Představujeme
Peugeot 508 Hybrid – Zdravě, ale hravě
Jiří Duchoň 13.08.2019 06:59
V polovině února pro členy mezinárodní poroty volící Vůz roku (COTY) připravil Peugeot kousek od Paříže skutečně zajímavou prezentaci…
S kolegy jsme zde dostali příležitost s předstihem si prohlédnout hned několik důležitých novinek, jež pak Peugeot odhalil až o několik týdnů později na autosalonu v Ženevě. Staticky jsme se tak seznámili s připravovanou druhou generací řady Peugeot 208 (viz AR 6/’19) i působivým čtyřsetkoňovým liftbackem 508 Peugeot Sport Engineered Neo Performance (viz AR 4/’19). Ten se má stát oním pověstným oslím můstkem k nástupu plug-in hybridních automobilů koncernu PSA a ukázat, že nuceně elektrifikující se budoucnost možná nebude nutně muset být až tak nudná a depresivní. Jako první do prodejů ale na počátku příštího roku nastoupí modely Peugeot 3008 PHEV, 508 PHEV a 508 SW PHEV. Použitou techniku jsme měli možnost důkladně prozkoumat a probrat s experty, a liftback 508 PHEV a kombi 508 SW PHEV pak dokonce vyzkoušet na testovacím okruhu areálu CERAM.
Základem těchto tří po stránce technického základu příbuzných typů je modifikovaná platforma EMP2, našim čtenářům dobře známá z představení řad 3008 (viz AR 11/’16) a 508 (viz AR 7/’18). Při její konstrukci se již od počátku počítalo se zástavbou poháněcího ústrojí tohoto druhu (elektrický pohon je vyhrazen pouze platformě CMP pro menší vozy koncernu PSA), takže modifikací skeletu je minimum a soustředí se pouze na prahy vyztužené v oblasti pat sloupků A a odlišně tvarované ocelové prvky pod zadními sedadly a podlahou zavazadlového prostoru.
V případě vozů 508/508 SW PHEV pod sedícími vzadu spočívá lithium-iontový akumulátor s kapacitou 11,8 kWh, který lze plně dobít z běžné 230V sítě (při 8 A) za 6,5 hodiny, ze 14ampérového zdroje za 3,5 h a z 32A wallboxu za 1,5 h (pouze v případě, že si při nákupu vozu připlatíte za 6,6 kW palubní nabíječku, standardem je 3,3 kW). V tělese modifikované osmistupňové samočinné převodovky e-EAT8 (Aisin) je vestavěn elektromotor/generátor o výkonu 80 kW (110 k). Základem však zůstává osvědčený zážehový čtyřválec 1,6 litru s přeplňováním a výkonem 132 kW (180 k). Celkový výkon poháněcí soustavy dosahuje 165 kW (225 k), tedy tolik, co dnes nabízí vrcholné provedení Peugeot 508 GT (viz A5 5/’19). Výrobce podle metodiky WLTP slibuje kombinovanou spotřebu 2,2 l/100 km, emise CO2 do 50 g/km a dojezd na čistě elektrický pohon přibližně 40 km.
SUV Peugeot 3008 PHEV se zásluhou plug-in hybridní soustavy konečně dočká pohonu všech kol. Jeho absenci jsme mu s kolegy z poroty Car of the Year vyčítali, přesto se však stal Vozem roku 2017 (COTY). Zadní kola zde pohání druhý, samostatný 80kW elektromotor, jenž zvyšuje celkový výkon poháněcí soustavy až na 220 kW (300 k). Akumulátor bude mít kapacitu navýšenu na 13,2 kWh, nicméně hodnoty kombinované spotřeby a emisí CO2 mají zůstat shodné s řadou P508. Dojezd na elektrickou energii však naroste na 50 km, přičemž doba potřebná pro plné dobití má být delší přibližně o 0,5 h.
První jízdy s prototypy Peugeot 508 PHEV na trati CERAM ukázaly především na vynikající dynamiku. Na hodnocení hospodaření s energiemi je samozřejmě příliš brzy, ale zaznamenali jsme přísně neutrální chování, plynoucí z rovnoměrnějšího rozložení hmotnosti mezi nápravy (akumulátory jsou vzadu). Předchozí dva dny jsme zde přitom kromě ostatních finalistů volby COTY 2019 důkladně zkoušeli i sériové Peugeoty 508, takže jsme měli možnost přímého srovnání. Velmi příjemná je okamžitá reakce výkonného elektromotoru na jakýkoli pohyb plynovým pedálem. Vyzkoušeli jsme provozní režimy Sport (na rychlost), Hybrid (na spotřebu), ZEV (na minimální hlučnost a emise) a Comfort (kombinuje nastavení poháněcího ústrojí s regulací adaptivních tlumičů pro maximální pohodlí), rozdíly jsou značné, v režimu Hybrid se například spalovací motor vypíná prakticky při každém odstavení plynu. Bylo však jasné, že jde zatím stále jen o prototypy, čekající na další ladění. Například nová grafika digitálního přístrojového štítu má v základním zobrazení vpravo místo otáčkoměru ekonoměr ukazující na okamžité hospodaření s energiemi, při zpomalování však „rafička“ nebyla schopna ukázat, kdy ještě rekuperujeme a kdy již brzdíme kolovými brzdami.
Sériová výroba vozů P508/508 SW PHEV má nabíhat v továrně PSA v Mylhúzách na sklonku letošního podzimu, kdy se rovněž rozjede produkce modelu P3008 HYbrid4 v Sochaux. Peugeot pro ně zavede obchodní značku „HYbrid“ (nejde o překlep) a začátky prodejů jsou plánovány na počátek příštího roku. Šéf Peugeotu Jean-Philippe Imparato nás v Mortefontaine ujistil, že s konvenčními zážehovými a vznětovými agregáty v PSA počítají minimálně do roku 2025. Příznivou informací je, že plug-in hybridní verze řad 508 a 3008 nebudou jen nedostupnou třešničkou na dortu ceníku, ale bude je možné kombinovat kromě vrcholných modelů GT Line a GT také s dostupnějšími výbavami Allure a Business. Připomeňme ještě, že všechny výše uvedené technické údaje se vztahují k prototypům a jsou zatím stále předběžné.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)