Představujeme
EXKLUZIVNĚ: Ford Focus je zde, naživo působí okázale
Jiří Duchoň 10.04.2018 13:01
Čtvrtá generace typu Focus vznikla na čistém listu papíru. Svého předchůdce překonává zejména prostorností a technologiemi.
Není snadné stát se legendou v tak exponovaném segmentu, jakým je nižší střední třída. Když roku 1998 skončila éra slavného jména Escort, nastoupil první Focus a stal se zjevením. Své konkurenty překonával rozdílem celé generace, ať už šlo o nabídku prostoru, progresivní, a přitom funkční design karoserie i jejího interiéru, komfort, rozmanitost verzí nebo bezprecedentní jízdní vlastnosti, dané nejen inovativní zadní nápravou Control Blade, ale hlavně celkovým sladěním všech komponent. Ford Focus se pak, nikoli překvapivě, stal evropským Vozem roku 1999 (COTY) a prvním skutečně „globálním“ modelem koncernu Ford Motor Company. Kromě amerického Michiganu (Wayne) a německého Saarlouis se vyráběl i ve Španělsku, Argentině, Mexiku, Venezuele, Rusku či na Filipínách.
V letech 1998 až 2004 vzniklo celkem 3 061 642 vozů této řady, zatímco druhá generace Fordu Focus se potýkala s nedostatkem invence a za stejný časový úsek se jí vyrobilo takřka o třetinu méně kusů. Generace třetí opět nabyla sebevědomí, nabídla v daném segmentu nevídané technologie a zejména po faceliftu (2014) i nadčasový design, navazující na ostatní typové řady koncernu FMC. Po 16 milionech automobilů Ford Focus vyrobených po celém světě se země zachvěla znovu: přesně 20 let od premiéry prvního Focusu nyní přijíždí Ford Focus čtvrté generace. Informační embargo padlo teprve dnes, ale s kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) jsme dostali příležitost podrobně se s novinkou seznámit přímo ve vývojovém středisku Merkenich poblíž Kolína nad Rýnem již počátkem března (letos mimochodem slaví 50. výročí svého otevření).
Joe Bakaj, viceprezident Ford of Europe pro vývoj, na úvod prohlásil, že nový Focus chce opět přepsat dějiny nižší střední třídy. Navržen byl na zcela nové platformě C2 a ze stávající techniky koncernu FMC přebírá pouze některé motory, byť radikálně rekonstruované. Dostupný bude jako pětidveřový hatchback a kombi (na vybraných trzích i jako tříprostorový sedan) a charakterizují jej zejména svérázný design karoserie a mimořádně prostorný a praktický interiér (reakce na výtky uživatelů dnešní generace). Tuhost skeletu v krutu narostla o 20 % a místa uchycení prvků náprav jsou o 50 % tužší pro přesnější jízdní vlastnosti. Hmotnost vozu přitom klesla až o 88 kg (u srovnatelných verzí asi o 60 kg).
„Chtěli jsme, aby se zákazník do nového Focusu zamiloval a miloval jej,“ tvrdil nám v Merkenichu hrdě Amko Leenarts, šéfdesignér Ford od Europe. „(…) vytváří vztah mezi člověkem a strojem a pečuje o něj.“ Leenarts přitom do designu Focusu nezasáhnul, protože do své pozice byl jmenován teprve loni v červenci. Před tím pět let, poté co přišel z francouzského PSA, kreslil pro FMC interiéry. Vnější rozměry karoserie zůstaly v hrubých rysech zachovány, nicméně proporce karoserie, ať už jde o hatchback nebo kombi, citelně změnily rozvor prodloužený o 52 mm, zkrácené převisy a pata sloupku A posunutá vzad. Díky tomu lépe vynikne prodloužená kapota, zatímco sloupky C se přesunuly přímo nad zadní kola. Velmi příjemně nás při prezentaci v Merkenichu překvapil výhled, jaký nyní mají cestující na zadních sedadel do stran (i v hatchbacku!).
