Představujeme
SEAT IBIZA – Velké cíle
Jiří Duchoň 05.06.2017 06:11
Představujeme
Nová generace kompaktního hatchbacku Seat Ibiza dostala jako vůbec první typ z koncernu VW Group zcela novou platformu, ale tím to nejzajímavější zdaleka nekončí.
První generace Seatu Ibiza s účelným a nadčasovým kabátem od Giugiarova Italdesignu, představená roku 1984, se stala vůbec prvním automobilem vyvinutým přímo firmou Seat, byť ve spolupráci s dodavatelskými společnostmi Karmann, Porsche a dalšími. Seat se jen dva roky před tím po takřka třiceti letech osamostatnil a zbavil vlivu Fiatu, nicméně již v polovině roku 1986 byl ovládnut koncernem Volkswagen. Po tři dekády byla Ibiza pevným pilířem postupně expandující a od Fiatu k Volkswagenu se posunující typové palety značky Seat, ovšem jen do roku 2012. Tehdy totiž nastoupil větší Seat León třetí generace (viz AR 3/’13) a jeho prodejní úspěchy začaly Ibizu zastiňovat, což pro značku Seat jednoznačně znamenalo spásu a jistotu další existence. Za úspěchem Leónu stojí originální a vyhraněný design, ale především skutečnost, že VW Group pro něj poskytla to nejlepší, co tehdy měla k dispozici.
León se tak stal například jedním z vůbec prvních „koncernových“ vozů postavených na platformě MQB a jako vůbec první ve svém segmentu nabídl hlavní světlomety z LED. Po 33 letech produkce a 5,4 milionu vyrobených vozů (přes 3 miliony z nich údajně stále jezdí) nyní přichází pátá, zcela nová generace hatchbacku Seat Ibiza, jež do značné míry staví, podobně jako León před pěti lety, na injekci v podobě nejmodernějších technologií VW Group. Svoji premiéru v pořadí pátá Ibiza slavila teprve před dvěma měsíci v Ženevě a již koncem března jsme byli s kolegy volícími evropský vůz Car of the Year (COTY) pozváni, abychom ji jako vůbec první mohli krátce vyzkoušet. Jízdy probíhaly přímo v její domovině, tedy v okolí španělského Martorellu, kde se již brzy začne sériově vyrábět. Jak nám již v Ženevě nastínil Luca de Meo, nejvyšší muž Seatu, španělská automobilka má ambice stát se jednou z nejdynamičtějších a nejprogresivnějších společností ve své branži. Pomoci jí k tomu má zcela nově založená „digitální“ divize orientující se na konektivitu či alternativní způsoby prodeje a servisování, ale též skutečnost, že zákazníci značky Seat jsou údajně v průměru o 10 let mladší než u konkurence, takže jeví předpoklad k snadnějšímu akceptování novinek. Ibiza páté generace by se měla stát jedním z hlavních nositelů těchto trendů a Seat, mimochodem nejmladší automobilku v Evropě, podpořit v rozvoji.
Nicméně je třeba připomenout, že Seatu se skutečně daří: rok 2016 se stal obchodně nejúspěšnějším v jeho historii, když provozní zisk dosáhl částky 143 milionů eur. Klíčovým heslem je ale i u Seatu heslo „SUV“; po střední Atece (viz AR 8/’16) budou ještě letos následovat kompaktní Arona a později další, větší a až sedmimístný crossover. Nová Ibiza stojí jako vůbec první automobil koncernu VW Group na nové platformě MQB A0, na jejímž vývoji se konstruktéři Seatu významnou měrou podíleli a zapojili do něj pět desítek domácích dodavatelů. Tato platforma se záhy stane základem všech malých vozů Volkswagen Group včetně Pola a Fabie a řada z těchto typů se bude vyrábět právě u Seatu v jeho španělských závodech. Seat si tím zajistil velkoobjemovou produkci a prosperitu v rámci koncernu na roky dopředu, na druhou stranu může místní odbory znepokojovat orientace na levné automobily s nízkou marží. K nové platformě MQB A0 zatím mnoho oficiálních informací nemáme.
