Představujeme
Mazda RX-Vision – Vrátí se rotory?
Tom Hyan 02.03.2016 06:53
Poslední vozy Mazda RX-8 vyjely z hirošimské linky v roce 2012, ale nástupce s rotačním motorem naznačila studie RX-Vision...
Bezmála před padesáti lety se rozběhl první rotační motor Felixe Wankela (1957), bezmála před čtyřiceti lety zahájila Mazda výrobu prvních sériových automobilů s dvourotorovým motorem systému Wankel (1967). Vylepšené rotační motory RENESIS (Rotary Engine Genesis) zůstaly v nabídce do poloviny roku 2012. Poslední byl v Hirošimě zhotoven 21. června 2012 a druhý den v nedalekém závodě Ujina Plant zabudován do finálního čtyřmístného kupé Mazda RX-8. Uzavřela se tak jedna kapitola; Mazda vyrobila téměř dva miliony automobilů s rotačními motory. Nikdo jiný se o průmyslovou výrobu těchto strojů v tak velkém měřítku nepokusil.
Po třech letech vyšlo najevo, že Mazda s inovativními rotačními motory počítá i do budoucna... Výhodou rotačního motoru je odstranění vratného pohybu pístů, známého z klasických motorů, jež využívají převodu dráhy pístů na rotační pohyb prostřednictvím klikového hřídele. Tato nelogická činnost, při níž dochází k neustálé změně směru pohybu pístu ve válci, ovšem dosáhla téměř dokonalosti. Jednodušší rotační pohyb nepřinesl okamžité výhody, a tak se automobilky neodvrátily od zavedeného pístového stroje. Zůstala jen japonská Mazda, která dílo německého vynálezce Felixe Wankela (1902 – 1988) nejvíce proslavila a jako jediná ve světovém měřítku prosadila. Rotační motory se od roku 1967 staly součástí image hirošimské značky, a proto s nimi chce pokračovat... Překvapením Tokyo Motor Show 2015 se stala studie dvoumístného supersportovního kupé Mazda RX‑Vision s pohonem zadních kol, připravená pro zcela novou generaci rotačního motoru Skyactiv-R (= Rotary), jehož kompaktní rozměry dovolují snížit celkovou výšku vozu, zejména pak dlouhé přední kapoty, vyhovující tak předpisům pro ochranu chodců při případné kolizi.
Mazda Motor Corporation neuvedla příliš mnoho konkrétních údajů, ale potvrdila pravdivost neověřených zpráv, jež návrat vozu s rotačním motorem předpovídaly. Představená studie vychází z designového směru KODO – Soul of Motion, uplatněného poprvé od roku 2010 na studiích Shinari a Minagi, z nichž druhá se proměnila na první sériovou aplikaci KODO v typu CX-5. Podle výrobce jde o vyjádření okamžiku těsně před rozběhnutím atleta či divokého zvířete, podtržení dynamiky vozidla i v případě, že ještě není v pohybu, nicméně vyjadřuje energii, jež se v mžiku promění na kinetickou... Stejně jako sériové typy od Mazdy CX-5 a sedanu Mazda 6 vycházejí i koncepty hirošimské automobilky z této designové strategie.
Elegantní RX-Vision vyjadřuje sílu a mrštnost, a to i když stojí; dlouhá kapota, krátká záď a celkově nízká stavba podtrhují dynamiku supersportovního kupé. Výrobce uvedl základní rozměry s délkou 4389 milimetrů, šířkou 1925 mm a výškou 1160 mm, přičemž dlouhý rozvor náprav činí 2700 mm. Litá kola jsou 9.5J x 20 vpředu a 11J x 20 vzadu; odpovídající rozměry pneumatik činí 245/40 R 20, resp. 285/35 R 20. Pod dlouhou přídí se ukrývá dvourotorový rotační motor nové generace Skyactiv-R, jenž by měl dosahovat výkonu zhruba 221 kW (300 k) v budoucím nástupci legendy RX-7 (nejúspěšnější vůz světa s rotačním motorem). Spekuluje se o uvedení v roce 2017, kdy uplyne 50 let od zahájení sériové výroby prvního typu Cosmo Sport (110S). Ještě odvážnější jsou prognózy o supersportovní verzi RX-9, údajně zvažované na rok 2020, kdy uplyne 100 let od založení společnosti Toyo Cork Kogyo (předchůdce Mazda Motor Corporation) a bude uspořádána Olympiáda v Tokiu. Tento prestižní automobil má mít zvýšený výkon na 331 kW (450 k), a to s dvoustupňovým přeplňováním turbodmychadly (elektrickými), resp. možná i v hybridní verzi. Jsou to však jen nepodložené úvahy...
V každém případě bude zajímavé sledovat, jak se Mazda vyrovná se známými problémy rotačních motorů, k nimž patří hospodárnost, plnění emisních limitů, životnost a spolehlivost. Realizace této alternativy spalovacích motorů (mimochodem vhodné pro vodíkové palivo) je náročným úkolem, rozhodně však zajímavým zpestřením a ukázkou technologických možností ve světě zaplněném automobily, jež si jsou podobné jako vejce vejci a málokteré už vzbuzují emoce. Mazda jde rozhodně správným směrem, protože bez objevování nových by nebylo pokroku. Konec výroby vozů Mazda RX-8 s rotačními motory byl oznámen už v srpnu 2011, ale probíhala ještě do poloviny následujícího roku vzhledem k silné poptávce. Výroba final edtion RX-8 Sprint R byla zvýšena z jednoho na dva tisíce kusů, sériově se šestistupňovou manuální převodovkou, na přání se šestistupňovou samočinnou. Podobně končila o deset let dříve legendární sportovní Mazda RX-7, která ve třech generacích zaznamenala 811 634 kusů. V letech 1967 – 2012 vzniklo celkem patnáct různých typů s rotačním motorem; výrobní počty přinášíme v tabulce a věříme, že nás Mazda nezklame a nový automobil s Rotary Engine opravdu představí. Na závěr si dovolím osobní poznámku; testy sportovních automobilů Mazda RX-7 (třetí generace Sequential Twin-Turbo), Eunos Cosmo (kupé s třírotorovým motorem) a různých verzí RX-8 (včetně vodíkové) na japonských okruzích, evropských i amerických silnicích, patřily k největším profesionálním zážitkům autora tohoto článku. Přijeď brzy, Mazda Rotary!
Převzato z časopisu