Představujeme
ŠKODA FABIA 2018 – LITR NA PĚT ZPŮSOBŮ
Jiří Duchoň 03.09.2018 11:42
Fabia není nejprodávanější škodovkou, ale patří ke stálicím evropských trhů. Nyní vyjíždí v modernizované podobě.
Pomineme-li minivůz Citigo vyráběný v Bratislavě, je základem mladoboleslavské automobilky Škoda již od roku 1999 typ Fabia. Nepatří k nejprodávanějším (po stránce odbytu jsou důležitější řady Octavia a Rapid), ale její odbyt je trvalý. Fabia má navíc zcela specifickou tradici: ve výrobním programu totiž nahradila typ Felicia, jenž přímo odkazuje na doby, kdy ještě byla Škoda značkou jediné řady.
Od spuštění produkce v roce 1999 do poloviny letošního roku vzniklo celkem 4 183 500 Fabií, z čehož 1 790 900 připadá na první generaci (1999 až 2007) a 1 704 100 na generaci druhou (2007–2014). Aktuální, v pořadí třetí generace Škoda Fabia (SK260) byla představena na pařížském autosalonu roku 2014 a my jsme dostali příležitost seznámit se s ní jen několik týdnů poté v okolí portugalského Lisabonu (viz AR 1/’15). Nyní přišel čas na důkladnou modernizaci, jež přinesla dílčí modifikace prakticky ve všech oblastech tohoto produktu a rozšiřuje jeho schopnosti a využitelnost v každodenním provozu.
Škoda Fabia jen za loňský rok nalezla přes 181 000 nových majitelů, z nichž asi 25 tisíc jich bylo z České republiky a více než 42 tisíc z Německa. Celkově vzato je mírně oblíbenější základní hatchback než prostornější kombi (59:41 %) a v preferencích zákazníků dominuje střední výbavový stupeň Ambition (54 %).
Na první pohled na omlazené Fabii zaznamenáme decentní retuše karoserie, jež podle šéfdesignéra projektu Fabia Karla Neuholda zdůrazňují typické prvky stylistického jazyka značky Škoda a dávají vozu osobitější tvář. Za zmínku stojí především rozměrnější a výraznější maska chladiče ve spojení s nižšími hlavními světlomety. Spodní část předního nárazníku zůstala s výjimkou jiného žebrování ve spodní části zachována. Podobně jemné jsou úpravy v zadní části karoserie, jež se dočkala nového nárazníku s vestavěnými odrazovými skly a svítilen s upravenou grafikou.
Hlavní světlomety mohou být vůbec poprvé sestaveny ze světelných diod (na přání, pro Style a Monte Carlo standardně). Světlomet v rámci konfigurace „bi-LED“, tedy s jedním projekčním segmentem pro potkávací i dálkové svícení, disponuje pěti LED pro potkávací a sedmi LED pro dálkové zdroje, plus jednou diodou pro nasvětlování zatáček. Systém zajišťuje o 66 % větší svítivost než dosud. Stranou ale nezůstaly ani světlomety levnějších provedení. I ty jsou nové, každý nese dvojici žárovek H7 (pro potkávací/dálkové svícení) a výrobce u nich v případě potkávacích světlometů deklaruje o 39 % lepší účinek.
Naživo působí velmi efektně (opět) diodové vodorovné pásy denního svícení s pro škodovky typickou „křišťálovou“ grafikou (jsou standardem pro všechny verze). Zadní svítilny jsou sestaveny z několika vrstev a také jejich zpracování je velmi efektní: na každé straně jsou dvě LED pro obrysové svítilny (trubice světlo rozvádí do celé křivky v typickém tvaru písmene C) a v horní části dalších šest LED v jedné řadě pro brzdové svícení. Ostatní povinnosti zajišťují paraboly s konvenčními žárovkami.
Modernizovaná Fabia přijíždí na ráfcích s průměrem od patnácti až do osmnácti palců (jen pro hatchback; dosud bylo nejvíce 17“). Již v době své premiéry třetí generace řady Fabia zachytila sílící trend pestrobarevných kombinací různých částí karoserie a facelift tuto paletu dále rozšířil. Aktuálně je k dispozici 15 odstínů karoserie (šedá Steel pouze pro Monte Carlo) a v rámci programu ColourConcept je lze v případě hatchbacku selektivně kombinovat se střechou, A-sloupky, kryty zrcátek a šestnáctipalcovými ráfky Vigo v černém, bílém nebo stříbrném provedení.
