Představujeme
Ferrari SF90 Stradale & Spider – Plug-in hybrid na vrcholu
Lukáš Dittrich 20.01.2021 06:43
Plug-in hybridní pohon obsadil už téměř všechny kategorie. Do zásuvky tak dnes můžete připojit dokonce i Ferrari, konkrétně model SF90 Stradale, který se nedávno představil také v otevřeném provedení Spider.
Zběsilý hon na emise produkované automobily má své výsledky. V poslední době se na trh přivalila vlna elektrifikovaných automobilů. Nejde jen o běžně dostupné modely, pomoc elektromotoru už využívají také ty absolutně nejrychlejší automobily. Není to tak dávno, co historicky úplně první vůz schopný jízdy pouze s využitím elektrické energie nabídlo zákazníkům dokonce i Ferrari. Tato bez přehánění revoluce nese označení SF90 Stradale a nedávno ji doplnila ještě varianta Spider s pevnou skládací střechou.
Možná teď namítnete, že hybridní Ferrari jsme tu už měli, jenže model LaFerrari, odhalený v roce 2013 na ženevském autosalonu, se od SF90 Stradale v mnoha směrech liší. Především to nebyl plug-in hybrid, a hlavně šlo o limitovanou sérii. Automobilka vyrobila jen 500 kusů. SF90 Stradale a SF90 Spider jsou naproti tomu zcela „obyčejná“ Ferrari. Pokud máte k dispozici přibližně 11 milionů (LaFerrari bylo násobně dražší), nic vám v objednávce nebrání. Kromě výrazně levnějšího vozu dostanete ještě vyšší výkon a lepší dynamiku. To vše při tabulkové spotřebě 6,1 l/100 km.
Kupé Stradale se představilo v roce 2019, tedy v době, kdy stáj Scuderia Ferrari slavila 90. výročí. Právě odtud pramení označení SF90 použité rovněž pro monopost F1. Přítomnost plug-in hybridního pohonného ústrojí pak přinesla celou řadu komplikací. Ta největší se týká hmotnosti. Suchá hmotnost automobilu je 1570 kg, provozní pak 1,7 tuny. Pro srovnání, F8 Tributo váží bez náplní 1330 kg. Přesto lze hovořit o úspěchu, protože SF90 Stradale/Spider pracuje s přeplňovaným osmiválcem a hned třemi elektromotory. Samotná elektrická část pohonu váží 270 kg.
Základem SF90 Stradale/Spider je hliníková prostorová nosná struktura, která byla kvůli přítomnosti elektrických komponentů, a především pohonu všech kol, oproti výchozí konstrukci typu F8 Tributo významně přepracovaná. Odlišností je například použití segmentu mezi motorem a prostorem pro posádku, tedy v oblasti uložení akumulátoru, vyrobeného z uhlíkových kompozitů. Přímo pro tento vůz byly dokonce vyvinuty dvě zcela nové slitiny hliníku. Celkově je šasi o 20 % pevnější v ohybu a disponuje o 40 % větší torzní tuhostí, než tomu bylo u dřívějších modelů Ferrari, ovšem bez nárůstu hmotnosti.
Design (a částečně i technika) navazuje na zmiňované F8 Tributo, které bylo v roce 2019 představeno o pár měsíců dříve než SF90 Stradale. O vzhled se postarali lidé z oddělení Ferrari Design pod vedením Flavia Manzoniho. Tvary vozu jsou ale ovlivněné aerodynamikou. Například přední nárazník je v horní části navržen tak, aby ve spolupráci s dvěma difuzory umístěnými před předními koly zvyšoval přítlak. Ten mimochodem zvyšují také takzvané generátory vírů umístěné na podvozku. Pro zajímavost, podlaha vozu je zakryta plechem vyrobeným z takzvaného „tichého hliníku“. Tato slitina snižuje hluk a vibrace.
Asi největší aerodynamickou zajímavost představuje patentovaná Gurneyho hrana na zádi. Jde o prvek aktivní aerodynamiky, kde je zadní spoiler složen ze dvou částí. Při běžné jízdě nebo ve vysokých rychlostech může vzduch proudit pod i nad spoilerem. V případě nutnosti zvýšení přítlaku (například při zatáčení nebo brzdění) sjede přední část spoileru níže, a tím uzavře otvor pod spoilerem. Aerodynamicky optimalizovaná jsou také kovaná kola. Mezi paprsky najdeme aerodynamické prvky. Díky nim se při jízdě vzduch odsává z podběhů, čímž je opět zvyšován přítlak a zároveň dochází ke snížení odporu vzduchu.
