Představujeme
Frazer-Nash Metrocab – Elektrické taxi
Tom Hyan 02.12.2014 08:00
Starosta Londýna bojuje proti emisím, nyní vyhlásil válku vznětovým motorům a požaduje elektrické vozy taxislužby...
Pozoruhodné jistě je, že ačkoli patří Velká Británie ke kolébkám motoristického sportu, proslula největšími restrikcemi automobilové dopravy. Praporkový zákon, kdy před jedoucím vozidlem musela kráčet osoba mávající praporkem, zavedla hned v předminulém století jako brzdu pokroku; po testování vozu AC Cobra na dálnici došlo ke stanovení všeobecného rychlostního limitu 75 mph (120 km/h) už v šedesátých letech, dávno před podobnou hysterií v Evropě, stejně tak jako londýnští starostové se stali průkopníky novodobého mýta za prostý vjezd do britské metropole, a neustále je přitvrzují. Boris Johnson, nynější starosta Londýna, právě rozhodl, že řidiči automobilů se vznětovými motory budou platit dalších deset liber na vjezdu navíc, a to od roku 2020. S úsměvem se také projížděl v prototypu elektrického taxíku znovuzrozené značky Metrocab, jehož zavedení usilovně prosazuje. Zapomněl však na dostatečný počet dobíjecích stanic, a tak ve voze běží zážehový motor vždy, kdy jsou akumulátory prázdné...
Boris Johnson označil prototyp Metrocab REE (Range Extended Electric) za mistrovské dílo britského strojírenství, přestože za jeho konstrukcí stojí společnost Inda Kamala Siddiqiho, byť žijícího v Británii, který se stal majitelem tradičních značek Frazer-Nash a Bristol, podobně jako Ratan Tata zachránil automobily Jaguar a Land Rover, ale jejich výroba pod indickým vedením přímo vzkvétá. Zda bude opět zářit Bristol nebo Frazer-Nash, není jisté, jde jen o ojedinělé projekty firmy, která nabízí individuální elektrické pohony a většího úspěchu nedosáhla. Slibovaný nový Bristol od převzetí automobilky v dubnu 2011 dosud nevyjel, Frazer-Nash prezentoval pouze sportovní Namir (Giugiaro Design) před pěti lety a pak vytvořil elektrické verze malajsijských automobilů Proton, jež se projely v jízdě alternativních pohonů Future Car Challenge na trase z Brightonu do Londýna. Metrocab byl značkou specializovaného výrobce vozů taxislužby, který chtěl narušit monopol dodavatele LTI (London Taxis International z Coventry, dříve Carbodies/Austin) už v roce 1970, ale sériová produkce se rozběhla až o sedmnáct let později, přičemž vystřídala několik lokalit i majitelů, aby definitivně skončila v Tamworthu v roce 2006, v té době pod taktovkou Siddiqiho společnosti Kamkorp, registrované v Singapuru. Mezitím Siddiqi získal část Frazer-Nash Group po bankrotu této skupiny v roce 1990 a vede jednu ze tří nových společností, nesoucích jméno někdejších britských sportovních vozů Frazer-Nash (1922 – 1957).
Divize Frazer-Nash Research spolu s pobočkou Ecotive postavila elektrické taxi Metrocab REE, jež představila ve čtvrtek 16. ledna 2014 v Londýně a nyní testuje v londýnském provozu (prvním řidičem je Tony Norris). Metrocab REE má pod kapotou zážehový motor o objemu jen 1,0 l (značku se nám nepodařilo zjistit), který pohání generátor, jenž dodává energii elektromotorům u každého zadního kola, pokud jsou akumulátory Li-Ion vybité (dojezd EV nebyl uveden, odhad cca 80 km). Kapacita akumulátorů je poloviční ve srovnání např. se sériovým typem Kia Soul EV, kombinovaný dojezd se spalováním benzinu je 560 km (zážehový motor není spojen s koly, pohání pouze generátor a běží v optimálním režimu, takže se hovoří o snížení emisí CO2 až o 75 procent a spotřebě paliva přes 75 mpg, tedy 3,8 l/100 km).
Do úvahy je ovšem třeba vzít hmotnost 1750 kg prázdného a 2515 kg plně zatíženého vozu. V kabině cestujících jsou tři sedadla na zadní lavici a tři sklopná sedadla proti nim za přepážkou řidiče (nebo místo pro invalidní vozík), sedmý cestující může sedět vpředu, pokud je vůz vybaven sedadlem vedle řidiče (výbava na přání, jinak prostor pro další zavazadla). Tvary karoserie vycházejí z tradice, připomínají dosud používané typy. Společnost Frazer-Nash Research má čtvrtstoletí zkušeností s elektrickými pohony, jež prostřednictvím divize Metrail nabízí pro nadzemní jednokolejové dráhy (monoraily), ale i pro nákladní a jiná užitková vozidla. S partnerem Ecotive Ltd. (oba sídlí v Mytchettu v hrabství Surrey) vyvíjí nový Metrocab od roku 2007 a podle slov Sira Charlese Masefielda, ředitele Metrocabu, absolvovala poháněcí soustava londýnského taxi nové generace přes milion testovacích kilometrů. Boris Johnson rozhodl, že od roku 2018 musí být každé nové taxi v Londýně elektrické, hovoří o ZEV (Zero Emission Vehicle), ale na nulu se s prodlužovačem dojezdu nedostane. Čistě elektrická taxi nejsou, i když zbývají čtyři roky vývoje a elektromobily se už prodávají (Nissan slibuje e-NV200 London Taxi). Do roku 2020 plánuje Johnson sedm tisíc nových (roční prodej v Londýně činí kolem 2500 taxi). Nová firma Metrocab Global Ltd., součást Frazer-Nash Group, počítá s dodávkami i do jiných měst a na exportní trhy. Jedním z osmi podniků Frazer-Nash je od roku 2011 Whitfield Solar, výrobce fotovoltaických článků, a proto byla v Londýně představena současně maketa solární stanice Frazer-Nash Solar Charging Station, která se již zkouší ve skutečné velikosti u pobočky Frazer-Nash Energy Systems v Surrey.
Stručné údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – dva trakční střídavé elektromotory, uložené vzadu pro pohon zadních kol; 2x 50 kW, 2x 140 N.m; prodlužovač dojezdu se zážehovým motorem 1,0 l (EU5) a generátorem elektrické energie, umístěný vpředu. Trakční akumulátory Li-Ion-Polymer 12,2 kWh; palubní nabíječka 3 kW.
PODVOZEK – všechna kola nezávisle zavěšena, pneumatické odpružení; brzdy v kolech doplněny rekuperačním brzděním, ABS.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 3181 mm; d/š/v 4905/1800/ 1925 mm; obsaditelnost 6 nebo 7 + 1; pohotovostní/celková povolená hmotnost 1750/2515 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost omezena na 80 mph (129 km/h); stoupavost 1:3; akční rádius 560 km s prodlužovačem dojezdu; emise CO2 do 50 g/km; průměr otáčení pouze 7,62 m.
Převzato z časopisu