Představujeme
Rinspeed MicroMAX – Autobus s kávovarem
Jiří Duchoň 30.04.2013 10:21
Švýcarská společnost Rinspeed neporušila tradici, takže také letos představila na domácím autosalonu v Ženevě novou koncepční studii...
V letech 2010 a 2012 jsme se od Rinspeedu dočkali staveb UC a Dock+ Go, více méně vycházejících z konceptu sériového minivozu Smart, a předloni plejádu oživila mimořádně svěží studie BamBoo, jež přinesla nostalgické vzpomínky na Saint Tropez sedmdesátých let a francouzské filmy o místních četnících. Na letošním, v pořadí 83. Ženevském autosalonu, Rinspeed připravil opět něco zcela jiného, jeho MicroMAX se nepodobá ničemu, co jsme dosud viděli. Nejde přitom jen o vzhled nebo systém pohonu, ale o samotnou podstatu využívání čtyřkolového vozidla jako prostředku individuální dopravy v moderních podmínkách městských aglomerací. Tým Franka M. Rinderknechta se pro letošní rok nechal inspirovat přírodními principy, zejména pak chováním hmyzích rojů, jež se často neliší od lidského hemžení v hustě obydlených oblastech. Také na vzniku konceptu MicroMAX se podílela řada specializovaných firem, přičemž nejvýznamněji přispěla společnost Harman, zaměřená na vývoj multimediálních palubních soustav.
„Vytvořili jsme inteligentní a k životnímu prostředí přátelské pojetí vozidla, jež propojuje výhody individuální dopravy s přednostmi taxislužby, půjčoven a prostředků veřejné přepravy,“ tvrdí Frank M. Rinderknecht. Zvláštní internetová aplikace UrbanSWARM, vyvinutá firmou Harman, umožní v dané komunitě sdruženým lidem zadávat zvolenou trasu a vyhledávat potenciální spolucestující v reálném čase, což má zájemci o přepravu zajistit v daný okamžik přesný přehled o pohybu vozů, jejich vytíženosti i dopravní situaci. Do systému se mohou zapojit i cyklisté, kteří upevní svá jízdní kola na zadní část vozu. Prototyp MicroMAX je dlouhý 3,7 metru, což je srovnatelné třeba s novými vozy Mini od BMW, takřka svislé stěny karoserie pak v kombinaci s výškou 2,2 metru nabídnou mimořádně objemný interiér pro řidiče a tři cestující. Sedadla připomínají spíše jakési opěrky, ovšem jsou opatřena speciálními bezpečnostními pásy, vyvinutými firmou TRW; připoutaní cestující tak ve voze spíše postávají než sedí. Útroby vozu MicroMAX jsou pohodlně přístupny skrze svisle dělené křídlové dveře na pravé straně, které připomínají dveře běžného autobusu městské dopravy.
I přes čistě účelové zaměření tohoto Rinspeedu se mohou cestující těšit na řadu komfortních prvků od kávovaru přes chladničku až po všestrannou připojitelnost telefonů, notebooků a dalších externích komunikačních zařízení. Pro snížení hmotnosti jsou všechny okenní panely vyrobeny z organického skla Evonik Plexiglas. Před řidičem se nachází konvenční volant s takřka svislým sloupkem a rozměrný, přehledný přístrojový štít VDO s vícefunkčním displejem uprostřed. Po své pravé ruce má řidič k dispozici devatenáctipalcový dotykový monitor, nabízející ovládání rozšířených funkcí palubních systémů. Nový Rinspeed MicroMAX je samozřejmě čistým elektromobilem, jehož pohonná soustava vychází z vysokozdvižných vozíků Linde Material Handling, ale příliš mnoho podrobností nebylo zveřejněno.
Vyvinuta byla ve spolupráci s firmou AEZ, alternativně pod označením AEZMax počítá s vestavbou elektromotorů do nábojů předních litých kol, anebo s instalací jediného elektromotoru AC 32 kW mezi poháněnými předními koly. Dobíjení akumulátorů Li-Ion-Polymer zajistí stanice energetické společnosti RWE. Provoz MicroMAXu je prakticky bezhlučný, ale u Harmanu pro něj připravili generátor umělého hluku, jenž má varovat chodce, navíc se jeho zvuk liší v závislosti na provozních podmínkách, což má okolnímu prostředí poskytovat dostatek akustických informací. Rinspeed MicroMAX je zatím pouhým prototypem bez konkrétních výhledů na sériovou výrobu, ovšem jeho všestranná propracovanost naznačuje možnost využití tohoto konceptu v dohledné budoucnosti. Prototyp byl postaven ve spolupráci se společností ESORO AG ze švýcarského Fällandenu, známého tvůrce elektromobilů.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Městské vozidlo s jednoprostorovou karoserií, v základním provedení čtyřmístné; trakční elektromotor
Linde MH na střídavý proud, 32 kW a 130 N.m/2000 min‑1, akumulátory 110 V, pohon předních kol; ocelový podvozek a kompozitová karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, vzadu s torzně poddajnou příčkou; litá kola AEZ 7,5 x 17, pneumatiky 225/50 R 17; rozvor náprav 2697 mm, d/š/v 3737/1809/2197 mm; pohotovostní hmotnost 1380 kg; největší rychlost 95 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,0 s; dojezd cca 100 km.
Převzato z časopisu