Představujeme
Stát podpoří infrastrukturu pro auta na vodík
Ondřej Štaidl 23.09.2019 07:00
Česká republika chce kromě bateriových elektromobilů podpořit také rozvoj vodíkové technologie. Hlavní část státní podpory má podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka směřovat do rozvoje infrastruktury vodíkových čerpacích stanic. V České republice by v roce 2030 mohlo podle odhadů jezdit 60 až 90 tisíc vozidel na palivové články.
Ve vodíkové dopravě vidí budoucnost nejen někteří výrobci aut, ale i české ministerstvo průmyslu. Zatím jsou potřebné technologie a tedy i samotné vozy s palivovými články poměrně drahé, v horizontu deseti let by se to však mělo změnit. Výhodou je například velmi rychlé tankování ve srovnání s dobíjením baterií elektromobilů, které nezabere více času než doplnění benzínu či nafty. Jednou z překážek je i nedostatečná infrastruktura tankovacích stanic na vodík, to se však má postupně změnit. Současně s výstavbou tankovacích stanic očekává ministerstvo průmyslu zásadní zvýšení počtu vozidel poháněných vodíkovými články. Podle odhadů by jich v roce 2030 na našem území mělo jezdit 60 až 90 tisíc.
„Chystá se aktualizace Národního akčního plánu čisté mobility, která se má vládě předložit do konce letošního roku. Česká republika se zavázala ke snižování emisí v dopravě a jednou z možností je právě využívání vodíku. Ministerstvo dopravy vypsalo program na čerpací stanice na vodík, a to v rámci Operačního programu Doprava. Právě do vybudování infrastruktury stát bude s využitím zejména strukturálních fondů investovat,“ uvedl Havlíček.
První tři veřejné čerpací stanice na vodík chystá Benzina ve spolupráci s petrochemickým holdingem Unipetrol. Jedna ze stanic má vzniknout na pražském Barrandově a další v Brně a Litvínově. V Záluží u Litvínova má vzniknout další čerpací stanice, jejíž výstavbu provádí ostravský dopravní podnik. Stavba v hodnotě zhruba 70 milionů korun má být následně přístupná i ostatním dopravcům a majitelům osobních aut.
Zásadní vliv na rozšíření vozů poháněných palivy z obnovitelných zdrojů má mít také připravovaná revize emisních limitů CO2 v roce 2023. Očekává se výrazné snížení povoleného limitu u osobních a lehkých užitkových vozů. Od toho se bude odvíjet další vývoj automobilového průmyslu. Hlavními průkopníky produkčních vodíkových vozů jsou Hyundai a Toyota, která dokonce pomohla s vývojem vodíkového SUV BMW i Hydrogen Next. To se jako koncet představilo na nedávném autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem.
Nejen vodík, ale celou elektromobilitu čeká podle prognóz českého ministerstva průmyslu velký vzestup. Stát chce podle uvedených informací dosáhnout do roku 2030 až 14% podílu aut poháněných energií z obnovitelných zdrojů. To znamená přes 200 tisíc osobních elektromobilů, více než 600 elektrobusů a přibližně 16 tisíc užitkových vozů na elektřinu. Pro srovnání, v loňském roce jezdilo v České republice na 2500 elektromobilů, které mohli řidiči nabíjet na 229 dobíjecích stanicích.