Představujeme
Renault Megane R.S. Trophy-R je opět nejrychlejší předokolkou
Ondřej Štaidl 23.05.2019 07:00
Limitovaná verze Trophy-R je stejně jako ve dvou předchozích generacích nerychlejší předokolkou na Nordschleife okruhu Nürburgring. Vrací tak úder faceliftované Hondě Type-R, která držela dosavadní rekord z roku 2017 s časem 7 minut a 43,8 sekundy. Pravidelné souboje o nejrychlejší předokolku na nejnáročnějším okruhu světa odstartovalo oddělení Renault Sport před více než 10 lety s první generací sportovního Megane R.S. R26.R.
Renault Sport má dlouholeté zkušenosti s vývojem a výrobou rychlých předokolek ve francouzském závodě Dieppe. Samotný příběh rychlých Meganů a rekordních časů na Nordschleife započal model R.S. R26.R v roce 2008 s časem 8 minut a 16 sekund. O tři roky později jej překonal Megane R.S. Trophy třetí generace. Zlomová byla faceliftovaná verze tohoto modelu, která pokořila v roce 2014 magickou osmiminutovou hranici. Čas 7 minut a 54,36 sekundy se stal výzvou pro ostatní automobilky. Volkswagen přišel na trh s modelem Golf GTI Clubsport schopným zajet čas 7 minut a 47 sekund. V roce 2017 se stala rekordmanem Honda Typer-R s časem 7 minut a 43,8 sekundy.
Bylo jen otázkou času, kdy Renault přijde s nejostřejší variantou Trophy-R současné generace Meganu. Příznivci značky se dočkali a Renault 21. května zveřejnil nový rekord. Za volantem neseděl nikdo jiný než tovární jezdec Laurent Hurgon, který se podílel na vývoji posledních dvou generací ostrých Meganů. S časem 7minut a 40,1 sekundy je nové Trophy-R oficiálně nejrychlejší předokolkou na Nordschleife. Na tomto technickém a náročném okruhu má srovnatelný čas se sportovními vozy jako je Porsche 911 Turbo generace 997, Chevrolet Corvette Z06 nebo Nissan GT-R. To jasně dokazuje schopnosti tohoto radikálního hatchbacku.
Slavný rodokmen
Již ve své první generaci byl Megane R26.R velmi speciálním vozem. Ve srovnání se svojí civilnější verzí R26, ze které technicky vycházel, nabídl několik nevídaných řešení v této kategorii hatchbacků. Odlehčený interiér bez klimatizace, audiosystému a dalších komfortních prvků obsahoval jen karbonová skořepinová sedadla se závodními pásy Sabelt a namísto zadních byl nainstalován bezpečnostní rám. Karbonová byla i kapota motorového prostoru pro snížení hmotnosti na přední nápravě. Zadní a boční okna nebyla ze skla, ale z lehkého makrolonu. Technickou finesou byl rovněž extrémně lehký a drahý titanový výfuk. Dodnes jde o velmi uznávaný sportovní model s vysokou sběratelskou hodnotou.
Nová generace pokračuje ve stejném duchu, tedy snížení hmotnosti pro získání lepší dynamiky. Trophy-R je o zásadních 130 kg lehčí než verze Trophy. Pohonné ústrojí s výkonem 220 kW (300 k) zůstalo beze změn. Vývoj byl zaměřen na aerodynamiku a výrazně se změnilo nastavení podvozku. Prozatím nejsou oficiálně zveřejněny všechny technické specifikace a detaily výbavy. Renault Sport však potvrdil spolupráci se svými dlouholetými partnery: brzdy s karbonkeramickými kotouči dodalo Brembo, tlumiče jsou od špičky v oboru Öhlins a karbonová kola obouvají lepivé pneumatiky Bridgestone. Zvuk motoru je vylepšen výfukem Akrapovič, sedadla Recaro jsou vybavena bezpečnostními pásy Sabelt.
Přesnou konfiguraci odhalí Renault během oficiálního představení o tomto víkendu u příležitosti závodu F1 v Monaku. Produkce bude omezena na několik stovek kusů.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)