Představujeme
Jak vykročit z davu? S BMW XM.
Petr Hanke 28.12.2022 06:01
V superprofitabilním segmentu luxusních vysokovýkonných SUV je dnes velmi těsno. BMW s modely X5/X6 M kdysi patřilo k jeho zakládajícím členům. Nyní do něj vstoupilo svým třetím vozem – typem XM. Jeho cílem je ohromovat designem, výkony, technikou a v neposlední řadě i cenou.
Velká, luxusní a extrémně výkonná SUV jsou stále oblíbenější hračkou a často prostředkem ke zviditelnění úspěchu movitých zákazníků, takže není divu, že do něj postupně vstoupily jak automobilky vyrábějící primárně komfortní vozy (Rolls-Royce, Bentley či Mercedes-Maybach), tak vysloveně sportovní značky jako Lamborghini, Aston Martin a nejnověji i Ferrari, i když to se jako jediné svojí unikátní koncepcí od ostatních skutečně odlišuje. A právě do světa Lamborghini Urus a Aston Martinu DBX míří nové BMW XM.
Tento extravagantně pojatý vůz chce již svým jménem ukázat, že spojuje segment X modelů své značky s geny sportovní divize BMW M. Současně vyjadřuje, že nejde o M variantu odvozenou od běžné modelové řady, jako je tomu u ostatních, ale o vůz nabízený jen pod hlavičkou sportovního oddělení. I když BMW na základě této skutečnosti rádo zmiňuje, že XM je po kupé M1 z roku 1978 teprve druhým samostatným modelem divize M, ve skutečnosti není tak radikální. Nemá specifickou koncepci lišící se od běžné produkce, ale po technické stránce sdílí základní platformu s rozvorem 3105 mm s modelem X7. Možná se BMW v tomto případě rozhodlo namísto modelu X8 M, jak by se logicky nabízelo s ohledem na typy X4 M a X6 M, udělat radikálnější řez a vůz navrhnout zcela odlišně i po stránce designu.
Již z jeho vzhledu je zřejmé, že snaha o odlišnost byla v tomto případě zřejmě hlavním motorem. Dominantním prvkem je velká maska chladiče, jež má pro další zvýraznění osvětlený rámeček. Uspořádání hlavních světlometů rozdělených na každé straně do dvou samostatných modulů ale v principu vychází z řešení aplikovaného v nové řadě 7 a modernizované verzi modelu X7. Ostré a krátké hrany, nacházející se na voze z každého úhlu pohledu, dodávají celkovému výrazu určitou roztěkanost, nicméně proporce se drží v obvyklých intencích. Vzhled ozvláštňuje výrazná boční linie lemující spodní hranu oken a přecházející do pro BMW typického Hofmeisterova záhybu na zadním D-sloupku. U představeného vozu má kontrastní zlatavou barvu, ovšem může být i leskle černá. Zadní části dominují tenké skupinové svítilny, nad sebou umístěné koncovky výfuku a detaily v podobě dvojice znaků BMW, laserem vygravírovaných v horních rozích zadního skla – jsou odkazem na dvojici znaků modelu M1.
Netradiční přístup zvolilo BMW i při návrhu interiéru modelu XM. Palubní deska se nese v nejnovějším stylu značky a vyznačuje se prohnutým jednolitým displejem propojujícím obrazovku určenou pro zobrazení přístrojů (12,3“) a zobrazovací plochu infotainmentu (14,9“). Palubním systémem je tedy osmá verze ovládacího systému iDrive s nejnovějším stavem konektivity v podobě možnosti instalace osobní eSIM karty nebo připojení 5G. V tom se XM neodlišuje například od modelu iX nebo třeba i modernizované řady 3.
