Představujeme
MONDIAL PARIS MOTOR SHOW 2018 – V POŘÁDKU!
Jiří Duchoň 05.11.2018 06:28
Představujeme
Současné podmínky zkrátka světovým autosalonům nepřejí: výrobci většinou své trumfy vynášejí s předstihem na internetu (aby jim zajistili konkurencí nerušenou pozornost) a místo horentních sum do staveb okázalých stánků stále častěji investují do cílené reklamy v médiích a na sociálních sítích. To je skutečnost a zároveň výzva. A také příležitost třeba pro donedávna okrajové lokální výstavy (například ve Vídni), kde obsadí pavilony místní importéři a prodejci (samozřejmě s jistou finanční podporou z centrál) a nabídnou návštěvníkům ucelený přehled o aktuální situaci na trhu. V Evropě přežily jen jarní Ženeva a s podzimem se rok co rok střídající Paříž a Frankfurt. Letos přišla řada na město nad Seinou a nutno předeslat, že pořadatelé tohoto veletrhu udělali, co mohli, pro to, aby výstavnictví v tomto oboru přizpůsobili aktuálním požadavkům.
Autosalon v Paříži, nejstarší výstava automobilů svého druhu na světě, letos slavil své 120. výročí (nikoli „ročník“, těch bylo samozřejmě už jen kvůli válkám méně). Důsledně razil tvárnější a obecnější jméno Mondial Paris Motor Show, protože jeho součástí byly kromě Mondial De l’Automobile také doprovodné Mondial De La Moto a Mobilite, jakož i Mondial Audio, Women nebo Tech, zaměřené na dílčí aspekty automobilismu včetně hledání nových cest a řešení individuální přepravy. Zapomenout nelze ani na působivé expozice dodavatelů, malých značek nebo oddělení Routes Mythiques s plejádou fantastických historických vozidel, nicméně k těmto tématům se vrátíme příště v samostatných článcích.
Velkých automobilek zde letos chybělo ještě více než předloni, ale snad i proto působily pavilony vzdušnějším dojmem a důležitým novinkám se dostalo více prostoru a pozornosti. Účast odřekly značky Volkswagen, Ford i Volvo (to se v Evropě v posledních letech předvádí jen v Ženevě), z konceptu Fiat Chrysler Automobiles bylo přítomné pouze Ferrari a z japonských producentů se prezentovaly pouze Honda, Toyota a Suzuki.
Na druhou stranu i francouzští importéři dokázali nadělat hodně parády. Díky silným pařížským dealerstvím, mezi něž patří i tradiční Grupe Schumacher (s německým závodníkem nemá nic společného), si mohli návštěvníci důkladně prohlédnout třeba zástupy vozů Lamborghini, Lotus, Maserati, Infiniti, Aston Martin nebo Shelby, ale též Bugatti Chiron a Divo. Významným ozvláštněním pak byly rozsáhlé a skvěle připravené expozice čínského koncernu GAC Motors (ve světové premiéře ukázali elegantní SUV GS5) nebo první vietnamské automobilky VinFast, jež poprvé v západním světě vystavila širokou paletu svých nových modelů, vycházejících vesměs z výběhových typů značky BMW (!). Viděli jsme i řadu zajímavých studií blízké i vzdálenější budoucnosti, nicméně u žádné z nich se výrobci z důvodu politické korektnosti (nebo spíš podle hesla „nedráždit hada bosou nohou“) neodvážili použít spalovací motor: vlastně všechno to jsou realitě na hony vzdálené elektromobily s větší či menší mírou autonomního řízení.
Pařížský autosalon probíhal ve dnech 2. až 14. října (první dva dny byly vyhrazeny pro odbornou veřejnost), a i když byl o plných pět dnů kratší než ten předloňský, nenechal si jej ujít více než 1 milion návštěvníků. Pro srovnání, letos v Ženevě jich bylo 660 000 a loni ve Frankfurtu 810 000. Zatímco předloni jsme se s kolegy bezmála sázeli o to, zdali ještě nějaká „Paříž“ vůbec bude, tentokrát to vypadá, že organizátoři zřejmě objevili cestu, jež by je mohla vyvést do budoucnosti.
