Představujeme
Hyundai HED-9 Intrado – Na vodík
Tom Hyan 21.05.2014 07:41
Hyundai pracuje na vývoji elektromobilů s vodíkovými palivovými články již dlouho...
Malosériová výroba typu ix35 (Tucson ix) třetí generace FCEV běží od ledna 2013 ve vylepšeném provedení, automobilka Hyundai uzavřela dohody o zkušebním provozu také s evropskými partnery. Woong-Chul Yang, dnešní prezident korejského výzkumného a vývojového střediska Hyundai Motor Group v Namyangu, například už v lednu 2011 podepsal v Soulu smlouvu o severské spolupráci v čele s organizací SHHP (Scandinavian Hydrogen Highway Partnership), která zajišťuje infrastrukturu vodíkových stanic a provoz vozidel FCEV ve Švédsku, ale i v Dánsku, Norsku a na Islandu. Vývoj palivových článků Hyundai byl zahájen v roce 1998, o pět let později spuštěn program Polaris, zaměřený na nezávislé konstrukce vlastních palivových článků. První generace FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) vznikla na základě SUV Santa Fe v roce 2000, vývojový program expandoval na platformu Tucson/Sportage (druhá generace 2004) a Kia Borrego, vyjely i vodíkové autobusy Hyundai FC (od 2006). Vývoj FCEV se nezastavil, o čemž svědčí také koncepční studie.
Na Ženevském autosalonu se představil Hyundai HED‑9 Intrado, další z řady HED (Hyundai Europe Design), kterou zahájil prototyp kompaktního pětidveřového crossoveru HED‑1 (hatchback/MPV) s klasickou poháněcí soustavou už v roce 2005. Dnes má ovšem Hyundai v korejském Mabuku největší a nejvyspělejší vývojové centrum pro palivové články, jež úzce spolupracuje s Namyangem. Palivové články (FC) využívají chemické reakce, plynný vodík se na anodě rozkládá na protony a elektrony; polymerová membrána elektrolytu dovolí průchod pouze protonům, zatímco elektrony putují do externího okruhu s akumulátory Li-Ion pro pohon elektromotoru. Na katodě reakcí vodíku s kyslíkem ze vzduchu vzniká voda, která je jediným odpadem celého procesu ve formě páry (= nulové emise). Nová generace FC z vlastního vývoje v Mabuku pro HED‑9 Intrado zvyšuje akční rádius vozidla na více než 600 km, stejně jako účinnější akumulátory a lehčí i menší pohonná jednotka.
Dvě vysokotlakové (700 barů) nádrže na vodík s objemem více než 100 litrů jsou uloženy napříč v zádi vozu, menší podzadními sedadly a větší za nimi. Elektrická energie, vyvíjená v palivových článcích čtvrté generace, se ukládá do nízkého akumulátoru Li-Ion 36 kW, uloženého rovněž napříč na podlaze, ale pod dvojicí předních sedadel. Podle Franka Meijera, vedoucího vývoje FCEV a jejich infrastruktury v Hyundai Motor Europe (HME), reorganizace uložení nádrží a akumulátorových článků přispěla ke snížení polohy těžiště i hmotnosti, a tedy k lepším jízdním vlastnostem. Hyundai HED‑9 Intrado je futuristicky laděný čtyřmístný crossover, navržený pod vedením Thomase Bürkleho (šéfdesigner HED) a Petera Schreyera, který donedávna měl na starosti jen vozy sesterské automobilky Kia Motors, ale od ledna 2013 je viceprezidentem designu celé skupiny Hyundai Motor Group.
Koncept HED‑9 Intrado vznikl ve spolupráci evropského střediska v Rüsselsheimu a korejských z Namyangu a Mabuku, ladnými tvary respektuje filozofii fluidic sculpture, ale také bere inspiraci z letectví včetně inovativní konstrukce prostorového rámu z kompozitů CFRP (Carbon Fibre Reinforced Plastic) s menšími pomocnými ocelovými rámy. Celý rám je vyroben z uhlíkových kompozitů Tansome korejské firmy Hyosung, vynikajících nízkou hmotností a vysokou pevností, v interiéru se rovněž využívají uhlíkové kompozity (středová konzola), ale od dalšího korejského výrobce Lotte Chemical, jenž dodal i ekologické plasty (polyethylene terephthalate) na výrobu různých dílů (např. těleso světlometů). Povrchové tenké panely karoserie jsou naopak ze superlehké vysokopevnostní oceli od Hyundai Steel. Boční dveře se otevírají proti sobě, přední zavěšené vpředu a zadní vzadu, středový sloupek B chybí. Přístrojová deska je jednoduchá a přehledná, prostá přebytečných ovladačů, čtyři samostatná sedadla jsou připevněna přímo na kompozitovou konstrukci. Studie Intrado má rozvor náprav 2620 mm a vnější rozměry 4170 x 1850 x 1565 mm (včetně střešních ližin). O konkrétní hmotnosti, výkonu elektromotoru ani dynamických parametrech tisková zpráva neuvádí nic.
Převzato z časopisu