Představujeme
SUBARU IMPREZA – Dokonalý podvozek
Petr Hanke 05.12.2017 07:20
Představujeme
Impreza je prvním typem postaveným na základě nové globální platformy Subaru. Po prvních jízdách je zřejmé, že jde o velmi kvalitní základ.
Subaru Impreza páté generace je držitelem titulu japonský Vůz roku 2016/2017. Po Subaru Legacy (2012/2013) je to teprve druhé Subaru, jemuž se podobný úspěch podařil. Nutno dodat, že aktuální Impreza se ve verzi sedan a hatchback představila na autosalonu v New Yorku v březnu 2016 a na domácím trhu se začala prodávat v polovině října téhož roku. První Subaru Impreza mělo premiéru v roce 1992 jako nástupce kompaktního typu Leone. Jméno vycházelo z anglického „impress“, tedy „zapůsobit“. A to se tomuto kom-paktnímu vozu, postavenému na zkrácené platformě typu Legacy s karoserií sedan, kombi a později i tudor, dařilo především na tratích rallye (AR 7/’17). Druhá generace nastoupila v mírně zvětšené podobě (karoserie s délkou 4415 mm) s podobnou technikou, kulatými světlomety a opět s karoseriemi sedan a kombi. Po sedmi letech vyjela za svými zákazníky třetí generace tohoto kompaktního modelu. Její největší změnou byla karoserie typu hatchback, kterou doplňoval tradiční sedan. Není bez zajímavosti, že právě hatchback byl na milimetr stejně dlouhý jako verze sedan předchozí generace. Impreza s pořadovým číslem čtyři vycházela z techniky svého předchůdce a měla premiéru v roce 2011.
V Evropě se prodávala pouze na vybraných trzích. Její tradiční sportovní provedení WRX STI se v této generaci od Imprezy oddělilo a stala se z něj samostatná modelová řada. To platí také pro zvýšené verze Impreza Outback (1. a 2. generace na některých trzích) a Impreza XV (třetí generace), „terénní“ klon se stal samostatným modelem Subaru XV s výraznějším designem. Celkem Subaru po celém světě prodalo přibližně 2,5 milionu kusů modelu Impreza, z nichž asi 10 procent jezdí po evropských silnicích. I když se i pátá generace Imprezy vyrábí jako hatchback i sedan, na evropské trhy míří pouze prvně jmenovaná karosářská verze. Svého předchůdce překonává rozvorem náprav 2670 mm o 26 mm a délkou 4460 mm o 46 mm. Na šířku se pátá generace zásluhou nové platformy zvětšila o 35 mm na 175 mm, k nárůstu došlo také výškou, a to o 15 mm na 1480 mm. Během exkluzivní prezentace jsme měli možnost přímo porovnat novou a předchozí generaci. Změny vnějších rozměrů nebyly na první pohled příliš patrné, protože nová generace je maskovala zaoblenějšími tvary karoserie. Celkově jsou proporce obou vozů překvapivě podobné, nový model má však propracovanější řadu detailů.
Na jeho designu zaujme například zajímavě řešený boční prolis na předních dveřích, jenž má symbolizovat zásek samurajského meče katana. Impreza je prvním vozem Subaru přicházejícím s novým designérským stylem, nazvaným Dynamika x Solidnost. Skutečnost, že Impreza je od základu novým vozem, dokazuje také interiér. Jeho hranaté tvary působí velmi robustním dojmem, silnou stránkou ale zůstává zejména přehledné uspořádání všech ovládacích prvků. Impreza v tomto ohledu působí jako starý známý, nic není potřeba dlouze hledat, veškeré spínače jsou tam, kde je očekáváte. Impreza dále rozvíjí koncept známý již z ostatních modelů Subaru s dvojicí informačních displejů, jedním umístěným mezi přístroji a druhým uprostřed na palubní desce. Oba jsou v nové generaci barevné a vyznačují se moderní grafikou, poskytují informace související bezprostředně s jízdou. Displej na palubní desce umožňuje také nastavení mnoha funkcí vozu. Subaru tímto řešením zřejmě záměrně odděluje automobil jako takový od multimediálního systému Starlink, jemuž patří hlavní část středového panelu v čele s dotykovým displejem o úhlopříčce 6,5 nebo 8 palců (podle verze).
