Představujeme
Ineos Grenadier – Následovník Defenderu
Lukáš Dittrich 01.03.2021 06:23
Společnost Ineos se zatím výrobě automobilů nevěnovala. To se ale brzy změní. Ještě letos bude zahájena sériová produkce modelu Ineos Grenadier, který má ambice stát se následovníkem původního Land Roveru Defender.
V roce 2016, nedlouho po ukončení produkce původního Defenderu, jednal britský miliardář sir Jim Ratcliffe s automobilkou Land Rover o možnostech převzetí výroby této terénní ikony. Land Rover to samozřejmě odmítl s tím, že Defender byl a vždy bude součástí jeho vlastní identity. Jima Ratcliffa coby fanouška britské off-road legendy to ale neodradilo, jen se musel vydat trochu složitější cestou. V roce 2017 založil v rámci vlastní společnosti Ineos divizi Automotive, a ta začala pracovat na vývoji „nejschopnějšího a nejodolnějšího“ off-roadu na světě. Ten má ambice zaplnit na trhu mezeru, jež po odchodu starého Defenderu údajně vznikla. Ineos v rámci studie proveditelnosti šest měsíců zkoumal, jestli se celý projekt vyplatí. Původní plány počítaly s výstavbou nového výrobního závodu ve Walesu v blízkosti továrny na výrobu motorů značky Ford. Plánovaná produkce činila 25 000 vozů ročně. Od počátku ale byla ve hře také možnost přesunu výroby do jiného evropského regionu mimo území Spojeného království.
Vývoj podvozku nového typu Grenadier dostala na starost společnost Magna Powertrain a v roce 2019 Ineos potvrdil spolupráci s automobilkou BMW coby dodavatelem zážehových a vznětových přeplňovaných motorů. Finální převedení vozu z fáze konceptu na sériový produkt proběhlo pod taktovkou společnosti Magna Steyr. Konečný design automobilu byl odhalen v červenci minulého roku spolu s oznámením, že v následujících dvanácti měsících najezdí prototypy celkem 1,8 milionu testovacích kilometrů ve všech myslitelných podmínkách. Podoba Grenadieru neunikla pozornosti Land Roveru, který v novince značky Ineos viděl až příliš mnoho prvků odkazujících na starý Defender. Spor skončil u soudu, kdy britská automobilka označila za okopírované mimo jiné prvky typu přední kapoty, čelního skla, malých okének ve střeše nebo malého okénka vzadu vedle rezervy. Land Rover ale soud prohrál a Ineos definitivně dostal zelenou.
Základem terénního automobilu Ineos Grenadier je nově vyvinutý žebřinový rám. Masivní podvozek využívá tuhé nápravy (vyrábí je společnost Carraro) doplněné o čtyři podélná ramena a panhardskou tyč, jež minimalizuje pohyb nápravy v příčném směru. Během vývoje inženýři zkoumali jak použití listových pružin, tak klasické vinuté pružiny nebo vzduchové odpružení. Nakonec byla zvolena druhá možnost. Pružiny mají progresivní charakteristiku, takže se jejich tuhost mění spolu se zatížením. Kvůli jednodušším opravám jsou tlumiče umístěny mimo pružiny. Ineos také slibuje rozměrné dorazy. Brzdy jsou kotoučové na obou nápravách.
V případě pohonných jednotek dostanou zákazníci na výběr jeden vznětový a jeden zážehový motor, v obou případech ale půjde o řadové šestiválcové jednotky BMW o objemu tří litrů. Jde o známé agregáty, které primárně nevznikly pro použití v terénu. Pro Grenadier proto dostanou jiné naladění, zaměřené zejména na zvýšení točivého momentu v nízkých otáčkách. Konkrétní parametry motorů zatím Ineos nezveřejnil. Pro představu, BMW své třílitrové řadové šestiválce nabízí v různých variantách o výkonu až 250 kW (340 k) v případě vznětové verze, respektive až 275 kW (374 k) v případě benzínu. Převodovka bude výhradně samočinná osmistupňová od společnosti ZF s kapalinovým měničem momentu, s manuální rychlostní skříní se nepočítá. Rozvodovka je ovšem zcela nová, vyvinuta byla na míru Grenadieru. Pohon všech kol je řešený klasickým mechanickým diferenciálem bez možnosti volby pohonu pouze jedné nápravy. Za každých okolností tedy budou poháněna všechna kola. Kvůli robustnosti a snaze omezit elektroniku automobil dostal manuálně řazenou redukci i uzávěru mezinápravového diferenciálu. Zapřáhnout bude možné přívěs o hmotnosti až 3,5 tuny. Na další technické detaily si musíme ještě počkat. Ineos je zveřejní až před vstupem vozu na trh.
Sériová výroba modelu Ineos Grenadier bude zahájena koncem letošního roku. Místo výstavby zcela nového závodu ve Walesu společnost nakonec opravdu zvolila jinou cestu. Loni v prosinci byl oficiálně potvrzen nákup závodu Hambach, který dříve vlastnil Daimler a kde se vyrábí Smart EQ fortwo. V rámci obchodu se Ineos zavázal, že se zde budou malé elektromobily značky Smart nadále vyrábět spolu s Grenadierem. Na cenu je také příliš brzy, Björn-Lars Blank z PR oddělení Ineos Automotive ale prozradil, že by se nový Grenadier měl na trhu postavit mezi v Asii vyráběné pick-upy s dvojitou kabinou a Mercedes-Benz třídy G.
Ineos v detailu |
Jméno Ineos je na poli automobilových výrobců zcela nové, jinak ale jde o světoznámou britskou chemickou společnost, kterou v roce 1998 založil sir Jim Ratcliffe, označovaný za nejbohatšího člověka Spojeného království. Ineos se skládá z 34 různých divizí a ve 183 výrobních závodech rozmístěných po celém světě produkuje všechno možné od barev přes technologie až po mobilní telefony nebo chemické látky. Zajímavé z pohledu Grenadieru je, že na podzim loňského roku Ineos oznámil spolupráci s automobilkou Hyundai v oblasti vodíkové ekonomiky, a to včetně společného zkoumání možností využití palivových článků v automobilech jak korejské značky, tak v off-roadu značky Ineos. Mimochodem, v prosinci loňského roku Ineos také získal třetinový podíl ve stáji Mercedes-AMG Petronas Formula One Team (viz str. 56). |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)