Představujeme
Volkswagen e-Golf – Elektrifikace
-PH/TH- 19.05.2014 07:46
Po dlouhém vývoji přichází na trh elektrická verze Golfu, kterou jsme vyzkoušeli v běžném provozu...
Zkušební trasa o délce 36 kilometrů, absolvovaná v ulicích Berlína v blízkosti letiště Tempelhof, vykázala průměrnou spotřebu elektrické energie 14,6 kWh/100 km. Při současné pražské ceně 4,8 Kč/kWh to znamená náklady ve výši 70 Kč/100 km, což je ekvivalent přibližně dvou litrů benzinu Natural 95. Při dobíjení z veřejných stanic jsou výdaje na provoz ještě nižší. Akumulátory umístěné mezi nápravami v podlaze vozu mají zásluhu na snížené poloze těžiště. Tato vlastnost spolu s tvrdší charakteristikou podvozku, vzhledem ke zvýšené hmotnosti elektrického Golfu, zajišťuje velmi dobrou stabilitu jízdy, která potěší i náročnější řidiče. V podmínkách městského provozu zaujme také dynamika nabízená charakteristikou elektromotoru (maximum točivého momentu 270 N.m už od nulových otáček), zejména pak jeho okamžité reakce na pohyby plynového pedálu.
Po přivyknutí na brzdné schopnosti elektromotoru 85 kW (115 k), jenž podle režimu jízdy také účinně rekuperuje část kinetické energie, není třeba v běžných situacích vůbec používat konvenční hydraulickou brzdovou soustavu. Většina zpomalení probíhá právě rekuperací, o jejíž intenzitě je řidič informován přístroji. Součástí standardní výbavy Volkswagenu e-Golf je také nejvyšší verze navigačního systému s integrovanou SIM kartou, jež zajišťuje spojení se servery Volkswagenu.
Po vytvoření vlastního profilu na zákaznickém portálu Volkswagen Car-Net (volkswagen-carnet.com) a stáhnutí aplikace Car-Net e‑Remote do chytrého telefonu lze k obsluze vybraných funkcí vozu na dálku využívat právě mobilní telefon. Zejména pro elektricky poháněný automobil je praktické sledovat aktuální stav nabití akumulátoru, a tím i dojezd. Pomocí telefonu lze také zapínat či vypínat dobíjení, stejně tak jako obsluhovat nezávislé topení a ještě před nástupem do vozu jeho interiér nechat vychladit, anebo naopak vytopit. Automobil do aplikace v mobilním telefonu umí přenést informace o ujeté vzdálenosti, spotřebě elektřiny či případně i o rekuperaci kinetické energie. Výhodné je rovněž zobrazení polohy zaparkovaného automobilu na mapě v telefonu či možnost jeho dálkového uzamčení nebo aktivace světlometů. Propagaci elektrických vozidel přispěly Týdny e-Mobility v hangárech 2 až 4 bývalého berlínského letiště Tempelhof, na nichž se vystřídali nejen novináři z mnoha zemí, ale také všichni zájemci o elektrická vozidla. Přednášky, výstavy, testovací jízdy a koncerty elektronické hudby byly na denním pořádku, zájemci okusili současné modely e-Golf, e-Up! a Golf GTE, prohlédli si jejich předchůdce a seznámili se s konstrukcí na vystavených částech elektromobilů včetně modulární platformy MQB, poháněcích soustav a akumulátorů.
Jízdní zkoušky v plném provozu prokázaly, že moderní elektrická vozidla jsou srovnatelná s klasickými automobily jak dynamikou, tak prostorností; jejich dojezd na jedno nabití akumulátorů se už také začíná zvyšovat. Sériová produkce typů e-Golf (ve Wolfsburgu) a e-Up! (v Bratislavě) už začala (viz též AR 12/’13); v Německu se e-Golf prodává od 34 900 eur a menší e-Up! od 26 900 eur; na český trh přijde e-Golf v létě zhruba za 900 tisíc (tedy obdobná cena jako u BMW i3) a e-Up! za 600 tisíc Kč. Součástí nabídky je Mobility Pack, jenž zahrnuje tři odtahy ročně při vybití akumulátorů a zapůjčení klasického vozu na deset dnů (například na kratší dovolenou). Největší pozornost byla soustředěna na obě varianty Golfu (GTE viz AR 4/’14), nejdelší trasu jsme však ujeli s plně elektrickým e-Golfem. Pokud se elektrická energie vyrábí ekologicky jako BluePower z vodních a větrných elektráren, lze hovořit o skutečné eliminaci emisí CO2 v provozu vozidla. Otázkou -zůstává produkce a následně ekologická likvidace vysloužilých akumulátorů, pokud se elektromobily opravdu rozšíří.