Interiér Fabie ožil v některých místech kvalitněji působícími texturovanými čalounickými a obkladovými materiály a efektnější grafikou přístrojového štítu. Stále platí, že Škoda Fabia patří ve svém segmentu k nejprostornějším automobilům s nejlepším využitím obestavěného prostoru. Také zde lze, zvláště v dražších -výbavových stupních Ambition, Style a Monte Carlo, -počítat s širokou škálou kombinací barev a povrchů. Mezi praktické novinky patří osvětlení odkládací schránky ve středové konzole nebo jednodotykové otevírání i zavírání elektricky ovládaných bočních oken.
Čerstvý facelift do řady Fabia navíc přivedl další prvky soustavy označované ve Škoda Auto tradičně jako Simply Clever řešení (jednoduše chytré). Patří mezi ně vyjímatelný koberec zavazadlového prostoru s textilním potahem na jedné a gumovým obkladem na druhé straně, dva dobíjecí USB konektory a držák tabletu pro cestující vzadu a pro Fabii Combi též LED svítilna v zavazadlovém prostoru (za jízdy se trvale dobíjí, osvětluje prostor pro zavazadla a lze ji vyjmout pro použití mimo vůz).
V éře konektivity všech a všeho nemůže stát stranou ani nová Fabia, a tak nabízí hned několik multimediálních palubních systémů. Novinkou je zařízení Swing Plus, jež podobně jako vrcholný Amundsen nabízí kromě barevného dotykového monitoru 6,5“ a konektivity Bluetooth a USB také technologii SmartLink+, zahrnující propojení přes Apple CarPlay, Android Auto, Mir-rorLink a SmartGate. Mohou mít dále příjem digitálních rádií DAB, ovládání aplikací chytrého telefonu přímo na displeji vozu a Amundsen navíc nabídne druhé Bluetooth rozhraní, vytvoří pro ostatní cestující Wi-Fi hotspot a uživateli poskytne dopravní informace v reálném čase, předpovědi počasí či informace o cenách pohonných hmot nebo dostupnosti parkovacích kapacit.
Dále rozšířena byla nabídka bezpečnostních asistenčních systémů. Jako dosud lze u Fabie připlácet třeba za parkovací senzory v obou náraznících, zadní kameru nebo adaptivní tempomat, ale novinkou se stávají detekce překážek ve slepých úhlech zrcátek (Blind Spot Detect), samočinné přepínání potkávacích a dálkových světlometů (Auto Light Assist; k dispozici pro LED, ale i konvenční žárovky H7) a varování před pohybem vozidel za vozem při couvání (Rear Traffic Alert).
Naopak poněkud smutný je pohled do nabídky pohonných ústrojí, jež musí čelit enormnímu tlaku další fáze zavádění metodiky měření emisí WLTP, vstupující v platnost právě tímto měsícem. Do nové Fabie vám dodáme jakýkoli motor, pokud to -ovšem bude tříválcový litr, tak lze parafrázovat slavný výrok Henryho Forda, vynesený původně k černé barvě jeho modelu T. Čtyřválce i „diesely“ jsou minulostí, Škoda Fabia je k mání pouze se zážehovým tříválcem 1,0 l. S nepřímým vstřikováním a atmosférickým plněním je v nabídce s výkonem 44 nebo 55 kW (slabší z nich bude k dispozici později a detaily zatím neznáme, takže není ani v tabulce technických údajů) a se vstřikováním přímým a přeplňováním ve variantách 70 a 81 kW. Všechny motory dostaly druhý katalyzátor a TSI navíc filtr pevných částic. Převodovky jsou jen pětistupňové manuální, s výjimkou nejsilnějšího ústrojí, jež má převodovku šestistupňovou, a navíc u něj lze připlácet za sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku DSG.
Zkoušeli jsme všechny dostupné verze motoru TSI a je třeba předeslat, že každá z nich je zdrojem dostatečné dynamiky a pružnosti. Další stupeň tvrzení emisních norem samozřejmě přinesl další „buřt ve výfuku“ (jímž Milerův Krtek v epizodě Ve městě ladil emise automobilů již v roce 1982), tedy další filtraci spalin spojenou s dalšími odpory, což se ale v modernizované Fabii naštěstí projevuje snad jen lehkým váháním po prudkém přidání plynu. Ačkoli se o tom v oficiálních materiálech Škoda Auto nehovoří, zaznamenali jsme zlepšené odhlučnění a obecně kvalitnější izolaci interiéru od vlivů okolního prostředí a poháněcího ústrojí, jež dosud nebylo zvláště v případě motoru 1.0 TSI zcela optimální. Zejména pak ve srovnání se stájovými koncernovými kolegy Volkswagen Polo a Seat Ibiza, kteří ovšem již vyjíždějí na nové platformě MQB A0. A i když si vylepšená Fabia s sebou stále veze handicap v podobě relativně zastaralého základu, může se po faceliftu hrdě podívat do tváře konkurence jak z vlastního koncernu, tak i zvenčí.
