klíčkem v kapse usednout na sedadlo řidiče a zvolit směr jízdy – žádné startování. Tento přístup je patrný i při pohledu na řešení palubní desky s minimalizovanými hlavními přístroji nebo na uspořádání úložných prostorů ve středové konzole mezi předními sedadly. Kromě vyjímatelných držáků nápojů je zde velká schránka krytá roletkou s možností rozdělení podle potřeby. Samozřejmostí je také přihrádka pro uložení a bezdrátové nabíjení telefonu. Při pobytu uvnitř zaujme celková vzdušnost, vytvářející pocit prostornosti.
S prostorem se nešetřilo ani na zadních sedadlech, kde situaci zlepšuje absence středového tunelu. Škoda jen, že zadní sedadla nejsou nijak nastavitelná, tedy ani posuvně, ani co se sklonu opěradel týče. Jsou rozdělena v poměru 40:60 a doplněna středovým otvorem pro lyže umístěným za výklopnou loketní opěrkou. U podlahy měří zavazadlový prostor na délku mírně přes 900 mm a na šířku má přibližně jeden metr, po sklopení opěradel zadních sedadel k předním sedadlům ve střední poloze naměříte přibližně 1,7 metru.
Jak už bylo řečeno, Volkswagen ID.4 je postaven na technickém základě platformy MEB s poháněnými zadními koly, což platí pro všechny doposud představené verze. Varianty s pohonem 4x4, tedy s doplňkovým motorem na přední nápravě, přijdou do prodeje v průběhu letošního roku. V současné době jsou nabízeny, pomineme-li výbavu, tři verze. Dvě základní používají li-ion akumulátor s kapacitou 52 kWh, tvořený devíti moduly článků a vážící 344 kg. Vrcholné provedení si může vézt zásobu až 77 kWh energie rozdělenou do 12 článků. V tomto případě činí hmotnost akumulátoru 493 kg. V obou případech tvoří přibližně 20 % jejich hmotnosti pouze masivní hliníkový obal, jenž je součástí nosné struktury podlahy vozidla.
Menší akumulátor lze pojit se synchronními motory naladěnými na 109 a 125 kW (148 a 170 k) s točivými momenty 220 a 310 N.m. Nejvýše postavené verze disponují větším akumulátorem a výkonem 150 kW (204 k). Všechny motory váží i s jednostupňovým převodem přibližně 90 kg a vyznačují se použitím měděného vinutí s dráty o čtvercovém průřezu, které umožňuje efektivně vyplnit účinnou plochu statoru, a tím zajistit přenos většího množství energie.
Použití koncepce s akumulátory umístěnými v podlaze a pohonem zadních kol má zásadní vliv na kulturu jízdního projevu. Příjemné je nejen optimální vyvážení hmotnosti mezi nápravami, ale také přirozený grip zadních kol při rozjezdu, kdy musí přenášet relativně velký točivý moment, jenž je navíc dostupný takřka od nulových otáček (ve skutečnosti od 310 min-1). V běžných situacích a ani na mokrém povrchu tak není problém s trakcí. Na jistotě a klidu přidává také absence protáčení hnacích kol při rozjezdu nebo při akceleraci ze zatáček – řízení je i v těchto situacích klidné a bez rušivých rázů.
Volkswagenu se velmi dobře povedlo naladění rychle fungujícího stabilizačního systému, který prakticky znemožňuje i záměrné vyvolání nestability. Při správném stylu jízdy, kdy se nesnažíte na maximum využívat trakční potenciál pneumatik a jedete plynule, dokáže být jízda s ID.4 i v určitých mezích podmanivá.
Nutno však dodat, že v tomto ohledu je na tom menší a obratnější ID.3 lépe. Se stejným motorem nabídl lepší dynamiku, a sice 7,9 s oproti 8,5 sekundy ve zrychlení z nula na 100 km/h. Tento rozdíl byl při jízdě jasně znát a ještě více se projevil v rychlostech nad 100 km/h. Větší ID.4 ztratilo dynamickou jiskru, již ID.3 dokáže zažehnout. Testovací jízdu jsme přitom absolvovali pouze ve dvou, tedy s vozem vytíženým na přibližně třetinu užitečné hmotnosti. Je otázkou, nakolik tento vjem ovlivnila příplatková 21palcová aerodynamická kola s velkou masou hliníku na svém vnějším okraji, a tudíž poměrně značnou setrvačností.
