Představujeme
SEAT Discovery Journey – Dříve a nyní
Tom Hyan 11.02.2014 07:57
Továrnu SEAT v Martorellu jsme navštívili poprvé před dvaceti lety, kdy rozjížděla výrobu Ibizy druhé generace...
Martorell leží asi třicet kilometrů od Barcelony, nová továrna SEAT tam vznikla na zelené louce, když původní u barcelonského přístavu (Zona Franca) přestala vyhovovat. Za dvě desetiletí se však mnohé změnilo. Nynější podoba automobilky, která soustředila veškerou španělskou produkci vozů SEAT do jediného závodu, se značně proměnila. Vyrostly nové výrobní haly, počet zaměstnanců vzrostl ze šesti na celkových čtrnáct tisíc a výroba se rozšířila na deset typů se čtyřmi rozdílnými platformami. V roce 2012 odbyt přesáhl 320 tisíc automobilů. Nahlédli jsme do dvou hal, první na ploše 120 tisíc čtverečních metrů soustřeďuje výrobu karoserií, v první sekci pro poslední generaci Ibiza (platforma PQ25) ve třech verzích, pětidveřové (SE250), třídveřové (SE254) a kombi ST (SE253), přičemž kapacita dosahuje až tisíc karoserií denně.
Svařuje skupina 578 robotů, jimž asistuje 390 zaměstnanců. Koncert robotů je úžasný, bez dotyku lidské ruky se svařují skelety z bočnic, podlahy, stropu a příčných výztuh, počítačový program zajišťuje, že správné díly přicházejí just-in-time, takže složit jednodveřovou a dvoudveřovou bočnici do jednoho vozu je prakticky vyloučeno. Při náběhu nové Ibizy se v téže hale v několika sekcích vyráběly skelety Exeo (nyní je vystřídaly Audi Q3), starší Ibiza/Cordoba, Altea/Toledo/León a Nuevo (nová) Ibiza. Pak starší vozy zmizely bez náhrady, zatímco nové Toledo čtvrté generace se na základě Rapidu montuje v závodě Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Donedávna se však všechny vozy SEAT s výjimkou velkoprostorové Alhambry (produkce v portugalské Palmele se sesterským Volkswagenem Sharan) vyráběly v Martorellu, kam byla postupně soustředěna produkce ze Zona Franca, Palmely (nyní VW Polo) a Bruselu (Toledo II, nyní Audi A1).
Nesmíme ovšem zapomenout ani na nejmenší SEAT Mii, jenž se vyrábí v bratislavském závodě Volkswagen. Ze španělské produkce SEAT jsou tedy nyní Ibiza, León a Altea; závod v Martorellu je od roku 2011 rovněž finálním výrobcem Audi Q3 (SUV). V druhé hale číslo 10 jsme pozorovali svatbu, čili spojení podvozkových skupin včetně motoru s karoserií Ibizy, či nového Leónu. V loňském roce oslavil SEAT, jenž vznikl jako Sociedad Española de Automóviles de Turismo v Barceloně, šedesát let od zahájení produkce prvního typu SEAT 1400 licence FIAT, který vyjel z linky v Zona Franca dne 13. listopadu 1953.
Následovaly další typy podle italské licence FIAT, zejména populární šestistovka (783 745 vozů do roku 1973), ale po rozchodu s italským partnerem se největší španělská automobilka stala součástí Volkswagen Group (v roce 1990 získal VW stoprocentní podíl a SEAT vyrobil osmimiliontý automobil, přesně 98 114 kusů patřilo vozu SEAT 1400, když produkce prvního typu končila až po jedenácti letech). Další historie je dobře známá. Po přechodném prvním vlastním typu Ibiza I už všechny další řady nesly pečeť spolu-práce s Volkswagenem (např. několik generací Toledo, Ibiza a León), nicméně vynikaly originálním designem. Dnes se v Martorellu vyrábí až dva tisíce automobilů denně, automobilka se rozkládá na ploše 2,8 milionu čtverečních metrů, čítá patnáct hal a slavnostně ji otevřel španělský král Juan Carlos I. v únoru 1993. Lisovna (některé díly však stále přicházejí ze Zona Franca), svařovna, lakovna a finální montáž jsou hlavní provozy, často znásobené podle počtu vyráběných typů.
Motory se na rozdíl od Mladé Boleslavi ve Španělsku nevyrábějí, dodávají je jiné závody VW Group, stejně jako další mechanické části. To však neznamená, že by SEAT neměl vlastní vývojové středisko! SEAT Technical Centre bylo založeno už v roce 1975 nahoře na kopci nad budoucím pozemkem nynějšího závodu, pracuje tam téměř tisíc lidí i na úkolech pro jiné značky koncernu (stejně jako u Škoda Auto). V Martorellu je také středisko vývoje prototypů (zloženo v červenci 2007) a vlastní SEAT Design Center (od října 2007), jež nahradilo někdejší koncernové pracoviště designu v avantgardní stavbě v přímořském Sitges. V komplexu v Martorellu jsou soustředěny rovněž vedení SEAT Service a centrum náhradních dílů SEAT, ale také dalších koncernových značek pro španělské dealery. Výčet provozů by nebyl úplný bez pobočky SEAT Sport, založené v roce 1985, která po dvojnásobném titulu mistra světa v závodech cestovních vozů nyní soustřeďuje svoji pozornost na asistenci soukromým týmům s vozy SEAT a na značkové poháry (León Supercopa v Evropě i v Mexiku). Stoprocentní dceřinou společností SEAT je také Gearbox del Prat (založena 1979), která vyrábí převodovky jako jedna z pěti specializovaných továren VW Group. Další jsou v německém Kasselu, argentinské Cordobě, čínské Šanghaji a u nás v Mladé Boleslavi. Závod v El Prat De Llobregat u Barcelony s tisícovkou zaměstnanců nyní expeduje až 3200 převodových skříní denně. SEAT vyváží osobní automobily do osmdesáti zemí celého světa, k novým trhům patří Mexiko a Čína.
Převzato z časopisu