Představujeme
PORSCHE PANAMERA SPORT TURISMO A TURBO S E-HYBRID – S PĚTI SEDADLY
Jiří Duchoň 31.10.2017 05:51
Představujeme
V Kanadě jsme měli možnost důkladně vyzkoušet dvě významné novinky typové řady Porsche Panamera: třetí karosářskou verzi Sport Turismo a nový vrchol nabídky v podobě impozantního plug-in hybridu Panamera Turbo S E-Hybrid.
Automobilka Porsche rozšiřuje paletu modelů řady Panamera. První generace typu Porsche Panamera (viz AR 7/’09) se stala dalším zlomem v dějinách slavného výrobce dvoumístných sportovních automobilů: po SUV Cayenne přivedla ke zrodu pětidveřový cestovní vůz Porsche. V roce 2016 byla představena druhá generace Panamery (viz AR 10/’16), přičemž její zcela novou konstrukcí jsme se zabývali již loni v září (viz AR 9/’16). Letos v Ženevě byla modelová řada Panamera obohacena o druhou karosářskou verzi, připomínající kombi a zlepšující využitelnost prostoru v zadní části dvouprostorové karoserie. Druhou významnou novinkou bylo na stejném místě prezentované plug-in hybridní provedení Turbo S E-Hybrid, jež se stává nejvýkonnějším, nejhospodárnějším a zároveň po všech stránkách nejrychlejším automobilem své třídy (sedan s hybridním pohonem).
Obě tyto novinky jsme si v polovině července měli možnost s kolegy z celého světa poprvé vyzkoušet v kanadské Victorii. Nejdůležitějším posláním provedení Sport Turismo je nabídnout zájemcům o Pana-meru více prostoru pro cestující vzadu a zavazadla a zajistit jeho rozsáhlejší variabilitu. Délka vozu se přesto nezměnila a stylistům se i přes prodloužení střechy (po sloupky B zůstává vše beze změn) podařilo zadní část karoserie opticky příliš nepřetížit. Výsostným znakem Sport Turisma se stává výsuvný spoiler nad zadním oknem (běžná Panamera jej má pod spodní hranou skla), upravující proudění vzduchu v závislosti na podmínkách buď pro snížení spotřeby, nebo pro dosažení maximálního přítlaku na zadní nápravě (ve vysokých rychlostech). Panameru Sport Turismo lze poprvé pořídit v konfiguraci 4+1, tedy s bezpečnostním pásem a hlavovou opěrkou uprostřed zadní lavice. Její krajní sedadla s integrálními hlavovými opěrkami bez možnosti regulace polohy jsou výrazně anatomicky tvarovaná, což přispívá k tomu, že toto třetí místo je třeba označit spíše jako nouzové. Pro hlavu tam sice zbývá, jak jsme se přesvědčili, překvapivě dost místa, ale jeho zvýšená poloha v kombinaci s širokým středovým tunelem příliš komfortní není. Plně čtyřmístná Panamera Sport Turismo je ale k mání taktéž. Zavazadlový prostor je proti běžné Pana-meře v základním uspořádání jen o 20 l větší (v základu má 520 l, u E-Hybridu kvůli akumulátorům jen 425 l).
Je však citelně pohodlněji přístupný, otvor je větší a nákladová hrana se nachází jen 630 mm nad vozovkou. Zadní opěradla, dělená v poměru 40:20:40, lze sklápět na sedáky, přičemž vzniklá plocha beze schodu je takřka rovná. Přepravní objem za předními sedadly tak naroste až na 1390 l (u plug-in hybridu 1295 l), což je o 50 l více než u standardní Panamery. Prodeje Panamery Sport Turismo se rozeběhnou s podzimem letošního roku ve verzích Panamera 4 (243 kW/330 k), Panamera 4S (324 kW/ /440 k), Panamera 4 E-Hybrid (340 kW/ /462 k), Panamera 4S Diesel (310 kW/422 k; v Kanadě k dispozici nebyla) a Pa-namera Turbo (404 kW/550 k). Panameru Sport Turismo jsme zkoušeli převážně v hybridní verzi a v provedení Turbo, jež nás oslovilo nejvíce. V závislosti na stylu jízdy a povaze vozovky je třeba pečlivě volit mezi třemi režimy tuhosti tlumičů, aby se vůz zbytečně nevlnil, nebo naopak jeho kola neodskakovala. Domovem i „kombiverze“ typu Porsche Panamera jsou otevřené silnice, na nichž osloví precizní ovladatelností, vyváženým rozložením hmotnosti mezi nápravy a (zvláště u modelu Turbo) ohromující dynamikou. Přitom však má řidič vždy vše přesně pod kontrolou, a jak se nám potvrdilo, nová Panamera zkrátka nikdy neudělá nic, co by jejího řidiče překvapilo. Vrcholem celé nabídky řady Panamera se stává model Panamera Turbo S E-Hybrid, jejž jsme si vyzkoušeli na teprve loni otevřené závodní a testovací trati Vancouver Island Motorsport Circuit.
