Představujeme
Mitsubishi Space Star – Něco jiného...
Tom Hyan 19.12.2013 07:34
Pod jménem Space Star se vyráběl kompaktní MPV značky Mitsubishi; nový osobní automobil stejného jména představuje zcela odlišný výrobek v jiné kategorii...
Příprava byla důkladná, jak je u Mitsubishi poslední dobou zvykem. Automobil, který jsme si prohlédli už na Tokyo Motor Show 2011, slavil evropskou premiéru na podzim 2012 v Paříži a severoamerickou v dubnu 2013 na autosalonu v New Yorku. To zcela odpovídá poslání projektu Small Global, platformy globálních malých vozů, jež se budou prodávat na několika kontinentech, např. i v USA jako jeden z mála vozů segmentu B na tamějším trhu. Patří k nim rovněž Evropa, podle posledních informací se dočkají také klienti v České republice, pokud se podaří zajistit příznivou cenu. První prodej byl zahájen v Thajsku, teprve později v Japonsku, odkud značka Mitsubishi pochází...
Prvním automobilem na platformě Small Global je čtyřdveřový hatchback Mirage, ve většině evropských zemí nabízený jako Space Star, odpověď Mitsubishi Motors Corporation (MMC) na trend globalizace a vzrůstající zájem o vozy s nízkými provozními náklady. Druhým typem je Mitsubishi Attrage (z anglického slova attractive), tříprostorový Global Compact Sedan délky 4245 mm, postavený na prodlouženém rozvoru o 100 mm, jehož záď ukrývá zavazadlový prostor o objemu 450 l. O exportu Attrage do Evropy není rozhodnuto, prodává se v Thajsku, kde se také vyrábí v novém závodě Mitsubishi Motors Thailand (MMTh), zvaném Laem Chabang Plant v Chonburi, a to společně se Space Starem, resp.
Mirage (pro evropský kontinent nebylo toto jméno volné, majitel neprodal, ale nebyl to výrobce stíhacích letadel Dassault). Jak prozradil evropský tiskový mluvčí Daniel Nacass, o jménu Colt se v případě tohoto vozu vůbec neuvažovalo, chtěli jej výrazně odlišit. Zůstalo tedy jméno Mirage pro celý svět a Velkou Británii (dosud nikdy v Evropě nepoužili) a obnovené Space Star pro jiné evropské trhy. Platforma Small Global umožňuje také stavbu elektrických verzí podle vzoru i-MiEV. Colt je mrtev, ať žije Space Star! Novinka zapadá do dnešní strategie MMC, která nechce být největší automobilkou, ale na hlavních trzích v Evropě, Japonsku a Americe se soustřeďuje na technicky vyspělé typy, tedy tam, kde je přítomnost prestižní záležitostí. Celosvětový prodej všech plánuje kolem jednoho milionu vozů ročně s využitím rozvíjejících se trhů Ruska, Číny, Afriky a Indie (spolupráce s Hindustanem); v Evropě však slaví 40 let působení na trhu.
Navíc firemní strategie Jump 2013 předpokládá dvacetiprocentní podíl hybridních a elektrických verzí na celkové produkci MMC do roku 2020! Pro Small Global vznikla nejen nová architektura podlahové plošiny, ale také zcela nová továrna v Thajsku, která po zahájení výroby 28. března 2013 už v září zvýšila kapacitu produkce ze 150 na 210 tisíc automobilů ročně. Společnost MMTh vznikla v lednu 1987, nyní ji vede Nobuyuki Murahashi; má továrny No.1 (Lancer, Lancer EX, Pajero Sport), No.2 (pikap L200/Triton) a novou No.3 (Mirage/Space Star/Attrage), zaměstnává celkem 6400 lidí a dosud vyrobila přes 2,5 milionu automobilů.
Základem vozu je zcela nová samonosná ocelová karoserie se čtyřmi bočními dveřmi a výklopnou stěnou v zádi, ukončená výrazným spoilerem nad zadním oknem; konstruovaná podle patentované filozofie RISE (Reinforced Impact Safety Evolution) s využitím vysokopevnostních ocelí odlišných mechanických vlastností pro účinnou ochranu pětičlenné posádky při zvýšené tuhosti celku, snížené hmotnosti a vícesměrném rozložení sil při pohlcování energie případného nárazu deformačními zónami. Důsledné zkoušky v aerodynamickém tunelu a simulace proudění CFD (Computational Fluid Dynamics) přinesly u pouze 3710 mm dlouhého vozu vynikající součinitel odporu vzduchu cx = 0,27! Design automobilu je globální, aby se líbil na celém světě, tedy nadčasový, nikoli avantgardní. Dobré využití obestavěného prostoru nabízí pětimístný interiér s dostatečným objemem pro většinu běžných postav, doporučujeme však používat vůz jako čtyřmístný (třetí cestující vzadu by se už rozhodně necítil pohodlně).
