Představujeme
Toyota ME.WE – Ve stylu Trabantu...
-TH- 15.08.2013 09:03
Kovová kostra karoserie, plastové panely, malý motor a nízká cena – tyto atributy patřily východoněmeckému Trabantu po více než tři desetiletí...
Nevím, zda se pokrok projevuje snahou šetřit, už dnes se automobily vyrábějí tak, aby se za pár let daly do šrotu, ale vývojová centra automobilek pod tlakem legislativy vytvářejí návrhy vozidel budoucnosti s okřídleným heslem šetrnosti k životnímu prostředí. Samozřejmě nová Toyota ME.WE (tedy Já a My), vyvinutá ve spolupráci centra Toyota ED2 v Sophia-Antipolisu s průmyslovým designerem Jean-Mariem Massaudem, se asi těžko dočká výroby, protože nikdo nemá zájem měnit zaběhnutou produkci. Základem projektu je francouzský socialismus, neboť automobil už pro novou internetovou generaci většinou nepředstavuje nic více, než jen nutný dopravní prostředek, a podle toho by měl také vypadat. Z této filozofie vychází, že nemá být odrazem společenského postavení majitele, ani předmětem, z něhož máme radost. Podle Massauda to má být ošklivá účelová krabice, co nejlevnější, s plastovými panely na kovovém rámu (nyní hliníkovém), sloužící nezbytné přepravě osob z bodu A do bodu B, nejlépe s elektrickým pohonem a snadno recyklovatelná, pokud možno sdílená větším množstvím uživatelů, podobně jako kuchyně v obytných domech v Sovětském svazu.
Naskýtá se ovšem otázka, zda je větší množství vozidel tohoto typu šetrnější k životnímu prostředí než jeden autobus, nemluvě o nevyřešených otázkách recyklace akumulátorů elektrické energie. K tomuto tzv. pokrokovému vozidlu byly uvedeny následující údaje: pohon jedné nebo obou náprav elektrickým motorem v každém kole, sada akumulátorů pod podlahou jako u Toyoty iQ EV, rám podvozku z hliníkových trubek; vyměnitelné panely karoserie z lehčeného polypropylenu; úsporná klimatizace s tepelným čerpadlem v kombinaci s elektrickým vyhříváním sedadel kvůli minimální spotřebě energie; vnější rozměry 3440 x 1750 x 1600 mm, obsaditelnost pět osob a hmotnost vozu 750 kg. O provozních parametrech, zejména pak dojezdu a dynamice, ale ani o pasivní nebo aktivní bezpečnosti zpráva neuvádí nic. Připomeňme jen, že levný automobil pro masy (voiture minimum) navrhl také architekt Le Corbusier už ve třicátých letech, další obdivovatel komunismu, ale ani on neuspěl.
Převzato z časopisu