Prestižní pozici ve firemní hierarchii mu zajišťuje již označení „Turbo S“, u Porsche vždy používané pouze pro špičkové verze. A že vám hybridy k Porsche nesedí? Vždyť Ferdinand Porsche stavěl automobily s hybridním pohonem Löhner-Porsche, tedy s elektromotory, bateriemi a spalovacím motorem ve funkci generátoru, již na přelomu 19. a 20. století! Panamera Turbo S E-Hybrid je zaměřena na špičkové jízdní výkony. Vůz zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,4 s a dosáhne rychlosti 310 km/h, přičemž kombinovaná spotřeba paliva činí podle režimu NEDC 2,9 l/100 km a elektrické energie 16,2 kWh/100 km a dojezd na čistě elektrickou energii až 50 km. Panamera Turbo S E-Hybrid využívá řady řešení vyvinutých pro supersportovní typ Porsche 918 Spyder (viz AR 12/’13) a kombinuje zážehový osmiválec 404 kW (550 k) s elektromotorem 100 kW (136 k). Dohromady to v praxi znamená efektivních 500 kW (680 k) výkonu a 850 N.m točivého momentu. Součástí plug-in hybridního systému jsou lithium-iontové akumulátory s kapacitou 14 kWh, dobíjené brzděním či z vnějších zdrojů skrze 3,6 kW palubní nabíječku (na přání 7,2 kW). Z provozního hlediska je obrovským přínosem, že se zástavbou tohoto složitého ústrojí se počítalo již od počáteční fáze vývoje nové platformy, byť akumulátory částečně omezují objem a variabilitu zavazadlového prostoru. Totéž lze říci o nové generaci dvouspojkové převodovky PDK s osmi dopřednými stupni (6 + 2x overdrive), jež přinesla mezigenerační snížení třecích ztrát o 28 % a přímo podporuje selektivní spínání a rozepínání spalovacího a elektrického motoru.
Panamera Turbo S E-Hybrid i s přispěním řešení této převodovky vypíná spalovací motor i v poměrně vysokých rychlostech a v elektrickém režimu dovolí překvapivě dynamickou a zcela tichou jízdu až 140 km/h. Vše samozřejmě záleží na tom, jaký provozní režim je aktivován. S vědomím trasy a podmínek tak můžete primárně používat elektřinu (když víte, že budete mít čas a prostředky pro nabíjení), nebo naopak akcentovat zachování nabití baterie, třeba pro neslyšný průjezd noční ulicí nebo bezemisní zónou. Jednou z mnoha příjemných předností se stává dálkově ovládaná klimatizace, programovatelná buď přímo ve voze, nebo prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Pro vybrané trhy (včetně toho našeho) je Panamera Turbo S E-Hybrid připravena též v provedení Executive s rozvorem a karoserií prodlouženými o 150 mm, jež se s uvedením druhé generace Panamery stalo vlastně druhou karosářskou verzí. Provozní parametry modelu Executive jsou však natolik podobné výchozí verzi, že jsme je do přiložené tabulky technických údajů nezahrnuli. Standardem jsou pro Panameru Turbo S E-Hybrid uhlíkovo-keramické brzdy, adaptivní odpružení s trojplášťovými vzduchovými měchy, pohon všech kol, ráfky s průměrem 21 palců či audiosystém Bose. Námi zkoušené vozy byly osazeny také řízením kol zadní nápravy (výbava na přání).