Na vzhledu se rovněž podepsala složitá chladicí soustava. Technici museli vyřešit chlazení spalovacího motoru, převodovky, stlačeného vzduchu, brzd, ale také elektromotorů, akumulátoru nebo měničů elektrického napětí. Spalovací motor a převodovka mají dva chladiče umístěné vpředu po stranách před předními koly. Horký vzduch je od nich odváděn pod vůz a dále směrem k zadní nápravě. Odvádět ho do stran by nebylo vhodné, protože vzadu po stranách jsou nasávací otvory přivádějící vzduch k chladičům stlačeného vzduchu, ke kterým by se tak dostával už ohřátý vzduch. Uprostřed přední části se nachází chladič samostatného okruhu určený pro elektromotory a měniče napětí. Zajímavou specialitu představují otvory pod světlomety, jež přivádějí vzduch k brzdám, respektive ke třmenům vybaveným kanálky přivádějícími vzduch přímo k destičkám a kotoučům. Jde o výsledek spolupráce společností Ferrari a Brembo. Vzduch k zadním brzdám se přivádí otvory v podlaze.
Základem složitého hnacího ústrojí je přeplňovaný osmiválcový motor. Vychází z jednotky použité u modelu F8 Tributo, která ovšem byla důkladně upravena. Změnily se v podstatě všechny vnitřní části od pístů, přes ojnice až po klikový hřídel nebo sací ventily. Obtokové ventily jsou řízené elektronicky a turbodmychadla dostala s ohledem na vylepšení proudění plynů nový tvar komor. Pro použití v SF90 Stradale bylo zvětšeno vrtání, čímž stoupl objem z 3902 cm3 na 3990 cm3. Jiné jsou vačkové hřídele, systém sání, výfuk nebo hlavy válců. Všechny zmíněné úpravy znamenají nárůst výkonu z 529 kW (719 k) na 574 kW (780 k), respektive točivého momentu ze 770 na 800 Nm. Motor jako takový je o 76 mm nižší než osmiválec v F8 Tributo a o 25 kg lehčí. Jedná se o dosud nejvýkonnější přeplňovanou jednotku z dílny automobilky Ferrari.
Na spalovací motor navazuje zadní elektromotor (150 kW, 266 N.m) připojený na klikový hřídel. Má kruhový tvar a šířku pouze 72 mm, přičemž váží 22 kg. Dvouspojková převodovka je také výrazně upravená. Oproti sedmistupňové skříni v 488 Pista je o deset kilogramů lehčí, ale zároveň je osmistupňová. Úspory hmotnosti při přidání jednoho převodu se kromě jiného podařilo dosáhnout odstraněním zpětného chodu. Ten u SF90 Stradale obstarají přední elektromotory. Hmotnost ale ušetřila také o 20 % menší spojková sada, což zároveň umožnilo instalovat převodovku o 15 mm níže.
Na přední nápravě jsou další dva elektromotory (2x 99 kW/85 N.m), každý pohání přes planetovou převodovku jedno kolo. Tyto elektromotory pracují v podstatě neustále. Jejich limitem je ale rychlost 210 km/h, kdy se vypínají a vůz má poháněna pouze zadní kola. V hybridním režimu vůz pracuje s pohonem všech kol, naopak při jízdě na elektřinu jde o první Ferrari s předním pohonem. Kapacita lithium-iontového akumulátoru je 7,9 kWh, po nabití by Stradale i Spider měly zvládnout 25 km jen na elektřinu. Tabulková spotřeba provedení kupé činí 6,1 l/100 km.
Základní nastavení představuje režim Hybrid kombinující spalovací motor a elektromotory podle potřeby. Pro jízdu jen s využitím elektromotorů (pracují pouze ty přední) tu je režim eDrive. Omezením je rychlost 135 km/h, maximální podélné zrychlení činí v tomto případě 0,4 G. Režim Performance je podobný hybridnímu nastavení, ale systém nevypíná spalovací motor, a ten tak konstantně nabíjí akumulátor. Vrcholem je režim Qualify, kdy je výkon upřednostněn před dobíjením. Systémové maximum pak činí 735 kW (1000 k).