Mezi jeho funkce patří především zábava v podobě přehrávání hudby či rádia, komunikace s telefonem svého majitele nebo také navigace. Prostřednict-vím telefonů a aplikace Starlink lze do vozu v podobě aplikací přidat další funkce. Ve srovnání s ostatními Subaru jde o další generaci systému Starlink, který se vyznačuje rychlejší činností, přehlednějším menu a intuitivnější obsluhou. Přední sedadla nové Imprezy jsou zásluhou nové struktury karoserie umístěna o 30 mm dále od sebe, což přispívá k pocitu větší prostornosti interiéru. Stejný vjem vytváří i zvětšený prostor pro nohy řidiče a o 20 mm níže situovaná podlaha. Značnou vzdušnost do interiéru přinášejí i relativně tenké sloupky karoserie, zajišťující vynikající výhled všemi směry. Nadstandardní vnitřní prostor je také na zadních sedadlech, která jsou přístupná dveřmi otevírajícími se až do úhlu téměř 90 stupňů. Vzhledem k délce karoserie je zavazadlový prostor se základním objemem 385 l spíše průměrný. Subaru se při vývoji nové platformy zaměřilo zejména na zvýšení její tuhosti. Karoserie je nyní o 70 % tužší v krutu. Současně došlo k její optimalizaci pro schopnost pohlcování energie nárazu, jež se zvětšila o 40 procent. Kromě karoserie automobilka kompletně přepracovala podvozek s přední nápravou typu MacPherson a víceprvkovým zavěšením zadních kol. Se zvýšením tuhosti karoserie koresponduje dvojnásobně tužší pomocný rám zadní nápravy, stejně jako o 70 % zvětšená tuhost předního zavěšení v příčném směru. Pro snížení hmotnosti dostala přední náprava hliníkové náboje kol. Příčný zkrutný stabilizátor zadní nápravy je nyní ve střední části spojen přímo s karoserií, což podle měření Subaru přináší o 50 % menší náklony v zatáčkách.
Zvýšení tuhosti hlavních komponentů karoserie i zavěšení kol umožnilo použít měkčí silentbloky pro spojení karoserie s nápravnicemi. Tím se dosahuje kromě zvýšení komfortu také omezení hluku od odvalování kol o 1,8 dB. Součástí změn je nová kinematika přední nápravy se zmenšeným poloměrem rejdu, jež přináší menší citlivost na podélné síly. S touto změnou souvisí také zmenšení převodu řízení ze 16:1 na 13:1, tedy o téměř 19 procent. Na upravenou charakteristiku je přirozeně naladěný elektrický posilovač řízení, ovlivňující míru vracení volantu do přímého směru a zajišťující přirozenou zpětnou vazbu. Samozřejmostí je nová generace tlumičů s upraveným nastavením. I přes novou karoserii a podvozek se rovněž pátá generace Subaru Impreza drží osvědčené koncepce své značky. Používá tedy před přední nápravou umístěné ploché motory boxer a převodovku těsně za nápravou. Samozřejmostí je také symetricky uspořádaný pohon všech kol. Toto řešení zajišťuje optimální rozložení hmotnosti nejen v podélném, ale také v příčném směru, stejně jako nízké těžiště, které je nyní o 5 mm blíže k zemi. Impreza bude k dispozici s dvojicí atmosféricky plněných motorů o objemech 1,6 a 2,0 litru. Jejich výkonové parametry jsou uvedené v připojené tabulce. Doplňme, že v obou případech jde o dále upravené motory, v Evropě známé z předchozí generace modelu XV. Menší z motorů (řada NA) má kromě jiného přepracovaný tužší blok a mnoho dalších částí.