Důsledné ladění aerodynamiky, včetně prakticky plně zakrytovaného podvozku, přineslo snížení součinitele aerodynamického odporu na cx = 0,273 (hatchback), což je v této třídě rekord. Palubní deska, a pracoviště řidiče vůbec, je ve Focusu čtvrté generace pojata zcela nově. Sice možná opticky tak neobepíná řidiče, ale díky jejímu jasně horizontálnímu řešení mají oba cestující na předních sedadlech daleko více místa než dosud a při nastupování a vystupování jim nepřekáží samoúčelné výběžky po stranách palubní desky. Rovněž středová konzole je užší a neomezuje kolena: na fotografiích to možná tak nevynikne, ale při fyzickém porovnání je rozdíl propastný.
Volant je naštěstí stále „fordí“: má malý průměr a tlustý věnec a do ruky padne lépe než volant kohokoli z konkurentů (samozřejmě nejpříjemnější je v provedení ST-Line). Podsvícení prvků zůstává věrné světle modrému odstínu, přístrojový štít hostí velkoplošný displej palubního počítače. Většina prvků ovládání komfortních a bezpečnostních soustav je (nikoli překvapivě) svěřena dotykovému monitoru nad středovou konzolí, může mít úhlopříčku až 8 palců, hlasové ovládání SYNC 3 i průlomový multimediální systém FordPass Connect, jehož funkce však budou nabíhat postupně. Základní funkce rádia a ventilace naštěstí zůstaly svěřeny samostatným panelům s fyzickými ovladači. Na středové konzoli nás u verzí se samočinnou převodovkou překvapil elegantní otočný ovladač namísto konvenčního pákového voliče.
Skutečně impozantní jsou ale změny v zadní části interiéru. Minimální prostor pro kolena cestujících vzadu nabyl o 56 mm a nevšední pozornost byla věnována cestujícímu vzadu uprostřed, jenž bývá obvykle poněkud diskriminován. Podlaha vzadu je celkově nižší a v oblasti středového tunelu prakticky zcela rovná, prostor pro pohodlné odložení chodidel se zde prodloužil ze 174 na 267 mm. Přední hrana sedáku je nyní nižší a zadní část středové konzole mezi předními sedadly se posunula o 73 mm vpřed. Zavazadlový prostor oblíbeného kombi se prodloužil o plných 134 mm na 1707 mm, jeho minimální šířka je v dané třídě rekordních 1150 mm a objem při sklopených sedadlech činí až 1653 l (hatchback 1354 l).
Varianty Trend, Titanium, Vignale a ST-Line jsou výrazně odlišené již při prvním pohledu různě tvarovanými nárazníky a dalšími detaily, ještě více pak vyniká „softroadové“ provedení Active. Focus Active si na nic nehraje, kromě plastových obkladů je jen o 30 mm vyšší, takže u něj jde hlavně o styl. Dodávány budou rekonstruované zážehové tříválce EcoBoost 1,0 l (63, 74 a 92 kW) a nový EcoBoost 1,5 l (110 a 134 kW) a nové vznětové čtyřválce EcoBlue 1,5 l (70 a 88 kW) a 2,0 l (110 kW; poprvé u Fordu má ocelové písty). Rovněž převodovky jsou zcela nové, standardně šestistupňové manuální, na přání osmistupňové samočinné. Oproti předchozí generaci klesly emise CO2 v průměru o 10 %.
Nový Ford Focus bude opět vyráběn v rekonstruované továrně v německém Saarlouis. V hale na ploše 6000 m2 se nachází vůbec první plně automatizovaná linka na tváření oceli zatepla. Čtyřicetimetrová pec zahřívá plynem a magnetickou indukcí pláty bórované oceli na 930 C° a 1250 tunové lisy je modelují do požadovaných tvarů, po jejich ochlazení pak laserové paprsky při teplotě 3000 C° zabrousí jejich hrany. Montážní otvory ve skeletu jsou vrtány s pomocí dvou kamerových systémů, jež jsou schopny určit optimální místo pro každý z nich s přesností 0,1 mm, přičemž tolerance pro jejich závrt je do 0,5 mm (s přihlédnutím k pohybům během specifických změn teploty v provozu). Pro výrobní proces Focusu čtvrté generace vyvinul FMC také nové, rychlejší a přesnější laserové svařování. Čistší a pevnější spojení mez bočními panely a střechou zajišťuje speciální systém trojrozměrného laserové pájení.
Podrobně vám nový Ford Focus představíme již v květnovém Automobilu.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)