Přední elektromotory jsou využívány kromě zlepšení trakce také pro vektorování točivého momentu (systém RAC-e, Regolatore Assetto Curva Elettrico) a samozřejmě pro systém Launch Control. Oficiální hodnota pro sprint na 100 km/h je pouze 2,5 s, akcelerace na 200 km/h proběhne za 6,7 s (LaFerrari bylo o 0,2 s horší) a nejvyšší rychlost činí 340 km/h. Okruh Fiorano proletělo plug-in hybridní Ferrari za minutu a devatenáct sekund, o necelou sekundu rychleji než LaFerrari. Brzdy pracují se systémem Brake-By-Wire a zvládnou zastavit vůz z rychlosti 100 km/h na vzdálenosti 29,5 m. Samozřejmě s přispěním rekuperačního brzdění předních elektromotorů.
Moderně pojatému vozu odpovídá také interiér, jehož dominantou je zakřivený šestnáctipalcový displej nahrazující přístrojový štít. Ovládá se prostřednictvím tlačítek na volantu, kde najdete také dotykové plošky. Krásným detailem jsou pak tlačítka pro ovládání převodovky. Jejich provedení odkazuje na otevřenou kulisu řazení klasických Ferrari.
Ferrari dokonce připravilo rovněž paket Assetto Fiorano, který posouvá SF90 Stradale/Spider ještě dále. S tímto příplatkem vůz dostane tužší podvozek, tlumiče Multimatic, titanové pružiny, větší množství karbonu, pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup2 nebo titanový výfuk. Hmotnost díky tomu klesne o 30 kg, upravená aerodynamika dokáže generovat přítlak 390 kg při rychlosti 250 km/h. Nejnovější provedení Spider následuje základní kupé prakticky ve všem, pouze sprint z nuly na 200 km/h trvá trochu déle (7,0 s), protože je toto provedení o 100 kg těžší. Nejvyšší rychlost 340 km/h je shodná. Na manipulaci se střechou je potřeba 14 s.
Ferrari SF90 Stradale/Spider je neskutečný kus techniky a zároveň také cesta, jak vyhovět čím dál přísnějším evropským předpisům. Současně jde ale o model vhodně zapadající do portfolia italské automobilky, který nabídne spíše než nižší spotřebu nové zážitky z jízdy.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený 2x přeplňovaný zážehový V8/90° uložený uprostřed podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; 3990 cm3 (ø 88,0 x 82,0 mm); 9,4:1; 574 kW (780 k)/7500 min-1 a 800 N.m/6000 min-1, elektromotor uložený mezi spalovacím motorem a převodovkou (150 kW/266 N.m); dva elektromotory vpředu (2x 99 kW/85 N.m); li-ion akumulátor 7,9 kWh za sedadly, hmotnost 72 kg; celkový výkon systému 735 kW (1000 k), systémový točivý moment 770 N.m.
Převodovka
Osmistupňová samočinná dvouspojková bez zpětného chodu. Pohon předních (režim eDrive), všech (režim Hybrid, Performance a Qualify) nebo zadních kol (od 210 km/h výše).
Podvozek
Dvoudveřové dvoumístné kupé/roadster; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojité lichoběžníkové zavěšení, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; karbon-keramické kotoučové brzdy Brembo s vnitřním chlazením, ø př./zad. 398/360 mm, elektromechanické ovládání (Brake-By-Wire); eSSC, E4WD, F1-Trac, ABS/EBD, FDE2.0; kovaná kola 9,5J x 20 vpředu a 11,5J x 20 vzadu; pneumatiky 255/35 ZR 20 vpředu a 315/30 ZR 20 vzadu.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2649 mm, rozchod kol 1679/1652 mm; d/š/v 4704/ /1973/1191 mm, objem zavazadlového prostoru 74 l vpředu a 20 l vzadu (pouze Stradale); objem palivové nádrže 70 l; suchá hmotnost 1570 kg (1670 kg Spider).
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, Stradale/Spider)
Největší rychlost 340/340 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 2,5/2,5 s; zrychlení 0–200 km/h 6,5/7,0 s. Kombinovaná spotřeba paliva WLTP 6,1 l/100 km (pro Spider N.A), 6,0 l/100 km s paketem Assetto Fiorano; emise CO2 154 (160) g/km; EV dojezd 25 km.
Cena od cca 10,7 mil. Kč (Spider přibližně 11,8 mil. Kč)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)