Představujeme
Škoda Superb 2020 – nová epocha
Jiří Duchoň 10.06.2019 10:49
V působivých kulisách bratislavského Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF představila Škoda nejen modernizovaný Superb, ale rovněž strategii Škoda iV pro epochu elektromobility.
Místo konání premiéry faceliftované řady Škoda Superb a nového Citigo iV, prvního sériového elektromobilu automobilky Škoda, nebylo zvoleno náhodou: Škoda Auto a Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF totiž společně drží díky 27 turnajům světový rekord za nejdelší hlavní sponzoring v historii sportovních mistrovství světa. Nově založená značka Škoda iV se stane symbolem postupné elektrifikace typové palety vozů Škoda. Bernhard Maier, předseda představenstva společnosti Škoda Auto, k tomu poznamenal: „Jedná se o výjimečný moment pro společnost Škoda Auto, která příští rok oslaví své 125. výročí. Počátek vstupu do éry elektromobility označují hned dva modely, náš první plně elektrický vůz Citigo iV a Superb iV jako první plug in hybridní vůz značky Škoda.“
Třetí generace Superbu, vlajkové lodi mladoboleslavské automobilky (viz AR 7/’15), byla představena již před čtyřmi lety. Modernizace na sebe tak nechala čekat déle, než bývá zvykem, protože zájem o vozy řady Superb neklesá a jen za loňský si je pořídilo více než 138 tisíc zákazníků. Pro značku Škoda typická maska chladiče byla zvětšena, dostala zdvojené lamely a sestupuje hlouběji do nárazníku. Snížené hlavní světlomety, zasahující až k masce chladiče, využívají již v základní verzi LED technologii pro potkávací, dálkové, obrysové i denní svícení. Na přání jsou k dispozici LED matricové světlomety, které jsou u sériově vyráběného vozu značky Škoda použity vůbec poprvé (Superb byl dosud poslední škodovkou využívající xenonové výbojky). Světelný kužel těchto inovativních LED světlometů se skládá z několika nezávisle ovládaných segmentů. Kamera v čelním skle rozpozná v protisměru se blížící nebo dojížděné dopravní prostředky, ale i osoby a objekty s reflexními prvky. Řídicí jednotka následně operativně vypíná určité LED zdroje. Matricové světlomety s adaptivní funkcí a krystalickými prvky mají na krytech nápis Škoda Crystal Lighting a nabízejí různé světelné režimy pro různé jízdní -situace a povětrnostní podmínky.
Zadní full LED svítilny propojuje chromovaná lišta, nad níž lze číst výrazný nápis „Škoda“ (poprvé se objevil na typu Scala). Díky přepracování předního nárazníku narostla délka Superbu o 8 mm na 4869 mm, Superb Combi nabyl o 6 mm na 4862 mm. Základní objem zavazadlového prostoru Superbu činí nezměněných 625 l, při sklopených sedadlech pak 1760 l. U provedení kombi jsou tyto hodnoty 660 l, resp. 1950 l, díky nimž Superb nadále překonává i konkurenty o několik tříd větší.
Interiér nejvýše postavené škodovky se dočkal nových materiálů obkladových prvků a čalounění, chromované detaily na palubní desce a výplních dveří dodávají hodnotnější dojem i základním výbavovým verzím. S modernizací přibyly další prvky vyhlá-šeného programu Simply Clever, usnadňující a zpříjemňující každodenní užívání. Například zvětšený Phone Box umožňuje -bezdrátové nabíjení chytrých telefonů a bezdrátové připojení k vnější anténě a připraveny jsou nové organizéry v zavazadlovém prostoru. Na přání je k dispozici digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 10,25 palce. Novinkou této generace řady Škoda Superb se stává „softroadový“ model Scout, vynikající zejména světlou výškou zvětšenou o 15 mm, specifickými osmnáctipalcovými či devatenáctipalcovými ráfky kol, upravenou maskou a ochrannými plastovými prvky v oblasti spodních partií nárazníků a prahů a v hranách blatníků.
Všechny motory pro modernizovaný Superb plní emisní normu EU6d-Temp. Vznětový čtyřválec 2.0 TDI bude k mání s výkony 110 a 140 kW (150, resp. 190 k), přičemž identických výkonových špiček dosahují též zážehové agregáty 1.5 TSI a 2.0 TSI. Větší z nich však bude nabízen i ve vrcholném provedení 200 kW (272 k). Superby lze kombinovat s pohonem předních nebo všech kol a šestistupňovými manuálními či sedmistupňovými dvouspojkovými převodovkami. Do tohoto momentu tedy v oblasti agregátů nic převratného, nicméně…
Naprostou novinkou se stává model Superb iV s plug-in hybridním pohonem, tedy s 13kWh lithium-iontovou baterií pod zadními sedadly, schopnou dobíjení z vnějších zdrojů. Například v kombinaci s nabíječkou o výkonu 3,6 kW má její dobití trvat 3,5 hodiny. Základem poháněcího ústrojí však zůstává zážehový čtyřválec 1.4 TSI/ /115 kW (156 k), jenž ve spolupráci s elektromotorem 85 kW (116 k) nabízí využitelný maximální (systémový) výkon 160 kW (218 k) a točivý moment 400 N.m. Superb iV podle metodiky WLTP ujede na jedno nabití „elektrických“ 55 km, vykáže nor-mované emise CO2 o hmotnosti 40 g/km a spolu se zásobou energie v palivové nádrži nabídne celkový jízdní dosah 850 km. Produkce Superbu iV odstartuje v kvasinském závodě Škoda Auto na podzim a jeho prodeje budou zahájeny na počátku příštího roku.
K elektromobilu Citigo iV a značce Škoda iV se podrobněji vrátíme v červencovém vydání Automobilu.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)