Závodní trať poblíž Duncanu se pro Pa-nameru Turbo S E-Hybrid ukázala jako příliš technická. Zrychlení je naprosto impozantní a maximum točivého momentu 850 N.m je dostupné již od 1400 min-1, tedy otáček jen nepatrně překračujících volnoběh. Ani k nastavení podvozku sofistikované konstrukce nelze mít výhrad, nicméně těch 2310 kg pohotovostní hmotnosti je v zatáčkách a při prudkých změnách směru jízdy skutečně znát. Reakce řízení jsou precizní a ovládání vozu přesné, přiřizování zadních kol účinně pomáhá vyrovnávat jistou „systémovou“ nemotornost vozu s těžkými celky poháněcího ústrojí v obou koncích karoserie. Díky tomu tento mastodont zůstává vždy stabilní a přesně ovladatelný a rychle střídané zatáčky, jichž bylo na okruhu u Duncanu jako máku, dokáže měnit překvapivě hbitě. V běžném provozu pak Panamera Turbo S E-Hybrid potěší širokou škálou možných předvoleb chování celého ústrojí od preference elektrické energie po pasivní dobíjení baterií a schraňování elektřiny „na pak“. Ať již jde o praktičtější Panameru Sport Turismo, nebo vrcholnou Panameru Turbo S E-Hybrid, je třeba konstatovat, že i přes rozměry a hmotnost nejde z hlediska celkového sladění o žádnou „naleštěnou tuctovku“, ale o skutečně sportovní automobil se všemi přednostmi i negativy této skutečnosti. Pravověrní vyznavači produktů značky Porsche k tomu sice mohou mít výhrady, nicméně typy Cayenne a Panamera posunuly Porsche do pozice moderního výrobce, stále specializovaného na produkci na výkony orientovaných vozů. Panamera skutečně ohromí celkovým sladěním všech prvků podvozku a poháněcího ústrojí, moderní mechanické a elektronické systémy se tím stávají nikoli pomocníky řešícími dílčí problémy, ale důsledně provázaným souhrnem prvků směřujícím k maximálním jízdním výkonům a bezpečnosti.
PORSCHE PANAMERA TURBO S E-HYBRID
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Paralelní hybridní poháněcí ústrojí typu plug-in, spalovací motor a elektromotor s elektromagnetickou spojkou;
a) Kapalinou chlazený vidlicový (90˚) osmiválcový zážehový motor, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel mezi řadami válců, uložený podélně vpředu; DOHC 4V, proměnné časování a zdvih ventilů Vario-Cam Plus; elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; 3996 cm3
(ø 86,0 x 86,0 mm), 10,1:1, 404 kW (550 k)/5750 – 6000 min-1 a 770 N.m/1960 – 4500 min-1;
b) Synchronní elektromotor s permanentními magnety, vestavěný v převodovce; 100 kW (136 k)/2800 min-1 a 400 N.m/100 – 2300 min-1;
c) Lithium-iontový akumulátor 14,1 kWh uložený nad zadní nápravou, 8 modulů po 13 článcích, kapalinové chlazení, provozní regulace 15 – 95 % kapacity; jmenovité napětí 382 V, palubní nabíječka 3,6 kW, na přání 7,2 kW, plné dobití za 6 až 2,4 h; celkový výkon -soustavy 500 kW (680 k)/5750 – 6000 min-1
a 850 N.m/1400 – 5500 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová dvouspojková převodovka PDK (5,97 – 3,24 – 2,08 – 1,42 – 1,05 – 0,84 – 0,68 – 0,53 – Z 5,22), stálý převod 3,15. Pohon všech kol, zadní diferenciál s proměnným dělením točivého momentu mezi kola PTV+ a elektronicky řízeným uzávěrem.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce kombinující ocelové a hliníkové části s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení, odpružení, tříkomorové vzduchové vzpěry s aktivními tlumiči; vpředu i vzadu adaptivní příčný zkrutný stabilizátor; karbon-keramické kotoučové brzdy PCCB s vnitřním chlazením a deseti/čtyřpístkovými pevnými třmeny, ø 420/410 mm; ABS/EBD, PSM/PTM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem a proměnným převodem 15,5 (středová poloha) až 9,3:1, na přání řízení zadních kol HAL, převod řízení 14,2 (středová poloha) až 9,3:1; volant ø 375 mm; průměr otáčení 11,9 m (s HAL 11,4 m); kola 9,5J x 21 ET 71/11,5J x 21 ET 69; pneumatiky 275/35 ZR 21/325/30 ZR 21.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2950 mm, rozchod kol 1657/1637 mm, d/š/v 5049/1937/1427 mm, objem zavazadlového prostoru (VDA) 405 – 1245 l, objem palivové nádrže 80 l, hmotnost pohotovostní/
/celková DIN 2310/2795 kg; koeficient odporu vzduchu cx = 0,29.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 310 km/h (EV 140 km/h), zrychlení 0 – 100/200 km/h za 3,2/11,7 s (EV 0 – 60 km/h za 6,0 s); spotřeba paliva NEDC kombinace 2,9 l/100 km a 16,2 kWh/100 km; dojezd na EV až 50 km; benzín min. o.č. 98, emise CO2 66 g/km.
CENA: od 5 160 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)