Představujeme
JEEP WRANGLER – Nejslavnější 4x4
Tom Hyan 13.04.2018 06:10
Historie
Americký Jeep nejen že vyhrál válku, ale stal se i praotcem všech SUV a nejslavnějším osobním vozem s pohonem všech kol...
Vyrábí se od roku 1941 v Toledu v americkém státě Ohio, ale i v jiných zemích; původní koncepce zůstala zachována, přestože prošel řadou generačních změn. Jeho jméno Jeep se stalo přímo synonymem pro terénní osobní vozy, spartánský Wrangler se nyní vyrábí v počtech převyšujících 250 tisíc ročně a spolu se svými sourozenci dávno překonal metu milionu kusů ročně (letos by měla celková produkce Jeepu přesáhnout dva miliony). Zrodil se pod značkou Willys-Overland, pokračoval pod taktovkou Kaiser Jeep Corporation, Jeep Corporation (American Motors), American Motors (R.N. des Usines Renault), Chrysler Corporation a DaimlerChrysler; nyní je součástí skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a dále se těší velké oblibě. Z vojenského typu MB se proměnil na CJ (Civilian Jeep) a nakonec na Wrangler, jehož nejnovější generace s kódovým označením JL vyjela z Toleda na sklonku loňského roku. Prodej byl zahájen v lednu 2018 v USA, další trhy včetně evropského následují... Vznik označení Jeep je tak trochu záhadou. Jeep původně nebyl značkou automobilů, ale jen určením druhu. Jedna legenda praví, že Jeep je fonetickým přepisem zkratky GP (čti DžíPí) patřící výrazu General Purpose, tedy víceúčelový, což bylo zadání soutěže americké armády na nový druh univerzálního automobilu.
Podle druhé pověsti byl Jeep pokřtěn podle populární postavičky Eugene the Jeep z kreslených seriálů třicátých let, která bez problémů procházela zdí. Ať je to jak chce, jedno je jisté, Jeep je dnes synonymem terénního osobního vozu a lidé označují jako „džípy“ i jiné automobily než ty mající svůj původ u Willysu a jeho nástupců! Zadání U.S. Army ve čtyřicátých letech bylo prosté, potřebovala zkrátka jednoduchý, spolehlivý a robustní automobil, jenž projede doslova všude a může vykonávat všechny úkoly, jaké vojáci mohou dostat. Do soutěže na nový terénní automobil se přihlásily automobilky Ford Motor Co., Willys-Overland a American Bantam, ale přestože měla zpočátku navrch ta nejmenší a nejméně známá, nakonec získal zakázku Willys, když nabídl vylepšený typ MB, jenž spojoval přednosti návrhu MA a prototypu Quad. Jeep Willys MB měl pohon všech kol, tuhé nápravy pro jízdu terénem, třístupňovou převodovku s redukcí, kapalinové brzdy, šestnáctipalcová kola a ze všech konkurentů nejsilnější motor, čtyřválec Go-Devil o objemu 2,2 litru a výkonu 44 kW (60 k). Karoserie byla otevřená, bez dveří, se sklopným čelním oknem, dvěma sedadly vpředu a dalšími podélnými lavicemi po obou stranách ložného prostoru.
Během válečných let se typ MA/MB nesmírně osvědčil na straně spojeneckých armád a podílel se na jejich vítězství. Do konce války vyrobil Willys celkem 362 841 vozů typu MB, a protože to nestačilo, v rámci státní zakázky zhotovila dalších 281 448 téměř identických vozidel společnost Ford Motor Company. Mnoho Jeepů zůstalo po válce v Evropě, byly ponechány Evropanům v rámci hospodářské pomoci UNRRA a z té doby pocházejí také ty vozy, jež dodnes opatrují čeští sběratelé. Mnohé po demilitarizaci sloužily dlouhá léta v civilním sektoru a vzhledem k jejich vlastnostem i oblibě nebylo vůbec divu, že společnost Willys-Overland ještě za války rozhodla o výrobě civilní verze CJ (Civilian Jeep). První CJ2A byl vyroben v roce 1945 a příliš se od válečného MB nelišil, zákazníci si však mohli objednat výstupní hřídel pomocných pohonů, navržený především pro zemědělské nářadí. Jeepy totiž záhy oraly na polích, poháněly mlátičky obilí, sloužily jako sněžné pluhy a přepravily všechno, nač si jen vzpomenete. Vzniklo nepřeberné množství typů, základem zůstal robustní žebřinový rám a tuhé nápravy se všemi poháněnými koly. Kromě krátkého provedení Universal se v roce 1947 představily prodloužené verze Willys Truck 4x4 jako Pickup ½ Ton, valník Stake Truck, podvozek s kabinou a skříňový Panel Van. Ještě o rok dříve automobilka nabídku rozšířila o osobní verze s pohonem pouze zadních kol.
