Představujeme
Lamborghini Sesto Elemento – Šestý prvek
Tom Hyan 08.08.2013 08:20
Na počest padesáti let značky Lamborghini se chystají mnohé akce, jednou z nich v roce 2013 bude počátek stavby limitované série speciálu Sesto Elemento...
Společnost Automobili Lamborghini, založená v roce 1963 výrobcem traktorů Ferrucciem Lamborghinim (1916 – 1993) v Sant’ Agata Bolognese, zahájila jubilejní rok ve velkém stylu. Na Ženevském autosalonu byl uveden supercar Veneno (viz AR 4/’13) na základě Aventadoru V12, jenž vznikne pouze ve třech exemplářích pro vybrané klienty, v květnu proběhla výroční Lamborghini Grand Tour (350 vozů se zúčastnilo jízdy napříč Itálií) a premiéru oslavil další koncept Egoista, postavený opět ve stylu radarem neviditelných stíhaček a bojových vrtulníků s využitím mechanických skupin Gallarda V10... Supersportovní Sesto Elemento (šestý prvek, tedy C = Carbonium) se představil na pařížském autosalonu Mondial de l’Automobile 2010 a vzbudil takovou pozornost, že záhy Lamborghini oznámil výrobu limitované série dvaceti kusů v prototypovém oddělení Pre-Series Center své továrny v Sant’ Agata Bolognese. Samozřejmě, výjimečnosti odpovídá cena (cca dva miliony eur).
Vozy nemají homologaci pro silniční provoz, protože chybí leccos z povinné výbavy (například airbagy), a proto jsou určeny pouze pro radost z jízdy na uzavřených tratích, např. při track days na okruzích. Konstrukce z extrémně lehkých a pevných plastů CFRP (Carbon-fiber reinforced plastics), tedy kompozitů vyztužených uhlíkovými vlákny, na jejichž vývoji Lamborghini pracuje ve dvou výzkumných střediscích ACRC (Advanced Composite Research Center) v mateřské továrně v Sant’ Agata Bolognese a ACSL (Advanced Composite Structures Laboratory) v Seattle (Washington) ve spolupráci s významnými partnery (např. letecký výrobce Boeing), přispěla k unikátnímu sní-žení hmotnosti vozu na 999 kilogramů včetně motoru 5.2 V10 a trvalého pohonu všech kol. Zrychlení 0 – 100 km/h se tak zkrátilo na pouhých 2,5 sekundy, největší rychlost hodně převyšuje 300 km/h.
Pro porovnání: Gallardo LP 560-4 Coupé má hmotnost 1410 kilogramů, verze LP570-4 Superleggera 1340 kilogramů... Šestý prvek periodické tabulky zanechal stopu v mnoha částech vozu. Samonosný trup, přední pomocný rám, deformační zóny crash boxes a vnější panely jsou zhotoveny z CFRP; také hlavní díly nezávislého zavěšení kol, hnací hřídel (kardan) a ráfky kol jsou upečeny z uhlíkových kompozitů. Brzdové kotouče jsou keramicko-uhlíkové. Tyto materiály rovněž dovolují snížení počtu jednotlivých dílů. Koncovky výfuku jsou z kompozitu Pyrosic se skelnými a keramickými vlákny, jenž odolává teplotám do 900 °C. Matný černý povrch karoserie prozrazuje uhlík, ale vůz není jen černý, některé plochy kryje patentovaný povrch, vytvořený nanotechnologií s důrazem na červenou barvu krystalů.
Přesné linie a ostré hrany nejsou samoúčelné, reprezentují účinné aerodynamické řešení včetně spoilerů a difuzoru. Přední i zadní část karoserie jsou vyrobeny z jediného kusu (jako byla například zadní kapota Miury už v roce 1966), což vyjadřuje označení cofango, vzniklé spojením italských slov cofano (kapota) a parafango (blatník). Titanové rychloupínače dovolují svižnou výměnu obou dílů. Interiér včetně ovládacích prvků prošel minimalizací, vše zbytečné bylo odstraněno, je maximálně funkční pro rychlou jízdu, na středové konzoli jsou tři piezoelektrická tlačítka (spouštěč, zpětný chod, světlomety).
Zadní pomocný rám, nesoucí pohonnou jednotku a závěsy kol, je na rozdíl od předního hliníkový. Kompozitové díly závěsů kol jsou však o 30 % lehčí než srovnatelné hliníkové, navzájem se v konstrukci podvozku doplňují. Nepřeplňovaný desetiválec z Gallarda LP570-4 disponuje z objemu 5204 cm3 (ø 84,5 x 92,8 mm) výkonem 419 kW (570 k)/8000 min‑1 a točivým momentem 540 N.m/6500 min‑1, má variabilní časování ventilů a mazání se suchou klikovou skříní. Převodovka je šestistupňová automatizovaná e.gear s řa-zením páčkami pod volantem. Pohon všech kol využívá mezinápravovou viskózní spojku a zadní samosvorný diferenciál (45 %).
Lamborghini už v roce 1983 postavil první prototyp podvozku z CFRP pro Countach, první série kompozitových dílů se objevila v roce 1985 a sériové Murciélago mělo v nosné konstrukci a karoserii kompozitové díly o hmotnosti 93 kilogramů. Pokračováním tohoto trendu jsou kompozitové díly pro Gallardo (např. zadní víko motoru patří k největším z CFRP s nejlepší kvalitou povrchu v automobilovém průmyslu), které má ještě hliníkový prostorový rám, zatímco kompozitový trup připravili konstruktéři pro sériový Aventador LP700-4 (premiéra v Ženevě 2011), limitovanou sérii podle konceptu Sesto Elemento (debut studie v Paříži 2010) a ještě vzácnější Veneno (Ženeva 2013).
Převzato z časopisu