Volkswagen má u modelů ID propracovaný systém rekuperace kinetické energie, jenž ve všech verzích pracuje adaptivně a reaguje na překážky před vozem, případně na podněty získané z navigace, jako například přibližující se kruhový objezd, odbočku nebo obec. Pakliže ale před vozem nic není, snaží se ve standardním režimu D maximálně využívat svoji kinetickou energii a jezdit setrvačností. V režimu B, tedy zvýšené rekuperace, systém po puštění akcelerátoru nastaví zpomalení na hodnotu přibližně 0,13 g, což posádka vnímá jako mírné až střední zpomalování. Samotný elektromotor je přitom schopen vůz po sešlápnutí brzdového pedálu zpomalovat až 0,25 g. A až poté přicházejí ke slovu mechanické brzdy – vpředu kotoučové a vzadu bubnové, navržené pro celou dobu životnosti vozu.
K prvním jízdám jsme měli připravený vůz disponující aktivními tlumiči a řízením s proměnným převodem podle rejdu, jež jsou dostupné pouze pro nejvyšší provedení označované Max. Na hladkém či zvlněném povrchu zaujala celková plavnost podvozku a jeho schopnost udržet pod kontrolou pohyby karoserie. Vůz byl však vybaven největšími dostupnými příplatkovými koly s průměrem 21 palců, což zřejmě způsobovalo hlučnější a méně pohodlný přejezd krátkých nerovností. Celkově byla ale míra pohodlí daná podvozkem na solidní úrovni.
Volkswagen pro modely ID připravil nově koncipovanou strukturu nabídky. Zatímco u běžných verzí nabízí jen několik stupňů výbavy, které umožňuje libovolně doplňovat z širokého seznamu, modely ID přicházejí v několika přednastavených variantách. V případě modelu ID.4 jich je sedm a jsou odstupňovány jak kapacitou akumulátoru, tak výkonem motoru a samozřejmě výbavou. K jednotlivým verzím pak již není možné dodat mnoho dalších položek. Kromě jiných kol nebo odlišně lakované střechy je to například elektricky výklopné tažné zařízení, textilní koberečky nebo z hlediska celkové efektivity doporučeníhodné tepelné čerpadlo (je ve standardní výbavě pouze u verze Max).
Součástí ceníku pro model ID.4 jsou také různé typy nabíječek rozšiřujících nabíjecí možnosti dané standardně dodávanými kabely pro nabíjení z běžné 230V zásuvky a z veřejných nabíječek (kabel Mode 3). K dispozici je dvojice nabíječek s výkony 11 a 22 kW a dále pak velmi praktický univerzální nabíjecí kabel, jejž lze použít pro nabíjení z různých typů elektrických zásuvek (4 adaptéry) a jehož maximální nabíjecí výkon činí 22 kW.
Design Volkswagenu ID.4 je v přímém kontaktu nápaditější a svalnatější, než se může jevit z fotografií. V praxi se ale tento vůz snaží spíše zapůsobit především prostorností interiéru, bohatou nabídkou funkcí infotainmentu a celkovou uživatelskou vstřícností. Je samozřejmě potřeba počítat s typickými vlastnostmi elektrického pohonu, mezi něž patří i vyšší cena, byť v rámci konkurentů, kterých zatím ještě moc není, příliš nevybočuje.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Střídavý synchronní kapalinou chlazený elektromotor uložený vzadu napříč; a) 109 kW (148 k) a 220 N.m; b) 125 kW (170 k) a 310 N.m; c) 150 kW (204 k) a 310 N.m. Lithium-iontový akumulátor a+b/c) 52/77 kWh. Jednostupňový redukční převod. Pohon zadních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči (alternativně aktivními), vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ø až 358 mm, vzadu bubnové brzdy, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky a+b) 235/60 R 18, c) 235/55 R 19 vpředu a 255/50 R 19 vzadu.
Rozměry a hmotnosti (v uvedeném pořadí motorů)
Rozvor náprav 2766 mm, rozchod kol 1587/1562 mm, d/š/v 4584/ /1852/1612 mm, světlá výška 160 mm; objem zavazadlového prostoru 543/1562 l; hmotnost pohotovostní 1891/1891/2049 kg; celková 2480/2480/2660 kg, nebrzděný/brzděný přívěs 750/1000 (b+c) 1200) kg; průměr otáčení 10,2 m, součinitel odporu vzduchu cx = 0,28.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 160 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 10,9/9,0/8,5 s, spotřeba elektřiny WLTP 15,5/15,5/16,2 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 346/346/522 km, nabíjení střídavým proudem max. a/b/c) 50 (volitelně 100)/100/150 kW, stejnosměrným proudem max. a+b/c) 7,2/11 kW.
Cena 991 900/1 030 900/1 181 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)