Představujeme
Husqvarna Motorcycles, S.r.l. – Pohnutý osud
-JW- 04.11.2013 10:12
Původně švédská Husqvarna má pohnuté osudy, neustále mění majitele, ale na rozdíl od Saabu stále ještě existuje...
V letošním roce slaví Husqvarna plných 110 let od výroby prvního motocyklu; historie značky je však mnohem delší. Vznikla jako zbrojní arzenál už v roce 1689, založený guvernérem Erikem Dahlbergem ve švédském městě Husqvarna (nyní Huskvarna); v roce 1867 byla přebudována na moderní podnik Husqvarna Vapenfabriks AB, vyrábějící palné zbraně. Později se výrobní program rozšířil o kamna, šicí stroje, jízdní kola, motorové pily a rovněž motocykly, výroba loveckých zbraní však přetrvala až do šedesátých let. První motocykly používaly ještě pohonné jednotky od jiných výrobců (na počátku byl typ 1½ HP s motorem belgické výroby FN), ale v roce 1918 se rozběhl první motocyklový motor vlastní konstrukce Husqvarna, dvouválec 550 cm3 SV o výkonu 12 k (8,8 kW).
Husqvarna postavila vlastní motorárnu a její čtyřdobé dvouválce koncem třicátých let úspěšně startovaly v silničních Grand Prix 350/500 cm3; v roce 1929 se totiž mladý konstruktér Folke Mannerstedt zasloužil o vznik závodního oddělení a vyvinul řadu úspěšných závodních dvouválců OHV. Slibný vývoj ukončila druhá světová válka, po ní přišly ekonomické dvoutakty, které postupně sílily a vyhrály nespočet světových titulů v motokrosu a enduru až do sedmdesátých let, než přišla éra japonských strojů. Husqvarna byla také jednou z prvních motocyklových továren, která použila samočinnou převodovku (čtyřstupňovou v motokrosovém typu 360 Automatica v roce 1975).
V roce 1977 část původní firmy Husqvarna AB převzal výrobce elektrospotřebičů Electrolux; motocyklová divize byla v roce 1987 prodána Castiglionimu a jeho skupině Cagiva; ze švédské Husqvarny se tak stala značka italská, když se výroba přestěhovala do Varese a pokračovala s vlastními dvoudobými i čtyřdobými motory. Klan Castiglioniů však začal mít finanční potíže, postupně o získané motocyklové značky přišel, aby pak založil novou skupinu jako MV Agusta Motor S.p.A., soustředil se na Cagivu a znovuzrozenou legendu MV Agusta. Strakonickou ČZ stejně jako Morini zahubil (druhá dnes obnovena); Ducati byl nucen prodat a nakonec stejný osud čekal i Husqvarnu; v červenci 2007 se stala součástí německé BMW Group.
V roce 2009 získala Husqvarna nové sídlo v Cassinetta di Biandronno u Varese; v roce 2012 závod na ploše 35 tisíc čtverečních -metrů se 260 zaměstnanci vyráběl přes deset tisíc motocyklů ročně (12 066 v roce 2010; 11 243 v roce 2011; 10 751 v roce 2012). Husqvarna se pod taktovkou BMW Motorrad vrátila také k silničním strojům; novou generaci představují dvouválce Nuda 900 a 900R, ale i menší typy TR650 Terra a Strada, vesměs poháněné motory odvozenými z konstrukcí BMW (F800R, resp. F650), zatímco vlastní motory jsou vyhrazeny menším motocyklům 125 až 630 cm3, určeným především do terénu. S přispěním BMW se zrodily rovněž zajímavé studie, k nejpůsobivějším patří Mille 3, uvedená na Milánském motosalonu 2010 se tříválcovým motorem 930 cm3, vzniklým spojením trojice dvoudobých jednoválců se společnou klikovou skříní.
O rok později se představily silniční Concept Strada a terénní Concept Moab (Modern Interpretation of Scrambler), oba s jednoválcem 650 cm3, upraveným u Husqvarny z motoru BMW řady F. Off-roadový Moab byl rovněž vzpomínkou na herce Steve McQueena, jenž kdysi terénní Husqvarnu 400 ve stejných barvách vlastnil. Poslední novinkou, která přišla jako blesk z čistého nebe, je letošní prodej Husqvarny rakouskému holdingu Pierer Industrie AG, jehož šéfem je jistý Stefan Pierer, majoritní vlastník konkurenční KTM, navíc spřízněný s indickou Bajaj Auto! Podle Pierera zůstane značka zachována, byť změny budou nevyhnutelné (skončí hlavně stroje s motory BMW, tedy i nová Nuda). Kuriozní je ovšem skutečnost, že KTM vlastní další švédskou značku Husaberg, kterou založili v listopadu 1987 bývalí zaměstnanci Husqvarny poté, co byla odkoupena Italy. Urban Larsson a Thomas Gustavsson vsadili na čtyřdobé jednoválce do 502 cm3 a také Husabergy dobyly mnoho sportovních úspěchů (mj. s továrním jezdcem Jaroslavem Katriňákem). V roce 1995 však Husaberga prodali KTM, a tam se nyní setkal s Husqvarnou, když nabídku od roku 2011 poprvé rozšířil o dvoudobé motory. Je to tedy jasné, modelový rok 2014 bude pro Husaberg posledním, ale Pierer chce zvýšit odbyt Husqvarny na patnáct až dvacet tisíc strojů ročně. Švédská, italská, německá a nyní rakouská Husqvarna zatím svoje místo ve světě motocyklů uhájila.
Převzato z časopisu