Pro dva dospělé a dvě děti je interiér dostatečně prostorný i pro delší cesty, objem zavazadlového prostoru činí v segmentu obvyklých 235 litrů (VDA), sklopením zadních opěradel na neobsazená sedadla dostanete až 600 l objemu. Kompaktní rozměry dovolují malý obrysový poloměr otáčení 4,6 m, výhled z vozu vpřed je velmi dobrý, vzadu jsou ovšem poněkud širší sloupky C, jak je nyní obvyklé. Pestrá nabídka barev může být pěkně sladěna s vícebarevným interiérem. Sériově se montuje šest airbagů včetně bočních a okenních. Architektura podvozku odpovídá běžným zvyklostem v segmentu B, vpředu jsou vzpěry McPherson s příčným stabilizátorem, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou. Na zadní nápravě se vystačí s bubnovými brzdami, přední kotouče však jsou duté pro vnitřní chlazení.
Podle trhu a verze se dodávají nejen ABS/EBD/BA, ale také ASC (Active Stability Control s TCS), či asistent rozjezdu do svahu HSA (Hill Start Assist). Elektrický posilovač hřebenového řízení snižuje spotřebu paliva stejně jako systém Stop/Start (u Mitsubishi nazývaný Auto Stop & Go) a inteligentní management dobíjení s vysoce účinným alternátorem 95 A. Vyzkoušeli jsme vozy se silnějším tříválcem 1.2 MIVEC a dvěma alternativními převodovkami, pětistupňovou manuální a samočinnou plynulou variátorového typu INVECS‑III CVT, která nyní využívá pomocné ozubené soukolí pro optimalizaci akcelerace a spotřeby.
Zdálo se, že druhá varianta je především v městském provozu účinnější a pro posádku vozu příjemnější. Srdcem automobilu je samozřejmě motor a navzdory dnešnímu překotnému trendu s ubíráním jednoho válce má Mitsubishi se tříválci už dlouho bohaté zkušenosti (a to nemluvíme o těch nejmenších pro japonské šestsetšedesátky). Space Star přichází na trh s novými tříválci 1.0/1.2 MIVEC řady 3A9, jejichž první generace nalezla uplatnění mj. u posledního Coltu a také ve voze Smart ForFour. Nyní mají zásadně vlastní systém variabilního časování ventilů MIVEC (Mitsubishi Innovative Valve timing Electronic Control), vícebodové elektronické vstřikování paliva MPI (nikoli přímé GDI), kompresní poměr 10,5 nebo 11,0:1 a samozřejmě osvědčenou celohliníkovou konstrukci (blok i hlava válců).
Byly vyvinuty společně se čtyřválci 4A9, s nimiž sdílí hodnoty vrtání a zdvihu; nová generace však vyniká výrazně sníženým vnitřním třením. Silnější 3A92 dává ze zdvihového objemu 1193 cm3 největší výkon 59 kW (80 k)/6000 min‑1 a uděluje vozu o velmi nízké vlastní hmotnosti od 845 kg zrychlení na sto za 11,7 sekundy (CVT: 12,8 s) a kombinovanou spotřebu podle metodiky EU 4,1 l/100 km. U slabší verze 3A90 s objemem 999 cm3 a výkonem 52 kW (71 k) je spotřeba EU 4,0 l/100 km (emise CO2 92 g/km); zrychlení 0 – 100 km/h činí 13,6 s při hmotnosti vozu od pouhých 820 kg! Výrobce si tak slibuje úspěch i na trzích, kde se daňové zatížení odvíjí od teoretických emisních hodnot. Pro slabší motor se dodává výhradně pětistupňová mechanická převodovka; podle trhu mohou mít vozy displej Eco-Drive-Assist, upozorňující řidiče na aktuální hospodárnost jízdy. S alternativou vznětového motoru se nepočítá (ostatně zmizela i během produkce posledního Coltu), naopak se připravuje elektrická verze. Project Small Global je tedy druhým uplatněním globální podvozkové architektury v historii Mitsubishi Motors Corporation, a to poprvé v segmentu B (jako další se očekává nový crossover ve stylu někdejšího Pajera Pinin); tím prvním byl Project Global pro segmenty C/D, který známe jako automobily Lancer, Lancer Evolution, Outlander, ASX (Outlander Sport, RVR) a Delica D:5, v nichž se kromě zážehových uplatnily také nové vznětové čtyřválce vlastní konstrukce (4N13, 4N14) a samozřejmě varianta pohonu všech kol.
Převzato z časopisu