Představujeme
Subaru Outback 2.0D Lineartonic – Sametově s dieselem
Petr Hanke 02.07.2013 06:08
Automobilka Subaru spojila plynulou převodovku CVT s plochým vznětovým motorem; v typu Outback tak vznikl nečekaně kultivovaný celek...
Subaru Outback vstoupil do modelového roku 2013 po modernizaci, která zahrnuje nejen nový zážehový motor 2.5i, ale i mnoho dalších změn. V tomto roce přišla na trh navíc nová verze, která má zejména pro evropské zákazníky velký význam, a to kombinace vznětového motoru a bezestupňové plynulé převodovky. Japonský výrobce pro spojení s turbodieselem použil lépe dimenzované provedení převodovky Lineartronic, schopné přenášet točivý moment až 350 N.m, použité například i ve Foresteru 2.0XT.
Tato verze se vyznačuje zvětšeným hydrodynamickým měničem s dvojitým tlumičem kmitů, novým olejovým čerpadlem, zesílenými ozubenými koly, stejně tak jako tlustšími stěnami skříně. Samotná dvojice řemenic s variabilním průměrem a ocelový řetěz, tedy centrální prvky bezestupňové převodovky, jsou pro obě provedení Lineartronic shodné. Aktuálně používaná převodovka CVT od Subaru prošla již v roce 2012 úpravou, kdy dostala řetěz s menšími a užšími články. Díky tomu se zvětšil rozsah převodů. Součástí převodovky je elektronicky řízená lamelová spojka, rozdělující točivý moment mezi přední a zadní nápravu v po-měru od 100:0 do 50:50 %.
Ve spojení se vznětovým motorem má šest místo pěti lamel. Systém pohonu všech kol má v nejnovějším provedení jinou řídicí jednotku, která o činnosti spojky rozhoduje nejen podle rozdílu otáček jednotlivých kol, ale také s využíváním informací o úhlu natočení volantu, rychlosti otáčení vozu kolem svislé osy a příčném zrychlení. Díky tomu je celý systém schopen pracovat proaktivně, lépe se dokáže přizpůsobit charakteru jízdy a účinněji využívá adhezních podmínek. Například při rozjezdu se spojka sepne ještě dříve, než dojde k prokluzu předních kol. Testovací jízda s modelem Outback 2.0D Lineartronic objevila hned několik zajímavých přístupů, jež konstruktéři použili pro řízení převodovky. Při běžné jízdě v městském a příměstském provozu vynikne značná jemnost bez sebemenších rázů.
Zásluhou účinnějšího odhlučnění (například čelní okno s vloženou izolační fólií) se i vznětový motor neprojevuje jinak typickým zvukem. Jeho plochá koncepce boxer je dalším příspěvkem k minimalizaci vibrací, protože motor je přirozeně vyvážen. Převodovka při volbě optimálního převodu vychází ze značného točivého momentu vznětového čtyřválce, výsledkem je propojení komfortně kultivovaného projevu a nízké spotřeby paliva, která se v městském provozu pohybovala kolem 7,5 l/100 km. Jakmile začne řidič intenzivněji sešlapovat plynový pedál (nad 65 procent zdvihu), převodovka se automaticky přepne do režimu, kdy při akceleraci řadí pevně nastavené převodové stupně.
Tím se během akcelerace současně s rychlostí zvyšují i otáčky motoru, které jinak u CVT zůstávají konstantní. Převodovka při intenzivnějším brzdění také skokově podřazuje, takže ve výjezdu ze zatáček má vždy připraven vhodný převodový poměr. Řidič může pomocí řadicích páček na volantu vzít řazení do svých rukou a svobodně využívat sedmi přednastavených převodových stupňů podle libosti. Řízení Subaru Outback 2.0D se vznětovým motorem a CVT Lineartronic je zajímavou zkušeností také pro změny na podvozku, jež přišly se zmíněnou modernizací. Pod-vozek dostal tvrdší pružiny, tužší tlumiče a zesílený přední stabilizátor, současně i pevnější silentbloky jak na jednotlivých prvcích zavěšení, tak na uchycení náprav ke karoserii, což platí především pro zadní pomocný rám. V přední části se podařilo zvýšit tuhost celé konstrukce zásahem do dílů, které se montují na karoserii, jejíž struktura zůstala nezměněna. Změny se projevují rychlejšími a přesnějšími reakcemi na pohyby volantu a menším nakláněním karoserie v zatáčkách, i když Outback přitom umožňuje v terénu využít světlou výšku 200 mm. Zvýšení pohotovostní hmotnosti verze Lineartronic o 53 kilogramů není při jízdě nijak znatelné. Zlepšení jízdních vlastností se projevilo mírným omezením komfortu jízdy, které je však snadno akceptovatelné. Bezestupňová převodovka navýší cenu vznětového provedení 899 000 Kč o dalších čtyřicet tisíc korun.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený plochý vznětový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem VGT, uložený podélně vpředu; DOHC 4V; přímé vstřikování common rail; 1998 cm3 (ø 86 x 86 mm); 16,0:1; 110 kW (150 k)/3600 min‑1 a 350 N.m/1600 až 2400 min‑1. Plynulá převodovka CVT Lineartronic (3,505 až 0,544 – Z 2,345), stálý převod 4,111; pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou.
PODVOZEK – samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory, mechanické vyrovnávání stálé světlé výšky; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, VSC/TCS; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,0 m; pneu 225/60 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2745 mm, rozchod kol 1540/1540 mm; d/š/v 4790/1820/1605 mm; světlá výška 200 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 526/1726 l; objem palivové nádrže 65 l; pohotovostní/celková hmotnost 1624/2085 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI – největší rychlost 195 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,7 s; spotřeba paliva EU 7,6/5,6/6,3 l/100 km, emise CO2 166 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)