Představujeme
Ford F-Max: Toty 2019 – zkouška ohněm
Branko Remek 29.11.2019 05:51
V rámci Ford Road Show společnosti Ford Trucks a.s. se vloni předvedlo deset vozidel a souprav předchozí generace řady F-Max. K redakčnímu testu jsme tehdy vybrali nový tahač Ford 1848T 4x2 Euro 6 s plachtovým návěsem Schwarzmüller.
Předposlední generace řady F-Max dosáhla při našich zkouškách překvapivě dobrých výsledků (viz AR 11/’18). Již tehdy byl avizován jeho následník, představený později na IAA v Hannoveru. Novinka zaujala, ale nikdo nečekal, že v Evropě vlastně neznámá značka získá prestižní titul Truck Of The Year 2019 (TOTY; viz AR 4/’19). Nyní jsme využili nabídku dovozce a v červenci podrobili redakčnímu testu atraktivní jízdní soupravu složenou z nejvýkonnějšího tahače nové generace Ford F-Max 1850T Extra High a univerzálního návěsového nosiče kontejnerů EU VanHool. Podvozek lze nastavit pro převoz jednoho kontejneru délky 20’, 30’, 40’, 45’ nebo dvou 20’. V našem případě byl naložen jeden nejmenší a souprava tím byla vytížena na 70 %. Z časových důvodů byl náš test zkrácen na 200 km a 4 hodiny. Dva dny na testy pro osm novinářů je prostě málo.
Na první pohled F-Max zaujme originálním designem velkoprostorové budky (Studio Ford), navržené pro dálkovou dopravu, a jak je v Asii obvyklé, i dva střídající se řidiče. Některé stylistické prvky připomínají evropskou konkurenci, ale celek je příjemně vyvážený. Přístup do kabiny vysoko posazené budky je po čtyřech schůdcích, ale odměnou za výstup je královský výhled vpřed a do stran, přičemž soustava zrcátek hlídá prostor těsně před, kolem a vzad. Patrové lůžko za sedadly je široké 800 mm, uvnitř kabiny jsme na výšku naměřili 2160 mm. Úložné boční prostory pod spodním lůžkem jsou přístupné i zvenčí, k dispozici může být výsuvná chladnička. Vhodná volba materiálů a barev interiéru umocňuje celkově příznivý dojem.
Budka je na rámu uložena na čtyřech pružinách a spolu se vzduchovým odpružením sedadla je základem pohodlí řidiče. Anatomické tvarování sedáku a opěradla je příjemně tuhé a rozmístění přístrojů a ovladačů přísně ergonomické. V zorném poli řidiče jsou přístroje a standardní displej OBD. Na středovém panelu se nachází velký displej navigace a dalších funkcí, rozhlasový přijímač a vypínače a tlačítka, včetně ovládání nezávislého topení a klimatizace kabiny. Dominantní je páčka zajišťovací brzdy. Tachograf nyní najdeme pod přihrádkami nad čelním sklem. Příjemné a logické je seskupení řady funkcí do páčkových ovladačů pod volantem, vlevo jsou regulátory vnějšího osvětlení a směrovek, vpravo ovladače stíračů s ostřikovači a motorové brzdy. Ovládání prediktivního tempomatu, telefonu a palubní diagnostiky s displejem 8“ mezi kruhovými přístroji se nachází na volantu. Volič převodovky je vpravo se základními polohami R, P, N a D a navíc s „plazivými“ převody R+ a D+. V automatizovaném režimu může řidič přepínačem řadit nahoru i dolů. Druhý spínač blokuje vyřazení na N.