Jeho palubní deska, zejména ve srovnání s modelem X7, více odděluje prostor pro řidiče a spolujezdce, současně je ale nově pojata zadní část. Svým provedením navazuje na model iX a zajímavostí je snaha o plynulý přechod čalounění sedadel do krajů a následně až do výplní dveří. Toto řešení je navíc akcentováno použitím různých barev a materiálů. Další zajímavostí snažící se vtisknout vnitřnímu prostoru vlastní styl a originalitu je trojrozměrně tvarované čalounění stropu připomínající krystaly. Podobná grafika, známá již z palubních desek řady 7 a modelu X7, je u XM použita také na vnějších klikách a na kolech.
I když uvnitř svými materiály a vzadu i celkovým pojetím je nové XM navrženo pro poskytování maximálního komfortu v prostředí plném hodnotně působících materiálů, technika pod kapotou se snaží zajistit maximálně sportovní jízdní projev – samozřejmě s ohledem na celkové rozměry a hmotnost vozu. V XM má premiéru zbrusu nový plug-in hybridní systém, opírající se především o výkon přeplňovaného osmiválce 4,4 litru. BMW použilo nový motor S68, který byl poprvé představen v modelu X7 M60i a má podobně jako jeho předchůdce S63 shodný objem, křížené sběrné výfukové potrubí či dvojici dvoukomorových turbodmychadel umístěných mezi řadami válců, jde ale od základu o nově navržený motor s novým klikovým mechanismem, mazáním a dalšími částmi. Novinkou je vůbec první použití čistě elektrického proměnného časování Vanos. Zatímco motor S63 v modelech X5/X6 M disponuje výkonem 441 kW (600 k) a jednotka S68 v typu X7 M60i poskytuje 390 kW (530 k), pro XM bylo zvoleno naladění „jen“ na 360 kW (489 k).
Důvodem k tomu je použití doplňkové elektrické větve plug-in hybridní soustavy tvořené elektromotorem o výkonu 145 kW (197 k) a točivém momentu 280 N.m. BMW XM je prvním vozem, v němž slaví premiéru čtvrtá generace osmistupňové převodovky 8HP od společnosti ZF určená pro plug-in hybridy. Jedním z jejích zajímavých řešení je redukční převod 1,607 pro elektromotor násobící jeho točivý moment až na 450 N.m. Tento převod tvořený planetovým soukolím je umístěn spolu s oddělovací spojkou motoru de facto uvnitř elektromotoru. Nová převodovka se vyznačuje vysokým stupněm integrace. Její hydraulická jednotka byla ve srovnání s předchozí generací zmenšena o více než 40 %, takže nyní se do těla převodovky vešla také výkonová elektronika pro elektromotor. Sada čtyř planetových soukolí s pěti řadicími členy tvořící osm převodových stupňů s rozsahem 8,6 zůstala zachována, ovšem došlo u ní ke zvýšení účinnosti o jedno procento.
Použitá hybridní převodovka ZF 8HP80 je schopna pracovat s točivým momentem až 800 N.m, což je také maximum celé hnací soustavy. BMW již oznámilo, že v příštím roce na trh uvede model XM Red Label s výkonem 550 kW (748 k), v němž bude použita silnější verze této modulární hybridní převodovky, která dnes ještě není k dispozici. V modelu Red Label dojde k navýšení výkonu osmiválcové spalovací jednotky na 430 kW (585 k).
Řidič u hybridní soustavy bude moci volit mezi režimy Hybrid, Electric a eControl. Zatímco chování prvních dvou je zřejmé z jejich označení, poslední umožní nastavit úroveň kapacity akumulátoru, kterou má vůz při jízdě udržovat a uchovat si ji například pro pozdější použití. Zásluhou akumulátoru s využitelnou kapacitou 25,7 kWh je model XM schopný ujet čistě na elektřinu v cyklu WLTP až 88 km.
Hnací síla motoru je pomocí systému xDrive plynule připojujícího pohon předních kol a regulujícího svornost zadního diferenciálu vedena ke všem kolům. Řidič má k dispozici dvojici nastavení lišících se mírou preference kol zadní nápravy.
