Představujeme
Lamborghini Huracán LP 610-4 – Nový býk
-PH- 30.07.2014 07:27
Lamborghini Huracán se drží koncepce předchůdce jménem Gallardo, ale je to zcela nový automobil...
Gallardo bylo dosud nejúspěšnějším automobilem značky Lamborghini, za jedenáct let vzniklo přesně 14 022 těchto vozů, jež reprezentují první skutečně úspěšný malý typ své značky. Toto množství atakuje součet veškeré produkce všech ostatních automobilů Lamborghini za celou historii italské značky (kolem šestnácti tisíc vozů). Do uvedení Gallarda nevykázaly ostatní malé typy výrazný úspěch, ať už to byly různé verze Urraco (od 1970), první otevřená Silhouette (od 1976), či poslední Jalpa (do 1988), vesměs s vidlicovými osmiválci, uloženými napříč před zadní poháněnou nápravou. Gallardo (2003) přineslo přechod na podélně uložený vidlicový desetiválec, ale velké typy nadále odlišovaly jejich dvanáctiválce.
Lamborghini Huracán LP 610-4 slavil světovou premiéru na letošním Ženevském autosalonu, a má všechny předpoklady na úspěchy Gallarda navázat. Zachovává proto stejnou koncepci s atmosféricky plněným desetiválcem, ale také pohon všech kol. Vzhled vozu, jenž opět nese jméno španělského bojového býka, tentokrát z 19. století, je navržen zcela nově. Vznikl ve vlastním designerském centru v blízké součinnosti designerů a specialistů na aerodynamiku. Nové kupé působí velmi celistvým dojmem, má velká dvacetipalcová kola, ale také světlomety LED. Představuje se s nově navrženou strukturou karoserie, která se vyrábí u Audi AG v Neckarsulmu. Střední část, tvořící prostor pro posádku, je vyrobena z uhlíkových kompozitů, vyznačujících se vynikající kombinací pevnosti a nízké hmotnosti. Vpředu a vzadu jsou na nosný skelet připevněny hliníkové pomocné rámy, nesoucí především zavěšení kol, ale i další díly. Toto hybridní řešení zajistilo, že hmotnost nosné struktury klesla pod 200 kg. Výrobce uvádí suchou hmotnost vozu 1422 kilogramů, s rozložením mezi přední a zadní nápravu v poměru P/Z 42/58 %.
Pro porovnání, Gallardo LP 560-4 mělo tuto hodnotu 1410 kg, Ferrari 458 Italia 1380 kg a McLaren 650S má dokonce 1330 kilogramů. Jak ze zkratky LP (Longitudinale Posteriore) vyplývá, motor je uložen podélně vzadu, přesněji řečeno uprostřed. Desetiválec 5204 cm3 je dalším vývo-jovým stupněm Gallarda, v nejnovějším provedení s kombinací přímého a nepřímého vstřikování paliva (max. 18 MPa), jež dodala mateřská značka Audi. Motor dosahuje výkonu 449 kW (610 k)/8250 min‑1 a točivého momentu 560 N.m/6500 min‑1. Kliková skříň se suchým mazáním jej umožnila umístit velmi nízko, konfigurace klikového mechanismu je řešena tak, že každý čep je společný pro dvojici ojnic, čímž se dosahuje větší tuhosti a nižší hmotnosti kovaného klikového hřídele.
Ze stejného důvodu jsou kované také ocelové ojnice a hliníkové písty. Motor pro Huracán se vyrábí v maďarské továrně Audi v Györu. Mechanickou, případně automatizovanou šestistupňovou převodovku typu Gallardo nahradila v Huracánu sedmistupňová dvouspojková, označovaná LDF (Lamborghini Doppia Frizione). Základem je také pohon všech kol, u Lamborghini používaný již od roku 1993 (Diablo VT). Viskózní spojku, připojující kola přední nápravy, však v Huracánu nahradila elektronicky řízená lamelová spojka, která umožňuje podle jízdní situace variabilní připojení pohonu kol přední nápravy. Ve standardním nastavení putuje dopředu cca 30 % točivého momentu, v extrémním případě, při kompletním sepnutí spojky, dochází k rozdělení v poměru 50:50 %. Pohon všech kol spolupracuje s ostatními systémy vozu, připojen extrémně rychlou datovou sběrnicí FlexRay.
Nechybí mechanický samosvorný diferenciál vzadu. Jednotlivé díly podvozku s dvojitými příčnými rameny pro zavěšení předních i zadních kol jsou tvořeny hliníkovými výkovky. Běžné tlumiče lze na přání nahradit aktivními s proměnnou tuhostí, využívajícími pro změnu charakteristiky magnetorheologický olej, tedy olej měnící svoji viskozitu v závislosti na průchodu elektrického proudu. Nově navržený je systém řízení s elektromechanickým posilovačem, jenž může být doplněn mechanismem aktivně měnícím převod řízení v rozpětí od 9:1 do 17:1 (odvozeno z řešení Audi). Standardní výbavou jsou keramicko-kompozitové brzdy. Vůz také dostal systém pro volbu nastavení, nazvaný Anima (italsky duše), méně poeticky Adaptive Network Intelligent Management. Tlačítkem na volantu lze zvolit režim Strada (silnice), Sport nebo Corsa (okruh). Systém mění charakteristiku plyno-vého pedálu, klapek ve výfuku, převodovky, pohonu všech kol, stabilizačního systému ESC a případně také aktivně řízených tlumičů a řízení. Interiér je navržen ve stylu většího sourozence Aventador se zvýšenou středovou konzolí a přístroji, zobrazovanými na barevném displeji s vysokým rozlišením (1140 x 540 bodů) a úhlopříčkou 12,3“. Homogenní pohyb zobrazovaných kruhových přístrojů je zajištěn výkonnou grafickou kartou, schopnou generovat še-desát obrázků za sekundu. Podobně jako je tomu u Ferrari 458 Italia, také v Huracánu se na volant přesunulo například ovládání směrových ukazatelů. Díky tomu bylo možno upustit od tradičních páček pod volantem, jež uvolnily místo velkým, pevně uloženým pákám sekvenčního řazení.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený zážehový desetiválec do V/90°, uložený uprostřed podélně; mazání se suchou klikovou skříní; DOHC 4V s proměnným časováním; přímé a nepřímé vstřikování benzinu, EU6; 5204 cm3 (ø 84,5 x 92,8 mm); 12,7:1; 449 kW (610 k)/8250 min‑1 a 560 N.m/6500 min‑1. Sedmistupňová dvouspojková převodovka LDF; trvalý pohon všech kol s elektronicky řízenou mezinápra-vovou lamelovou spojkou.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce z uhlíkových kompozitů (prostor pro posádku) a hliníkových pomocných rámů vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání aktivními), příčné zkrutné stabilizátory; keramicko-kompozitové kotoučové brzdy ø 380/356 mm, ABS, ESC; hřebenové řízení s elektrickým -posilovačem; pneumatiky Pirelli, vpředu 245/30 R 20, vzadu 305/30 R 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2620 mm, rozchod kol 1668/1620 mm; d/š/v 4459/1924/1165 mm; objem palivové nádrže 80 l; suchá hmotnost 1422 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost přes 325 km/h; zrychlení 0 – 100/200 km/h za 3,2/9,9 s; spotřeba paliva EU 17,8/9,4/12,5 l/100 km; emise CO2 290 g/km.
Převzato z časopisu