„Seat Ibiza získává díky nové modulární platformě techniku z vyšších segmentů a z hlediska komfortu poskytuje výrazně větší vnitřní prostor a variabilitu,“ uvedl k ní Dr. Matthias Rabe, člen představenstva Seatu pro výzkum a vývoj. Tento mechanický základ si zachovává zadní nápravu s vlečenými rameny, ale je připraven adaptovat všechny myslitelné výdobytky moderní konstrukce. Měl by být lehčí a v případě Ibizy se podílí na zvýšení tuhosti karoserie v krutu o 30 %. Počet dílů tvářených za tepla se zvýšil, takže celek je nejen tužší, ale i lehčí. Kvůli produkci plošiny MQB A0 byla v uplynulých letech kompletně rekonstruována linka 1 továrny v Martorellu, na výrobě Ibizy se tak podílí na 900 robotů a na každém voze najdeme přes 4000 bodových svarů kombinovaných s laserovou technikou. Samozřejmostí je v případě platformy MQB A0 zástavba nejnovějších motorů VW Group. Připraveny jsou pro Ibizu tříválce 1.0 s atmosférickým plněním i přeplňováním (65 a 75, resp. 95 a 115 koní), zcela nový 1.5 TSI/150 k (zkoušeli jsme jej již ve faceliftovaném Volkswagenu Golf, viz AR 3/’17) a diesely 1.6 TDI (80, 95 a 115 k). V daném segmentu se průlomem stane provedení 1.0 TSI/90 k CNG s tovární zástavbou systému pro provoz na stlačený zemní plyn. Na náš trh vstoupila nová Ibiza již 1. dubna ve verzích Reference 1.0 MPI/75 k, Reference 1.0 TSI/95 k a Style 1.0 TSI/115 k. První vozy se u nás objeví v průběhu června, na podzim nabídku doplní vyšší výbavy XCelence a FR a špičkový motor 1.5 TSI, v průběhu letošní zimy pak nastoupí i diesely 1.6 TDI ve dvou výkonových stupních a CNG.
Poháněna jsou výhradně kola přední nápravy, standardem je pětistupňová, pro výkonnější verze šestistupňová manuálně řazená převodovka, později bude k dispozici též sedmistupňová dvouspojková skříň DSG. Na první pohled nás překvapilo, o kolik větším dojmem Ibiza proti své předchůdkyni působí. Je to trochu optický klam, protože délka i výška karoserie zůstaly prakticky zachovány (-2/-1 mm), „může“ za to tak především o plných 87 mm větší šířka (rozchod kol se zvětšil o 60/48 mm) a o 95 mm větší rozvor náprav (2564 mm). Přední sedadla jsou nyní o 42 mm širší, výška nad sedáky vpředu/vzadu narostla o 24/17 mm a cestující vzadu mají k dispozici o 35 mm více místa pro svá kolena. Zavazadlový prostor v základním uspořádání nabyl o 63 l na celkových 355 l, palivová nádrž se naopak zmenšila ze 45 na 40 l, což má s ohledem na větší hospodárnost motorů stačit, a navíc se to příznivě projeví v měření bilancí CO2/NOx, při nichž se zohledňuje pohotovostní hmotnost. Díky všem těmto úpravám je interiér nesrovnatelně prostornější a v základních rozměrech již nemá daleko k nedávno modernizovanému Seatu León (viz AR 4/’17). To platí také pro design nyní již výhradně pětidveřové karoserie Ibizy s ostře řezanými rysy, příplatkovými LED světlomety a hrou drobných i masivnějších prolisů (třeba na přední kapotě). V zadním nárazníku je efektně zakomponován difuzor, osazený po stranách párem lichoběžníkových chromovaných segmentů, nicméně jde o atrapy, neboť výfuk je ve skutečnosti pouze jeden a jeho zdvojená koncovka směřuje k zemi hluboko za nárazníkem. Podobné řešení ale dnes používají automobilky zcela běžně, takže za žádný podvod to nepovažujeme. Také zadní svítilny mohou být v převážné míře osazeny zdroji LED, jež najdeme rovněž v interiéru verzí XCellence a FR, čímž se Ibiza ve svém segmentu stává jedním z protagonistů v plošném zavádění této výrobně levné a energeticky hospodárné osvětlovací techniky. Palubní desce dominuje rozměrný plastový pás, jenž může být lakován v různých odstínech. Prostor před posádkou sice opticky odlehčuje, ale v kombinaci s ostře řezanými liniemi dveřních obkladů, středové konzoly či výdechů ventilace působí dosti strohým dojmem. Designéři ustoupili od her na sportovnost k osvědčeným postupům vynikajícím přehledností, robustností a dokonalou funkčností, ale postrádajícím nějaký nápad nebo vyhraněnější styl. Postrádali jsme též stropní madla, nicméně ta dnes bohužel chybějí i v řadě jiných vozů různých značek.