Celkově je o 12 kg lehčí a vyznačuje se nižší spotřebou paliva. Větší čtyřválec 2,0 litru je z řady motorů FB a Subaru uvádí, že 80 % jeho dílů je zcela nových nebo významně přepracovaných. Jednou z významných změn je například instalace přímého vstřikování paliva. V oblasti převodného ústrojí Subaru nedává na výběr. Oba motory jsou vždy spojeny s převodovkou Lineartronic a zmiňovaným pohonem všech kol, tvořeným elektronicky řízenou lamelovou spojkou umístěnou na výstupu z převodovky. Bezestupňová převodovka Lineartronic prošla dalším vývojem, Subaru zvětšilo rozsah převodů o 12 procent. Dosáhlo toho současnou úpravou hlavního řetězu, jenž má nyní o 10 % zkrácené články, a tudíž větší ohebnost. Tím mohly být zmenšené obě řemenice při současném zvětšení -rozsahu převodů. Nově řešený měnič točivého momentu a přední diferenciál integrovaný v její skříni zajistily snížení hmotnosti převodovky o 7,8 kg. Upravena byla také logika řazení, kdy převodovka při více než třetinovém sešlápnutí plynového pedálu automaticky přechází z plynulé změny převodu na skokovou po sedmi přednastavených převodových poměrech. Tato vlastnost je známá i z mnoha dalších typů značky. Na uzavřené testovací trati u švédského letiště Arlanda nedaleko od Stockholmu jsme měli k dispozici dva exempláře evropské specifikace modelu Impreza k testovacím jízdám. Již při úvodním průjezdu slalomu byly znát jednoznačné a přesné reakce vozu na pohyby volantu.
Nová generace působila zejména ve srovnání s předchozí mnohem přímějším dojmem. Řidič jasně cítí přínos nízkého těžiště spojeného s vhodným rozložením hmotnosti právě během slalomu při náhlých změnách směru jízdy. Hlavním dojmem při řízení nové Imprezy byla i v těchto do značné míry extrémních situacích naprostá stabilita a kultivovanost projevu, a to i na hranici přilnavosti pneumatik. Následná jízda na zatáčkovitém okruhu tento dojem potvrdila i ve vyšších rychlostech, atakujících v nejrychlejším místě trati 130 km/h. Rychle projížděné táhlé zatáčky umožnily přesně pocítit celkovou pevnost stavby vozu, a zejména schopnost odolávat značným příčným silám bez obvyklých náklonů karoserie. Na zvlněných místech a obrubnících přírodního okruhu bylo možné poznat také překvapivý komfort odpružení, a to i v kompresi podvozku. Odskakování kol a z něj vyplývající nervozita na nerovnostech je pro toto Subaru zcela neznámou věcí. Impreza všechny absolvované jízdní situace zvládala se značnou lehkostí, přirozeností a jistotou. Při tom všem se ale zdá, že Impreza nebyla postavena primárně pro sportovní jízdu na uzavřených tratích. Je totiž hlavně pohodlným a tichým vozem pro každodenní přesuny, tedy přesně v duchu tradice japonské značky. Spojení kultivovaných a tichých zážehových motorů s bezestupňovou převodovkou poskytuje jízdu prostou rušivých rázů a vibrací s vysokou mírou komfortu. Subaru Impreza páté generace bezpochyby patří k nejlepším vozům stojícím na pomezí nižší střední a střední třídy. Zaujme především kvalitami svého podvozku, vysokou mírou komfortu a v neposlední řadě i aktivní bezpečností (standardní výbavou všech verzí bude kamerový systém EyeSight). Prodej na českém trhu začíná ve druhé polovině listopadu a lze očekávat, že ceny budou u základního provedení začínat na přibližně 560 tisících korunách, dvoulitr by se měl s velmi bohatou výbavou vejít pod 700 tisíc korun.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený plochý zážehový čtyřválec, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování; elektronické vícebodové vstřikování paliva (1.6i nepřímé, 2.0i přímé), atmosférické plnění; EU6;
a) 1.6i: 1600 cm3 (ø 78,8 x 82,0 mm), 11,0:1, 84 kW (114 k)/6200 min-1 a 150 N.m/3600 min-1;
b) 2.0i: 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm), 12,5:1, 115 kW (156 k)/6000 min-1 a 196 N.m/4000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Bezestupňová převodovka CVT Lineatronic s hydrodynamickým měničem (3,600 – 0,512 – Z 3,687), stálý převod a/b) 3,900/3,700. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,6 m; kola a/b) 6,5J x 16/7J x 17; pneumatiky a/b) 205/55 R 16 / 205/50 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1540/1545 mm; d/š/v 4460/1775/1480 mm; objem zavazadlového prostoru 385 – 1310 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní 1358/1379 kg; brzděný přívěs 1200 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 180/205 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 12,4/9,8 s; spotřeba EU město 7,7/8,9 l/100 km, mimo město 5,3/6,0 l/100 km, kombinovaná 6,2/7,0 l/100 km; emise CO2 140/159 g/km.
CENA nebyla stanovena (prodej od listopadu)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)