Představujeme
Tannistesten 2019 – přehlídka
Jiří Duchoň 29.10.2019 06:40
Největší nezávislé novinářské testování nových automobilů na světě proběhlo letos ve svém 42. ročníku. A ani ten letošní velká očekávání nezklamal.
Již přes čtyřicet let se na počátku podzimu do hotelu Tannishus v osadě Tannis na pobřežním výběžku dánského městečka Tversted sjíždějí porotci volící evropský Vůz roku (Car of the Year), aby se seznámili s nejnovějšími automobily, které se na počátku následujícího roku utkají v souboji o titul COTY. Letos se na prostranstvích kolem hotelu seřadilo pět desítek vozů, reprezentujících třináct značek, aby zde byly od 20. do 26. září k dispozici třiadvaceti porotcům z řad odborné veřejnosti ze sedmnácti zemí. Mnohé z nich sem dorazily prakticky přímo z výstavních mol nedávno ukončeného autosalonu ve Frankfurtu. Samozřejmě zde ani letos nebyly zastoupeny absolutně všechny nové automobily, jež splnily požadavky pro zařazení do letošního ročníku zápolení o trofej evropského Vozu roku 2020 (tradice bez přerušení běží od roku 1963), nicméně nám zkoušky Tannistesten i tentokrát nabídly mimořádnou příležitost vyzkoušet ty vozy, s nimiž jsme dosud nejezdili, případně přímo srovnávat konkurenty.
Tannistesten (jak zní označení těchto testů v dánštině) zajišťuje severská část aktuálně šedesátičlenné poroty COTY a letos je počtvrté organizoval dánský autoklub FDM. Tato změna přinesla zlepšení v řadě ohledů. Jde zejména o pružnější zajištění hromadného focení na pláži za hotelem (pondělí) a testů na blízkém sindalském letišti (úterý), kde se s použitím certifikovaných prostředků zkoušejí automobily ve vyhýbacím, tzv. „losím“ testu, slalomech a co do praktické funkce systémů autonomního brzdění. Koná se vždy za velkého zájmu představitelů automobilek: testovat konkrétní model v rámci jeho vývoje je jedna věc, ale zkoušet jej spolu s konkurenty v objektivizovaných a srovnatelných praktických podmínkách je věcí druhou. Protože termín konání letošních Tannistesten kolidoval s uzávěrkou tohoto vydání Automobilu, nemáme zatím k dispozici výsledky těchto testů, ale seznámíme vás s nimi v listopadovém čísle.
Sestava představených vozů naznačuje trendy současnosti. Klasických SUV zde letos nebylo mnoho, větší podíl patřil crossoverům (například Mazda CX-30, Škoda Kamiq nebo Volkswagen T-Cross) a malým vozům (zejména Peugeot 208, DS 3 Crossback a Renault Clio). Zatímco vloni jsme zde měli jediný elektromobil (Jaguar I-Pace nakonec trofej Vůz roku 2019 skutečně získal), letos jich bylo již pět. Příjemný byl oficiální návrat podpory značky BMW, jakož i přítomnost neskutečně vitálního a zábavného Rogerse Søgaarda (92), jednoho ze zakladatelů Tannistesten.
Připomeňme ještě, že testy v Tannisu jsou, stejně jako celá odborná anketa Car of the Year (COTY), naprosto nezávislé. Veškeré náklady na cesty, ubytování či stravu si platí každý porotce sám a vstupní poplatek je příspěvkem do organizačního rozpočtu. Značnou část nákladů spojených s „provozem“ COTY však na svých bedrech nesou současní vydavatelé pětice magazínů, jež v šedesátých letech tuto anketu zakládaly. Aby byla nezávislost rozhodování dokonalá, žádná automobilka nemá příležitost jakkoli sponzorovat účastníky ani organizaci samotnou. Výrobci pouze dostávají příležitost přivézt své vozy a servisní zázemí, a také odborníky z konstrukce a marketingu pro neformální večerní diskuse.
V průběhu letošních testů přišla nemilá zpráva: německý magazín Stern, jeden ze zakladatelů ankety Car of the Year, od příštího ročníku již nebude anketu podporovat. Rozhodnutí je to pikantní, protože stávající prezident jury Frank Janssen je zaměstnancem Sternu. Za rozhodnutím stojí samozřejmě snaha šetřit, ovšem je otázkou, zda se náhodou netýká i hysterické kampaně proti automobilům, jež je nyní v Německu silnější než kdekoli jinde. Co to bude znamenat pro COTY jako takovou, to ukáží další měsíce.
Převzato z časopisu