Pokud se nad tyto drobnosti povznesete, čeká vás přesnost a solidnost, jakou od VW Group čekáte. Nová Ibiza vyniká řadou prvků, jež do svého segmentu přináší, když už ne jako první, tak jistě mezi prvními. Nejvyšší úroveň multimediální soustavy Full Link náleží do nejnovější koncernové rodiny, má všestrannou konektivitu, skleněný dotykový povrch a úhlopříčku plných 8 palců. Navíc akceptuje propojení s telefonem přes všechna tři rozhraní, tedy Mirror Link, Apple Car Play i Android Auto. Vysoce jsme ocenili zachování dvou mechanických otočných ovladačů pro hlasitost a měřítko mapy! Rovněž regulace ventilace si zachovala vlastní panel s fyzickými přepínači. Ve Španělsku jsme poněkud paradoxně měli k dispozici pouze špičkový motor 1.5 TSI, jenž se do sériové výroby dostane až ve 48. týdnu tohoto roku. Již záhy po rozjetí se nám potvrdilo, že patří k nejlepším motorům své třídy. Je velmi dobře odhlučněn (byť možná nikoliv až tak dobře jako v Golfu) a vyniká klidným během a naprosto plynulým růstem točivého momentu od 1000 až přes 6000 min-1. Reakce na pohyby plynovým pedálem jsou bleskové a sladění s brilantně řadící šestistupňovou převodovkou vynikající. Ačkoli stávající Ibiza jezdí opravdu dobře, ta nová posouvá úroveň jízdních vlastností do zcela jiných sfér. Stabilita je za všech okolností výborná, i v utáhlých serpentinách vůz ochotně mění směr jízdy; setrvačnost i nedotáčivost jsou potlačeny na minimum, a když už je třeba asistence, stabilizační systém zasahuje velmi jemně, klidně a přirozeně. Lví podíl na tom mají kromě delšího rozvoru a širšího rozchodu rovněž v daném segmentu nevídané adaptivní tlumiče pro verzi FR. Jejich regulace je dvoustupňová a mění se buď v závislosti na zvoleném režimu Normal/Sport, nebo v rámci Individual s možností samostatně měnit nastavení i všeho ostatního od řízení, přes adaptivní tempomat až po klimatizaci. Parkovací čidla v obou náraznících, audiosystém Beats-Audio s procesorem DSP, sedmi reproduktory a osmikanálovým zesilovačem o výkonu 300 W, bezdrátové dobíjení telefonu se zesilovačem signálu GSM, couvací kamera nebo bezklíčkové zamykání a startování pak již pouze dokreslují úroveň nabídky komfortu, který tak v každodenním užívání poněkud omezují pouze dosti úzká vnější zrcátka (obrubník v nich uvidíte jen těžko). V průběhu příštího roku by se navíc Ibiza měla dočkat i plně digitálního přístrojového štítu. Nová Ibiza při prvním setkání skutečně zapůsobila a jistě se zařadí mezi nejlepší vozy svého segmentu. V níže připojené tabulce technických údajů vám představujeme zatím pouze ty verze, v nichž se nový Seat Ibiza na českém trhu nyní objevuje. Parametry k ostatním variantám, včetně vrcholného 1.5 TSI, s nímž jsme ve Španělsku jezdili, v tuto chvíli k dispozici nemáme a seznámíme vás s nimi na sklonku letošního roku.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec 1.0 MPI/TSI, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické nepřímé vícebodové vstřikování paliva (MPI) a atmosférické plnění, resp. vysokotlaké přímé vstřikování a přeplňování výfukovým turbodmychadlem (TSI); EU6;
a) 1.0 MPI: 999 cm3 (ø 74,5 x 76,4 mm), 10,5:1, 55 kW
(75 k)/6200 min-1 a 95 N.m/3000 – 4300 min-1;
b) 1.0 EcoTSI 95: viz výše, ale 70 kW (95 k)/5000 – 5500 min-1
a 175 N.m/1500 – 3500 min-1;
c) 1.0 EcoTSI 115: viz výše, ale 85 kW (115 k)/5000 – 5500 min-1 a 200 N.m/2000 – 3500 min-1; olejová náplň 3,7/4,3/4,3; alternátor 110 A, akumulátor 59 Ah
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Jednokotoučová suchá spojka; pro a/b) manuálně řazená pětistupňová převodovka MQ200-5F (3,769/3,769 – 1,955/1,955 – 1,212/1,281 – 0,881/0,927 – 0,740/0,740 – Z 3,454/3,181), stálý převod 4,929/3,625, pro c) šestistupňová MQ200-6F GA (3,769 – 1,955 – 1,281 – 0,973 – 0,788 – 0,642 – Z 3,181), stálý převod 3,789; pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání adaptivními), vzadu nesoustřednými; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením pro a/b/c) ø 256 x 22/256 x 22/276 x 24 mm, vzadu bubnové ø 203 x 38/228 x 42 mm (pro c) kotoučové plné ø 230 x 9 mm); ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/EDS/HHC/XDS; -hřebenové řízení s elektrohydraulickým posilovačem na sloupku volantu (C-EPS), pneumatiky 185/70 R 14, 185/65 R 15, 195/55 R 16 nebo 215/45 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2564 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1525/1505 mm; d/š/v 4059/1780/1444 mm; objem zavazadlového prostoru 355 l; objem palivové nádrže 40 l; hmotnost pohotovostní 1091/1122/1140 kg, celková 1510/1540/1560 kg; přívěs nebrzděný 540/560/570 kg, brzděný 800/1000/1100 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 167/182/195 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 14,7/10,9/9,3 s; spotřeba EU město 6,0/5,8/5,8 l/100 km, mimo město 4,3/4,1/4,1 l/100 km, kombinovaná 4,9/4,7/ 4,7 l/100 km; emise CO2 112/106/108 g/km; stopový průměr otáčení 10,6 m.
CENA: od 296 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)