Představujeme
TOVÁRNA NOKIAN V RUSKU – Trefa do černého
Ondřej Kubík 03.01.2018 05:35
Technika
Finský výrobce pneumatik Nokian Tyres učinil na počátku tisíciletí odvážné rozhodnutí postavit kousek od Petrohradu na zelené louce úplně novou továrnu.
Toto rozhodnutí bylo trefou do černého, protože ruský závod již nyní vyrábí více než 80 % celkové produkce Nokianu. Do jeho hypermoderního provozu jsme měli možnost nahlédnout. I když Rusko s Finskem přímo sousedí, bylo Finům ihned jasné, že jejich „ruský projekt“ musí od začátku mít ruské vedení. Delikátním jednáním s místním úřednickým aparátem pověřili tým okolo Andreje Pantioukova. To byla další trefa, protože Rusům se podařilo továrnu postavit v rekordním čase jednoho (!) roku. Na míru zdejší byrokracie je to vskutku husarský kousek. Celková investice se nakonec vyšplhala na 924 milionů eur, ale Finům se bohatě vyplácí. Roční objem produkce továrny totiž postupně vzrostl ve čtyřech fázích až k hranici 17 milionů kusů pneumatik za rok 2017. Celou výrobu navíc obstarává jen něco málo přes tisíc lidí, což ze vsevoložského závodu dělá nejefektivnější továrnu na výrobu pneumatik na světě. Mimochodem, už jste si spočítali průměrný denní objem výroby? Je to neskutečných 48 tisíc pneumatik, 130 různých druhů denně. Továrna se zastaví pouze na dva dny v roce. Důvodem takové porce denní produkce je vysoký stupeň automatizace výroby. Ta začíná u systému autonomních manipulačních vozíků, které přesně distribuují pásy gumy jednotlivých směsí na počátku výrobního cyklu.
Proces míchání přesně definované a mnohokrát kontrolované směsi provází nepříjemná nasládlá vůně čtyř klíčových přísad – surové gumy, siliky, olejů a chemických přísad. Proces výroby k finální pneumatice je poměrně složitý a skládá se z mnoha různých kroků tepelných úprav, řezání, překládání, svařování a finální vulkanizace. V průběhu všech částí výroby vidíte opravdu jen velmi málo stereotypní manuální práce. Lidé spíše kontrolují správnost chodu strojů a jejich tolerance. Továrna má celkem 14 výrobních linek a díky tomu může denní produkce velmi pružně reagovat na konkrétní poptávku. Ve Vsevoložsku se tak na sklad vyrábí velmi málo. Finální část výroby pneumatiky je mechanicky i chemicky velmi zajímavá. Všechny komponenty se sejdou ve stroji, který je během 40 sekund spojí v surovou pneumatiku připomínající zadní obutí vozu formule 1. Na válec se nejdříve natáhne vnitřní skelet s tkaninovým kompozitem, který vidíte na vnitřku pneumatiky. Pak se přidají bočnice vyztužené ve spodní části ocelovými dráty. V třetím kroku se tlakem pneumatika podél navařených bočnic „vyfoukne“ do přibližného tvaru.
Finální úpravou polotovaru je pak nanesení běhounu složeného až ze tří směsí. Další zastávkou výrobní linky je pec, v níž se pneumatika vulkanizací vytvaruje podle formy do finálního tvaru. Vsevoložská továrna je specifická hlavně důkladným systémem kontroly vyrobených pneumatik. Nekontrolují se pouze vybrané kusy jednotlivých šarží, ale každá pneumatika jednotlivě, a to celkem třikrát. Nejdříve je přeměřena a převážena strojem. Pokud vyhovuje, fyzicky ji zkontroluje pracovník výstupní kontroly. Ten odstraní případné zbytky gumy vytlačené formou a vizuálně prohlédne celou pneumatiku. Několikrát ji také protočí na otočné stolici, aby ověřil její pravidelnost. Kontrolní úkon provede za 12hodinovou směnu celkem 2500krát. Kontroloři jsou prý natolik zkušení, že poznají zimní a letní pneumatiku i podle rozdílné vůně. Poté je ještě pneumatika nafouknuta k ověření těsnosti bočnic a až pak putuje do skladu. Ani zde kontrola nekončí a jsou tam namátkově kontrolovány jednotlivé šarže. Těmito postupy se Nokianu daří eliminovat téměř všechny vadné kusy z výroby, kterých je kolem 1 %. Ruská továrna Nokianu vyrábí na hranici své kapacity. Podle Andreje Pantioukova jí do dvou let uleví plánovaný nový závod v americkém Daytonu. Mimochodem, Pantioukov za své ruské zásluhy povýšil na viceprezidenta Nokian Tyres a šéfa operací celé společnosti. Podle něj bude americká továrna ještě modernější. Všechny indicie ukazují, že to bude opět trefa do černého.
Převzato z časopisu