O tom, že BMW vzalo snahu o vytvoření skutečně sportovního modelu svého segmentu opravdu vážně, svědčí i fakt, že vůz není vybaven vzduchovým podvozkem, ale ocelovými pružinami doplněnými aktivními tlumiči. Součástí standardní výbavy je integrální aktivní řízení s variabilním převodem vpředu a řízením zadních kol a také 48V systém aktivních stabilizátorů. Novinkou tohoto elektromagnetického systému je schopnost reagovat na příčné kolébání karoserie při jízdě přímým směrem – stabilizátory pracují s menší tuhostí, jež přispívá ke komfortu jízdy, ovšem aktivně, „pulzně“ zasahují pouze v okamžicích zmíněných pohybů.
Zcela v duchu ostatních M modelů přichází také XM s důkladně přepracovaným podvozkem. Jen přední náprava je ve srovnání s modelem X7 rozšířena o 42 mm. Podvozek s přepracovanou geometrií i kinematikou používá mnoho specifických dílů, často vycházejících z modelů X5/X6 M, jejich kritérii je v obecné rovině zvýšená pevnost a snížená hmotnost.
BMW XM přivádí BMW do specifického světa extravagance a výkonu. I když na silnici jej zřejmě nepůjde přehlédnout, jeho chování by mohlo být někde mezi modely X5 M a X7 M60i, ovšem s rozšířenými schopnostmi plug-in hybridní hnací soustavy, jež dokáže část cest absolvovat v elektrickém režimu a obecně lépe hospodařit s energiemi. O výjimečnosti tohoto vozu i v rámci portfolia divize BMW M svědčí i jeho cena začínající na 4 339 400 Kč. Dražší už je pouze M8 Cabrio, zatímco model X5 M je o téměř milion korun levnější.
Technické údaje
Motor
Plug-in hybridní soustava a) kapalinou chlazený zážehový celohliníkový V8/90˚ (S68), uložený vpředu podélně, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel umístěných mezi řadami válců, křížené výfukové svody; DOHC 4V, elektrické proměnné časování Double-Vanos, variabilní zdvih sacích ventilů Valvetronic; elektronické přímé vstřikování s tlakem 35 MPa; EU6; 4395 cm3 (ø 89,0 x 88,3 mm); 10,0:1; 360 kW (489 k)/5400–7200 min-1 a 650 N.m/1600–5000 min-1; b) synchronní elektromotor umístěný mezi spalovacím motorem a převodovkou, 145 kW (197 k)/7000 min-1 a 280 N.m/100–5500 min-1, li-ion akumulátor 317 V, celková/využitelná kapacita 29,5/25,7 kWh. Celkový výkon/točivý moment soustavy 480 kW (653 k)/800 N.m.
Převodovka
Osmistupňová samočinná převodovka M Steptronic (ZF 8HP80) s integrovaným elektromotorem a oddělovací spojkou (5,000–3,200–2,143–1,720–1,297–1,000–0,833–0,640–Z 3,965), stálý převod 3,636; redukční převod elektromotoru 1,607. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou připojující kola přední nápravy, zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a aktivními teleskopickými tlumiči, aktivní příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu šestipístkové pevné třmeny, vzadu jednopístkové plovoucí; ABS/CBC/DBC, DSC/MDM/ICM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem a celkovým převodem 16,2:1, řízení zadních kol; kola z lehkých slitin vpředu 9,5J x 21, vzadu 10,5J x 21; pneumatiky vpředu 275/45 ZR 21, vzadu 315/40 ZR 21.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3105 mm, rozchod kol 1726/1690 mm; d/š/v 5110/ /2005/1755 mm, světlá výška 220 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 527–1820 l; obrysový průměr otáčení 12,5 m; objem palivové nádrže 69 l; hmotnost pohotovostní/celková 2710/3300 kg, hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 2700/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 (EV: 140) km/h; zrychlení 0–100 km/h za 4,3 s; spotřeba paliva WLTP 1,6–1,5 l/100 km; emise CO2 36–33 g/km, EV dojezd (WLTP) 82–88 km.
Cena od 4 339 400 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)