Hrdost rozsáhle vylepšeného typu Škoda Fabia lze navíc opřít též o její precizní jízdní vlastnosti, jež dnes po dalším dílčím odladění prvků podvozku a asistenčních soustav včetně standardně dodávané simulace samosvorného diferenciálu XDS (v zatáčce přibrzďuje odlehčené vnitřní kolo) patří k nejlepším v této třídě. Nová Fabia se při větším vytížení nebo rychlejší jízdě v zatáčce možná mírně naklání, nicméně přiměřeně měkké a vláčné sladění pružin a tlumičů předchází odskakování kol a cestující udržuje v komfortním a veskrze příjemném prostředí.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec atmosféricky plněný (MPI) nebo přeplňovaný (TSI), uložený vpředu napříč; DOHC 4V, elektronické vícebodové nepřímé vstřikování (MPI) nebo přímé (TSI); stop/start, EU6 Temp;
a) 1.0 MPI: 999 cm3 (ø 74,5 x 76,4 mm), 10,5:1; 55 kW (75 k)/6200 min-1 a 95 N.m/3000–4300 min-1;
b) 1.0 TSI 95: viz výše, ale 70 kW (95 k)/5000–5500 min-1 a 160 N.m/1800–3500 min-1;
c) 1.0 TSI 110: viz výše, ale 81 kW (110 k)/5000–5500 min-1 a 200 N.m/2000–3500 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Třecí suchá, kapalinou ovládaná jednokotoučová spojka s talířovou pružinou a bezazbestovým obložením, manuálně řazená pětistupňová převodovka (a/b: 3,640/3,770 – 1,950/1,960 – 1,270/1,280 – 0,960/0,930 – 0,800/0,740 – Z 3,620/3,180), stálý převod 4,812/3,625, nebo šestistupňová (c: 3,770 – 1,960 – 1,280 – 0,970 – 0,780 – 0,640 – Z 3,180), stálý převod 3,625, pro c) na přání sedmistupňová DSG s dvojicí kapalinou ovládaných vícelamelových souosých spojek (3,770 – 2,270 – 1,530 – 1,120 – 1,180 – 0,950 – 0,800 – Z4,170), stálý převod 4,438/3,227/4,176, pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní trojúhelníková ramena a vzpěry MacPherson, vzadu kliková s vlečenými rameny; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu bubnové (a+b) nebo kotoučové plné (c); ABS/EBD/BA, ESP/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 215/60 R16, 215/55 R17, 235/45 R18 nebo 235/40 R19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v pořadí motorů, v závorce AT)
Rozvor náprav 2470 mm, rozchod kol 1457–1463/1451–1457 mm;
d/š/v 3997/1732/1467 mm, kombi 4262/1732/1467 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 330/1150 l, kombi 530/1395 l; objem palivové nádrže 45 l; součinitel aerodynamického odporu cx = 0,335/0,334/
/0,327 (0,327), kombi 0,330/0,329/0,324 (0,324); stopový průměr otáčení 10,4 m; hmotnost pohot. 1011/1046/1057 (1090), kombi 1031/1066/1077 (1110) kg, celková 1541/1576/1587 (1620), 1561/1596/1607 (1640) kg; nebrzděný přívěs 540/560/560 (580) kg, kombi 550/570/570 (590) kg, brzděný přívěs 800/1000/1100 (1100) kg, kombi 800/1000/1100 (1100) kg; maximální zatížení střechy 75 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, v závorce AT)
Největší rychlost 168/184/195 (194) km/h, kombi 169/185/196 (195) km/h; zrychlení 0–100 km/h 14,9/10,8/9,6 (10,1) s, kombi 15,2/10,9/9,7 (10,2) s; spotřeba paliva NEDC kombinace 4,9/4,8/4,9 (4,8) l/100 km, kombi 4,9/4,6/4,7 (4,8) l/100 km; emise CO2 111/109/113 (111) g/km, kombi 111/105/107 (110) g/km.
CENA od 279 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)