Areál výstaviště Porte de Versailles se dle očekávání stal neomezeným rejdištěm domácích hráčů. Jednoznačnou hvězdou celé výstavy byla koncepční studie Peugeot -e-Legend, vycházející z přesně 50 let starých tvarů Pininfarinova kupé Peugeot 504. Jde samozřejmě o elektromobil s autonomním řízením, nicméně vykračuje přesně v duchu koncepce největšího francouzského koncernu PSA. Jak nám zde prozradil v osobním rozhovoru Jean-Philip-pe Imparato (CEO) – nechceme předvádět „vetřelce z budoucnosti“, ale vzrušující a přívětivou budoucnost. A poháněcí ústrojí? „Pro segmenty B a C plánujeme elektromobily a vozy kategorie D budou plug-in hybridy,“ tvrdil Imparato a dodal: „Hodně bude záležet na tom, jak se bude odvíjet politika kolem dieselů. Každodenně plánujeme vyhodnocovat registrace nových automobilů s benzínovými, naftovými a elektrickými motory a jejich bilanci CO2 a podle toho budeme okamžitě upravovat svoji modelovou nabídku. Dokud budu ve své funkci, PSA nebude dotovat svůj byť jen jediný automobil.“
Peugeot na svém rozměrném stánku pod obří sochou lva prvně ukázal také kombi 508 SW, nicméně zahanbit se nenechaly ani ostatní součásti koncernu PSA: nově osamostatněná značka DS (viz AR 10/’18) na svém velmi útulném (a možná až klaustrofobicky působícím) stánku předváděla své nové typy DS 7 a DS 3 Crossback v řadě variant a provedení včetně elektrifikovaných modelů E-Tense. Citroën pak ve svém naopak velmi vzdušném a dřevem obloženém prostoru sázel hlavně na velké SUV C5 Aircross (test z Tannisu připravujeme kvůli embargu až do AR 12/’18) a praktické Berlingo.
U Renaultu letos v Paříži završili svoji trilogii futuristických konceptů EZ: po osobním EZ-GO a užitkovém EZ-PRO nabízí nyní EZ-ULTIMO na stejném základu jakožto vizi navýsost elegantního a překvapivě nízkého prostředku individuální mobility pro ty nejnáročnější. My přízemnější jsme se ale spíše zaměřili na rozsáhle modernizovaný Kaptur, přičemž přehlédnout jsme nemohli sportovní Alpine A110 ve verzích Légende a Pure, ani Dacii Duster s novým zážehovým motorem 1.3 TCe (také s ním jsme již jezdili v rámci Tannistesten).