Mohutný blok akumulátorů Li-Ion pro e-Golf má totiž nemalou hmotnost 318 kg, tedy 21 % z celkové hmotnosti vozu. Výhodou je ovšem možnost zástavby do koncernové platformy MQB, která tak slouží všem druhům pohonu, a to konvenčnímu (benzin/nafta), alternativním palivům (etanolové FlexFuel pro Brazílii, TGI pro stlačený zemní plyn CNG), elektrickému (e-Drive; Plug-In Hybrid EV) a v budoucnu také palivovým článkům FC (Fuel Cell). Podle slov Dr. Heinz-Jakoba Neussera, člena představenstva pro značku VW a vývoj pohonných jednotek, jsou nejdůležitější cesty ke snižování spotřeby a tedy zvyšování účinnosti jen dvě, a to lehká stavba a elektromobilita. Volkswagen nyní nabízí kompletní řadu pohonných soustav, z nichž čistě elektrické jsou velmi vhodné pro městský provoz, resp. jízdy na kratší vzdálenosti. Ovládání elektromobilu je stejně snadné jako u vozu se samočinnou převodovkou, volicí páka e-Golfu však nabízí několik stupňů rekuperace brzdné energie buď v režimu D (D1 až D3, volba posuvem páky do strany) nebo při brzdění motorem (poloha B; až 40 kW při 100 km/h).
Podle potřeby lze také volit režim jízdy Standard, Eco a Eco Plus, který upravuje výkon, a tedy i spotřebu, a to na 85/70/55 kW při největší rychlosti 140/115/90 km/h, postupně klesá výkon klimatizace (v Eco Plus vypnuta) a rychlost odezvy na sešlápnutí plynového pedálu (akcelerátoru). Proti standardnímu Golfu byla upravena aerodynamika se součinitelem odporu vzduchu cx = 0,281; na kolech z lehké slitiny jsou pneumatiky se sníženým valivým odporem. Spotřebu energie šetří rovněž osvětlení LED (hlavní světlomety, denní svícení, koncové svítilny). Rozšířená záruka na trakční akumulátor s vlastním teplotním managementem pro optimální účinnost činí 8 let, resp. 160 000 kilometrů. Navzdory elektrickému pohonu nechybějí vyspělé asistenční funkce jako adaptivní tempomat ACC, nouzová brzda City Emergency Braking, stabilizace ESC a další. Poháněcí soustava s elektromotorem, redukčním převodem, diferenciálem a integrální mechanickou parkovací brzdou je dílem vlastního vývoje VW Group, vyrábí se v závodě Volkswagen v Kasselu. Vzhledem k rozsahu otáček 0 až 12 000 min‑1 trakčního elektromotoru se vystačí s jednostupňovou redukcí. Základní technické údaje e-Golfu uvádíme v obvyklém přehledu, proto jen doplňme, že běžný dojezd činí 130 km, ale největší rychlost je elektronicky omezena na 140 km/h. Dobíjení lze zvolit podle potřeb a možností, kabelem z běžné sítě AC 230 V při 2,3 kW naplno do třinácti hodin, ale Volkswagen nabízí i nástěnnou nabíječku do garáže AC 3,6 kW (pak stačí 8 hodin na 100% nabití), anebo připojení v rychlostanici CCS (Combined Charging System), kde je e-Golf dobit stejnosměrným proudem při 40 kW za třicet minut na 80 % kapacity akumulátoru! Tato možnost pak vyhoví i uživatelům s větším proběhem kilometrů, byť průzkumy uvádějí, že většina německých řidičů nenajede více než padesát kilometrů denně.
Poháněcí soustava
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – trakční střídavý elektromotor VW EEM 85 s permanentními magnety, 85 kW (115 k)/3000 – 12 000 min‑1 a 270 N.m/0 – 3000 min‑1, uložený vpředu napříč; redukční jednostupňový převod VW EQ 270 v bloku s motorem a diferenciálem; pohon předních kol. Trakční akumulátory Li-Ion 24,2 kWh, 323 V, 264 článků (17 modulů po 12 článcích; 10 po 6), uložené pod podlahou mezi nápravami, hmotnost akumulátorů 318 kg; dobíjení na 100 % kapacity AC 2,3 kW do 13 h, AC 3,6 kW do 8 h, resp. rychlonabíječkou AC/DC 50 kW na 80 % za 30 minut.
PODVOZEK – samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson; vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu nesoustřednými; příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, systém rekuperace brzdné energie, ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola z lehkých slitin; pneumatiky 205/55 R 16.
OZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2631 mm, rozchod kol 1543/1512 mm; d/š/v 4270/1799/ 1450 mm; světlá výška 143 mm; objem zavazadlového prostoru 341/1231 l; pohotovostní hmotnost DIN 1510 kg, celková 1960 kg; max. povolené zatížení náprav P/Z 970/1040 kg; zatížení střechy 75 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 140 km/h; zrychlení 0 – 60/80/100 km/h za 4,2/6,9/10,4 s, resp. 80 – 120 km/h za 8,0 s; spotřeba elektrické energie (kombinace EU) 12,7 kWh/100 km; akční rádius (cyklus NEFZ) 190 km, praktický 130 – 190 km; emise CO2 0 g/km (ZEV); obrysový průměr otáčení 10,9 m.
Převzato z časopisu