Představujeme
Kia Picanto – Velký facelift malého vozu
Jiří Duchoň 04.07.2023 01:38
Foto: Kia Motors
Zatímco evropští výrobci segment minivozů opouštějí (prý se jim jejich výroba příliš nevyplácí), Kia představuje výraznou modernizaci své řady Picanto. Osahali jsme si ji už v polovině května v blízkosti evropské centrály Kia Motors ve Frankfurtu nad Mohanem.
Foto: Kia Motors
Kia Picanto slavila svoji premiéru na stejném místě, přesněji na frankfurtském autosalonu, a to v roce 2003, tedy shodou okolností přesně před dvaceti lety. Předchůdcem jí byl u nás neznámý typ Visto, odvozený z naopak dobře známého Hyundaie Atos Prime. Picanto se od té doby velmi dobře zabydlelo i mezi českými uživateli, kteří ocenili zejména kompaktní rozměry, bytelnou stavbu a nízkou cenu. Ta už je však i u vozů kategorie A spíše minulostí, a to zejména díky povinným a většinou nákladným bezpečnostním asistentům a prostředkům pro snižování emisí CO2. Třetí generace typu Kia Picanto (viz např. AR 10/’21) se objevila v roce 2017, aby o tři roky později prošla výrazným omlazením. Namísto nové generace nyní, opět po třech letech, přichází z pochopitelných důvodů další, tentokrát velmi výrazný facelift. V Evropě zatím Picanto oslovilo více než milion zákazníků.
Při pohledu zvenčí nezůstal kámen na kameni a návaznost na dosavadní podobu Picanta je patrná prakticky pouze při pohledu z profilu. Zcela nová příď svým ryze technicistním pojetím připomíná větší Niro a rozmáchlé křivky denního svícení jsou navzájem opticky propojeny. Úzká vodorovná štěrbina mezi nimi stále nese motiv „tygřího nosu“, jímž před lety legendární Peter Schreyer definoval novou identitu automobilů značky Kia. Také zadní sdružené svítilny se ve své horní části propojují světelnou linkou a přepracovaný nárazník v modelu GT Line hostí náznakový difuzor.
Foto: Kia Motors
Rovněž uvnitř kráčí Picanto s dobou, a navíc zasahuje do vyšších segmentů. Na českém trhu by měl být standardem barevný digitální přístrojový štít a středový dotykový monitor ovládání multimediálních soustav. Již v nejlevnějších výbavách má úhlopříčku osm palců a nabídne bezdrátové propojení přes Apple CarPlay i Android Auto. Samozřejmostí je pak hlasové ovládání a propojení s aplikací Kia Connect, umožňující být trvale v internetovém kontaktu s vozem. Nechybí ani plocha pro bezdrátové nabíjení telefonů. Nové Picanto do své třídy přináší rovněž bohatou sestavu prvků aktivní bezpečnosti. I v tomto malém voze se tak bude moci uživatel spolehnout na hlídání mrtvých úhlů zrcátek, vedení v jízdním pruhu či samočinné brzdění před překážkou včetně cyklisty nebo chodce. Základní objem zavazadlového prostoru 255 litrů sice na první pohled neoslní, ale spolehlivě překonává drtivou většinu (zbývající) konkurence.
Z nabídky motorů bohužel zmizí čiperný přeplňovaný stokoňový „litr“, takže volit bude možné pouze mezi atmosféricky plněným tříválcem (1,0 l) a čtyřválcem (1,2 l). To je docela škoda, protože třeba ve verzi GT Line vypadá nové Picanto velmi dynamicky. Navíc poprvé lze vybírat z ráfků s průměrem až 16 palců. Oba z motorů však mají být k mání s pětistupňovou převodovkou s manuálním nebo automatizovaným řazením, tedy bez pedálu spojky.
Foto: Kia Motors
Tržní podíl vozů segmentu A čeká v Evropě podle prognóz „sešup“ z loňských 21 na 14 % v roce 2030. Na druhou stranu, jak bylo řečeno výše, většina automobilek jej vyklízí, což pro Picanto stále znamená příležitost. A jak jsme se v Německu přesvědčili, ve svém nejnovějším provedení skutečně dokáže zapůsobit. Představení probíhá právě v době, kdy červencový Automobil vychází, takže jsme v době uzávěrky ještě neměli k dispozici technické údaje ani ceny. Těch se podle všeho dočkáme až na sklonku letošního léta.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)