Představujeme
Elektrický hypersport Rimac Nevera pojede přes 400 km/h
Ondřej Štaidl 01.06.2021 07:00
Extrémně tuhý karbonový monokok, výkon téměř 2000 koní, inovativní elektrický pohon nebo virtuální kouč pro závodní okruhy. To je pouze stručný přehled vlastností jednoho z nejrychlejších elektromobilů světa.
Rimac představil koncept elektrického sportovního vozu C_Two v roce 2018 na autosalonu v Ženevě. Po třech letech intenzivního vývoje, počítačových simulací i reálných testů na závodních tratích odhaluje mladá chorvatská automobilka produkční verzi nazvanou Nevera. Jejímu představení předcházela výroba 17 prototypů pro otestování hnacího ústrojí, pasivní bezpečnosti a odolnosti jednotlivých komponent.
Nevera, jejíž výroba bude limitovaná počtem 150 kusů, je zajímavá hned z několika důvodů. Tím hlavním je bezesporu čtveřice elektromotorů s permanentním magnetem. Dosahují systémového výkonu 1408 kW (1914 k) a točivého momentu 2360 Nm. Neméně fascinující jsou hodnoty zrychlení. Akcelerace z nuly na 60 mil v hodině (96 km/h) je otázkou 1,85 sekundy a za 9,3 sekundy už Nevera překoná hranici 300 km/h. Sprint na čtvrt míle zvládne za 8,6 sekundy a maximální rychlost je na elektromobil neuvěřitelných 412 km/h. Dynamikou tedy bezesporu patří mezi nejrychlejší vozy světa.
Elektromotorům dodává energii 6960 akumulátorových článků s celkovou kapacitou 120 kWh. Pro téměř ideální rozložení hmotnosti 48/52 ve prospěch zadní nápravy jsou lithium-magnesio-niklové články rozmístěny do tvaru písmene H a tvoří 37 % z celkové tuhosti vozu. Baterie by měla umožnit ujetí přibližně 550 km na jedno nabití.
Rimac pro Neveru vyvinul vlastní systém vektorování točivého momentu pro dosažení maximální možné trakce. Senzory skenují silnici před vozem a pro optimální rozložení hnací síly mezi všechny čtyři kola provede počítač až 100 úprav za sekundu.
Za zmínku stojí i samotná konstrukce vozu. Základem je karbonový monokok navržený šéfinženýrem Danielem Giachihem. Přes nízkou hmotnost (méně než 200 kg) je údajně nejtužším základem pro automobil, který byl kdy zkonstruován.
Z karbonu, nebo přesněji karbon-keramické slitiny, jsou vyrobeny i lehké brzdové kotouče CCM-R o průměru 390 mm, dostatečně odolné i pro použití na závodním okruhu. Elektrohydraulický brzdový posilovač umí v přípdě příliš rozžhavených kotoučů zesílit rekuperační účinek až na 300 kW, aby nedošlo poklesu brzdného účinku.
S ostrou sportovní jízdou na závodním okruhu je spojena i další vlastnost Revery. Jako první sériově vyráběný automobil je totiž vybavena virtuálním koučem. Ten pomocí dvanácti senzorů, třinácti kamer, čtyř radarů a operačního systému Nvidia Pegasus dokáže analyzovat konkrétní závodní okruh a prezentovat řidiči ideální jízdní stopu včetně bodů pro brzdění, akceleraci i zatáčení.
Drtivá většina komponent Nevery pochází z vlastní produkce. Rimac ale pochopitelně spolupracuje i s dodavatelskými firmami, například zmíněný brzdový systém je od firmy Brembo a tlumiče byly vyvinuty společně s německou společností KW Suspension.
Díky vývoji vlastních špičkových technologií již do Rimacu investovalo Porsche, které v této nadějné společnosti koupilo podíl. Zajímavostí je také spolupráce při vývoji nové generace sportovně laděných elektromobilů s automobilkou Hyundai.