Motor Ecotorq se spouští snadno a bez viditelného kouře plní přísné emisní limity Euro 6d s využitím soustav SCR a DPF. Vzhledem k vysokému točivému momentu motoru (2500 N.m) je rozjezd možný již s volnoběžnými otáčkami. Automatizovaná dvanáctistupňová převodovka ZF Traxon 12TX 2620 (2x3x2) s integrovaným kapalinovým retardérem (na přání) má dva plíživé stupně (Crowler) vpřed i vzad. Při optimálním odstupňování zvládá motor běžná stoupání na dva nejvyšší rychlostní stupně. Řazení nahoru i dolů je přesné, plynulé a bez rázů. Motorovou brzdu a retardér je možné ovládat v pěti stupních výkonu páčkou pod volantem, čehož lze také využívat k rychlejšímu ohřevu motoru v zimě. Motorová brzda dekompresního typu 400 kW je velmi účinná, ale její prodleva asi 2 s při nástupu či poklesu brzdného účinku je poněkud nepříjemná. Motorová brzda (i retardér) brzdí pouze poháněnou nápravu tahače, tedy jen jednu z pěti náprav soupravy až 40 t, což při skokových změnách může být na kluzkém povrchu až nebezpečné. Systém sledování jízdy v jízdním pruhu LDWS a soustava autonomního brzdění AEBS zvyšují bezpečnost jízdy. Radarový měřič vzdálenosti je za předním čelem a je využíván k aktivaci „nouzového“ brzdění při nedostatečném odstupu od vpředu jedoucího vozidla a pro prediktivní tempomat. Nástavbou systému ABS vzduchové brzdové soustavy s kotoučovými brzdami je soustava směrové stabilizace jízdy ESP.
Elektronika a nízká hlučnost v kabině velmi ulehčují práci řidiče. Údaje svědčí o dobrém odhlučnění motoru s převodovkou a je zřejmé, že převládá hluk od valení pneumatik, daný především povrchem vozovky. Největším zdrojem hluku v kabině jsou tak výkonná audiosoustava nebo otevřené okénko dveří.
Měření spotřeby paliva obstarala palubní elektronika. Průměr na měřeném úseku s plynulou dopravou 121 km byl 30,5 l/100 km při průměrné rychlosti 64 km/h. Podrobnosti k návěsu VanHool najdete v testu Renaultu T440 (viz AR 6/’19). Hodnota spotřeby je i tak příznivá a lze předpokládat, že u vytížené standardní Eurosoupravy by byla na podobné trati 31 až 32 l/100 km. Zkušený řidič může po zaškolení dosáhnout spotřeby ještě nižší.
Síť evropských servisů je zatím ve 25 zemích, ale ve východoevropských, blízkovýchodních a severoafrických státech je již dobře zavedena. Servisní interval vozu v dálkové dopravě včetně výměny oleje v motoru činí 120 000 km, což jsou jen dva dny v servisu při ujetí 180 000 km za rok. Domácích zástupců je zatím pět (Brno, Olomouc, Ostrava, Plzeň a Praha), ale další jsou v jednání. Pro zájemce budou nejsilnějším lákadlem zaváděcí ceny. Zkoušený tahač v plné výbavě je k dispozici za akční cenu 1,8 mil. Kč. V každém případě jde o velmi zajímavé rozšíření nabídky na trhu, výhodné pro společnosti operující hlavně na východoevropském a blízkovýchodním trhu.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Vznětový řadový šestiválec Ford Ecotorq Euro6d přeplňovaný turbodmychadlem s chlazením plnicího vzduchu; 12 740 cm3 (ø 130 x 160 mm), 17:1, 368 kW (500 k)/1800 min-1 a 2500 N.m/1000–1400 min-1, akumulační vstřikovací soustava, elektrická soustava 24 V s alternátorem 130 A.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Spojka s talířovou pružinou ø 430 mm, převodovka ZF Traxon 12TX 2620 (2x3x2 +2) s vestavěným kapalinovým retardérem (na přání), rozsah převodů 16,688 – 1, spojovací hřídel, tuhá zadní náprava se stálým převodem rozvodovky (2,64) a diferenciálem.
PODVOZEK
Obdélníkový rám, tuhá přední náprava, odpružená a vedená podélnými parabolickými péry s kapalinovými tlumiči, tuhá zadní náprava odpružená čtyřmi vzduchovými vaky a vedená soustavou tyčí s kapalinovými tlumiči pérování, příčné zkrutné stabilizátory na obou nápravách, brzdová soustava vzduchová dvouokruhová s ABS, ASR a ESP, kotoučové brzdy ø 430 mm na všech kolech, zajišťovací brzda na zadní kola, řízení s kapalinovým posilovačem, volant ø 475 mm, kola s ocelovými ráfky 9,00x22,5 (na přání z lehké slitiny), pneumatiky 315/70 R22,5.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor 3600 mm, d/š/v 5925/2540/3915 mm, výška točnice Jost 1100 (1200) mm, poloměr otáčení 7,5 m, objem palivové/AdBlue nádrže 600 a 450/78 l, pohotovostní /celková hmotnost 7379/18 000 kg, hmotnost soupravy 40 000 kg, nejvyšší rychlost s omezovačem 89 km/h.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)