Koncern Volkswagen zde jako by nebyl, ale ve skutečnosti byl. Značka Volkswagen sice chyběla, ale třeba francouzský importér Audi připravil opravdu reprezentativní prostor, představující ucelenou škálu ingolstadtských novinek včetně typů A1 Sportback, Q3, Q8, faceliftu TT, ale především e-tronu (viz AR 10/’18), jenž by se chtěl již letos podílet na revoluci v oblasti čisté elektromobility. Naproti přes uličku sídlil neméně okázalý stánek Porsche, vystavující kromě přehledu celkové nabídky hlavně evropskou premiéru modernizovaného SUV Macan. Seat světu v Paříži oficiálně představoval svoji novou vlajkovou loď Tarraco (viz str. 16 tohoto vydání Automobilu), ale uvnitř žádného z pavilonů nebyl. Luca de Meo nám tvrdil, že jako lepší a levnější jim přišlo vystavět speciální pavilon přímo na hlavní přístupové cestě a souběžně prezentovat svoji novinku i na -několika dalších místech po celé Paříži. De Meo v rozhovoru prozradil, že právě Tarraco má být pro Seat prvním typem v rámci elektrifikace (připravuje se plug-in hybrid), zatímco třeba pro menší Atecu se zatím počítá s alternativou v podobě provozu na CNG (Ateca TGI). A MPV? Alhambra (viz např. AR 3/’18) je prodejně velmi úspěšná, ale již zastarává, přičemž Luca konstatoval, že její nástupce bude jen v tom případě, pokud Volkswagen rozhodne o pokračování svého Sharanu. Vlastně jedinou značkou VW Group, přítomnou na autosalonu oficiálně a v tradičním duchu, tak byla tuzemská Škoda. V její expozici na novinářských dnech sice chyběl Superb (kromě doprovodného vozu z Tour de France), protože už na jaře projde faceliftem, a středobodem se stala mimořádně zdařilá a odbornou veřejností vysoce hodnocená studie Vision RS, předznamenávající nástupce současného Rapidu. Ponese jméno Scala a odhalen bude v průběhu prosince. Druhou novinkou zde byl sportovně střižený Kodiaq RS, historicky nejvýkonnější mladoboleslavský automobil tankující naftu, jenž je osazený vznětovým čtyřválcem 2.0 BiTDI o výkonu 176 kW (240 k); zároveň se stává vůbec nejdražší Škodou v novodobých dějinách.
Velmi důrazně o sobě v Paříži daly vědět i německé „prémiovky“. U BMW hrály prim čtvrtá generace SUV X5 (viz AR 10/’18), otevřený sportovní Z4 a zcela nová, v pořadí sedmá generace řady 3 (zatím jen s karoserií sedan). Mercedes-Benz se pochlubil světovými premiérami tříd B a GLE (facelift), jakož i sedanem A, sportovním hatchbackem A 35 AMG, čtyřdveřovým Mercedes-AMG GT nebo elektrickým EQC (viz AR 10/’18). Jaguar a Land Rover vystavovaly již z dřívějška známé modely, včetně -zajímavých technických řezů elektrického I-Pace, a v hale 5/2 jim společnost dělal rozměrný stánek výše zmíněné čínské firmy GAC Motor s plejádou překvapivě jednoduchých, ovšem nikoli primitivních automobilů.
Z Japonců vzali letošní autosalon v Paříži opravdu vážně snad jen u Toyoty. V její expozici byli návštěvníci přítomni velkému návratu jména Corolla (hatchback a kombi; jméno Auris končí) a premiérám SUV RAV4, hybridního sedanu Camry (opět vzkříšení slavného jména) či malého Yarisu ve verzích GR Sport a Y20. Lexus, luxusní značka TMC, uvedl kupé LC Yellow Edition a čerstvé řady UX, ES a RC. Honda evropskému publiku poprvé předvedla hybridní variantu nové generace SUV CR-V (viz AR 9/’18), zatímco Suzuki ukázala modernizovanou Vitaru a novou generaci legendárního Jimny (viz AR 10/’18).
Jihokorejský koncern Hyundai Motor Company vsadil nejen na „nezbytnou“ budoucnost (elektrický Ioniq a Kona, Nexo s vodíkovými články), ale také na budoucnost „vzrušující“. V jejím čele stojí další rozvíjení sportovní značky „N“ v podobě i30 Fastback N a hatchbacku i30 N, představujícího zde nový individualizační program N Op-tion. Také v expozici divize Kia to hýřilo emocemi, a to zejména zásluhou sportovně -zaměřeného Ceedu GT a v segmentu nižší střední třídy unikátního „shooting brake“ Proceedu (viz AR 10/’18). Právě Korejci (byť samozřejmě nejen oni) letos v Paříži ukázali, že automobilová budoucnost nemusí být až tak černá, jak by mohl nazna-čovat shodou okolností ve stejném termínu provedený sebevražedný útok Evropského parlamentu v podobě schválení praktické likvidace spalovacích motorů v roce 2030…
Převzato z časopisu