Představujeme
ELEKTROMOBILITA – BMW VISION iNEXT
Petr Hanke 30.10.2018 05:20
Technika
V rámci značky BMW i v Mnichově vytvořili koncepční vůz naznačující podobu chystaného nového vozu iNEXT, mezi jehož speciality by v roce 2021 měla patřit další generace autonomního řízení.
V současnosti se svět točí kolem nových elektromobilů. BMW je v tomto ohledu před prémiovou konkurencí napřed, protože již v roce 2013 představilo svůj městský elektromobil i3 (viz AR 2/’15), produkt projektu odstartovaného v roce 2007. Model i3 není vozem, jenž je do podoby elektromobilu přestavěný z konvenčního automobilu. Byl navržen od základu nově, a to nejen z pohledu celé hnací soustavy, ale také nosné struktury z uhlíkových kompozitů. BMW realizovalo dodnes unikátní vlastní výrobní systém uhlíkových kompozitů, a to od produkce uhlíkových vláken a tkanin až po patentovanou velkosériovou produkci velkoplošných dílů. Právě z nich je sesazen prostor pro posádku modelu i3, stejně jako hybridního modelu i8. Uhlíkové kompozity BMW postupně zavádí i do svých konvenčních modelů, jako jsou například řada 7 a 8 nebo některé produkty divize M. Stejný přenos technologií funguje také v oblasti komponentů elektrického pohonu, jež se postupně dostávají do plug-in hybridních verzí (225e, 330e, 530e, 740e, Mini Countryman) i budoucích čistě elektrických variant běžných modelů (Mini BEV a BMW iX3).
Společně s modely BMW i byla zprovozněna paleta služeb, jejichž cílem je zpříjemnit život s elektřinou poháněnými vozy. Samozřejmostí je navigace pomáhající hledat nabíjecí stanice a asistující s volbou trasy s ohledem na dojezd. Připravena byla také služba ChargeNow, sdružující nezávislé nabíjecí stanice a umožňující za nabíjení platit komfortně na základě jednoho měsíčního vyúčtování. Tato služba se spolu s dalšími postupně propojuje s obdobnými od koncernu Daimler (budou mít společné sídlo v Berlíně).
Příklad vozů i3 a i8 ukazuje, že BMW využívá svoji značku BMW i k tomu, aby v ní představovalo neotřelé a výrazně na budoucnost orientované vozy, jež mohou předběhnout svoji dobu. Z tohoto pohledu je třeba vidět také představený koncept Vision iNEXT, jenž je, prý alespoň z pohledu exteriéru, věrným předobrazem pro rok 2021 chystaného modelu iNEXT. Představený koncept následuje oblibu SUV modelů, jež konvenuje s akumulátory elektromobilů umístěnými v podlaze. Na půdorysu odpovídajícímu přibližně dnešnímu typu X5 představuje velmi odvážnou podobu vozu SUV.
Pro designérskou studii jsou charakte-ristické velké prosklené plochy a tenké sloupky karoserie, což umožnila konstrukce z uhlíkových kompozitů. Horní část karoserie proto působí velmi odlehčeným dojmem a vytváří kontrast s poněkud hrubě a robustně vyznívající spodní částí -karoserie. Té dominují zvýrazněné blatníky, stejně jako dlouhá kapota motoru s extrémně velkými ledvinkami masky chladiče. Zadní část svým tvarem opticky vystupuje z těla karoserie a vévodí jí výrazný difuzor ve spodní části nárazníku. Tradiční rysy BMW zde vesměs nenajdeme, nicméně prvky známé z vozů BMW i jsou přítomné například v podobě tvaru D sloupků nebo grafiky bočních oken s výstupky v horní i dolní hraně.
BMW při návrhu konceptu Vision iNEXT počítalo s tím, že půjde o vůz schopný na některých typech silnic autonomní jízdy. Z tohoto důvodu je interiér navržen spíše jako obytná místnost než automobil. Sedadla první i druhé řady jsou propojena s výplněmi dveří a palubní deska je nízká a vybavená zasouvacím volantem. Nechybí dvojice velkých dotykových displejů, měnících své zobrazení a funkce podle zvoleného jízdního režimu.
V případě, že chce řidič vůz řídit, zvolí režim Boost, zatímco když se chce nechat vézt, aktivuje režim nazvaný Ease. V něm se volant zapustí do palubní desky a například sklopení hlavových opěrek umožní snadnější komunikaci s posádkou na zadních sedadlech.
Netradičně je navrženo ovládání skryté pod označením Shy Tech. Znamená to snahu o maximální ukrytí ovladačů v případě, že nejsou potřeba. Mnoho funkcí zvládne vyřídit například inteligentní hlasový asistent, který je ostatně naplánován do sériové produkce již na počátek příštího roku. Další formou obsluhy budou inteligentní materiály citlivé na dotek. Vyzkoušeli jsme si například dřevo nebo látku reagující podle pohybů prstů světelnou stopou a provedením odpovídajícího pokynu. Třetí a zřejmě nejdále realitě vzdálenou formou je promítání tlačítek a obsahu na určitou plochu ve voze. Koncept měl tuto „promítačku“ zabudovanou ve čtecích lampičkách.
Koncept BMW Vision iNEXT působí možná zvláštně a vymyká se zavedené představě o vozech BMW. Sama automobilka si to uvědomuje, a proto jej důsledně prezentuje pod značkou BMW i. Z tohoto konceptu vzešlý sériový vůz by však měl v roce 2021, kdy se objeví na trhu, nabídnout do té doby nepoznané možnosti v oblastech autonomní jízdy, komunikace a digitálních služeb. Na dálnicích má umět jezdit zcela sám (pokud to legislativa dovolí). Jisté také je, že bude mít další generaci elektrického pohonu s dvojicí elektromotorů a akumulátory umístěnými v podlaze.
ORIGINÁLNÍ PREMIÉRA
Koncept BMW Vision iNEXT bude mít výstavní premiéru na pařížském autosalonu, některým novinářům jej ale automobilka představila s předstihem formou originální prezentace. Proběhla v útrobách nákladního letounu Boeing 777F z flotily společnosti Lufthansa. Uvnitř letadla byla postavena scéna vyžadující 7,5 km kabelů, 78 000 LED, 165 LED video modulů a 13 000 výkonných mini projektorů. My jsme se zúčastnili představení v Mnichově 9. září, kde byl přítomen i Klaus Fröhlich, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj. Po nás letadlo odletělo do New Yorku, následně do San Francisca a Pekingu. Celkem premiéru zhlédlo 300 novinářů z celého světa.
Převzato z časopisu