Byly to Willys Station Wagon (první Jeep s celokovovou uzavřenou karoserií) a rozvorem náprav 2642 mm (104 palců) proti standardnímu 2032 mm (80 palců). Výkon motoru 2.2 Go-Devil pro modelový rok 1947 vzrostl na 46,3 nebo 51 kW (63, resp. 59 k)/4000 min-1, převodovka byla třístupňová s řazením na podlaze, u modelů 4x4 s dvoustupňovou re-dukcí. Krátce se prodávaly dvoudveřové kabriolety Jeepster (1948 – 1950), v roce 1948 dostal Station Wagon alternativně řadový šestiválec 2.4 Lightning Six o výkonu 53 kW (72 k), ale základní Universal nadále vystačil s vylepšeným čtyřválcem; další verze 2.6 Six (SV) se objevila v posledním Jeepsteru první generace. Kabriolet měl jen pohon 4x2, až ve druhé generaci, uvedené v lednu 1967 coby Jeepster Commando, dostal výhradně pohon všech kol (takže také Range Rover Evoque Convertible, viz AR 7/’16, měl svého ideového předchůdce). Výroba krátkého Jeepu pokračovala typem CJ3A od roku 1949 jen s drobnými vylepšeními, teprve CJ3B v roce 1953 dostal definitivně motor Hurricane místo Go-Devil, tedy modifikovanou verzi s tzv. F-hlavou, která měla visuté sací ventily OHV v hlavě válců, zatímco výfukové zůstaly v bloku jako u původní L-Head (SV). Vyráběl se patnáct let, do roku 1968 vzniklo 155 494 vozů.
Průmyslník Henry J. Kaiser koupil Willys-Overland za šedesát milionů dolarů rovněž v roce 1953 a o dva roky později přišel ještě lepší CJ5 Universal, postavený na základě vojenského typu M38A1 z Korejské války. Vyráběl se dlouho, v letech 1955 – 1984, a za Kaiserovy vlády export dále narůstal (150 zemí), stejně jako licenční výroba v zahraničí (zhruba ve třiceti zemích). V USA se objevily odvozené lehké nákladní vozy Jeep FC150/170 (Forward Control), tedy s bezkapotovou budkou, uvedené v modelovém roce 1957 se základní verzí čtyřválce 2.2 Hurricane o výkonu zvýšeném na 53 kW (72 k). V roce 1956 byla nabídka Jeepů rozšířena o prodlouženou verzi CJ6 (rozvor delší o 508 mm), ale také o víceúčelové Jeepy DJ3A pro méně náročný provoz, jež se lišily pohonem pouze zadních kol. Před šedesáti lety tvořily nabídku současně vyráběné typy CJ3B, CJ5 a CJ6, odvozené DJ3A Dispatcher s pohonem 4x2 (včetně nástupců sloužily například pro výběr pošty ze schránek), nákladní FC150/170, prodloužená skříňová a prosklená kombi (Utility Wagon) i nákladní verze Jeep Truck, poslední alternativně s řadovými šestiválci 3.7 Super Hurricane 6-226 o výkonu 85 kW (115 k).
Až do roku 1963 byly tyto Jeepy, vycházející stylisticky z původního válečného typu, jedinými modely nabídky. V roce 1963 měl premiéru zcela nový Jeep, větší pikap Gladiator a odvozené kombi Wagoneer, předchůdce dnešního Grand Cherokee, ale to už je jiná kapitola. Původní koncept pokračoval typy CJ5/CJ6 celých třicet let, od roku 1965, resp. 1973 také s víceválcovými motory V6 a V8; než nastoupil CJ7 a nakonec převzal vládu (od roku 1976 se vyráběly paralelně). V letech 1981 – 1985 byl v nabídce pikap Scrambler na základě originálu, který se koncem letošního roku vrátí jako verze Wrangleru JL. Jméno Wrangler se poprvé objevilo na typu YJ v roce 1987, jenž nahradil CJ7 a uvedl čtyřhranné hlavní světlomety. V roce 1997 přešel Wrangler TJ na odpružení vinutými pružinami u všech kol (dříve tradičně listová pera), uvedl novou čtyřdveřovou verzi Unlimited (od 2004) a také extrémní Rubicon (od 2003) pro nejtěžší terén. Wrangler JK od roku 2007 pokračuje dodnes v původní koncepci, byť se zcela novým žebřinovým rámem a tuhými nápravami, v Toledu se vyrábí současně s nejnovější generací JL, a bude až do té doby, než jej na výrobní lince nahradí znovuzrozený pikap Scrambler. Největší změnou současné čtvrté generace Wrangleru JL jsou úspornější motory 3.6 Pentastar V6 a nový 2.0 Turbo I4, k nimž přibude 3.0 EcoDiesel V6, ale také konektivita prostřednictvím velkých dotykových displejů. Jeep prostě jede s dobou a nestárne.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)