Představujeme
Dvoutunový VW ID.4 zastaví nesmrtelné bubnové brzdy
Ondřej Štaidl 23.11.2020 07:00
Bubnové brzdy známe z hlavně ze starších nebo méně výkonných městských vozů. Volkswagen se pro ně ale rozhodl u svého elektrického SUV ID.4. A dozvěděli jsme se i několik dalších technických zajímavostí o koncernovém sourozenci Škody Enyaq iV.
Premiéra nejnovějšího elektrického SUV z Wolfsburgu proběhla před dvěma měsíci a dokonce už naplno běží jeho výroba. Ještě před uvedením na trh prozrazuje Volkswagen několik technických zajímavostí. Na poměry kategorie SUV slibuje skvělou ovladatelnost díky nízkému těžišti, rozložení hmotnosti 50:50 a pohonu zadních kol. Na jednom z marketingových videí dokonce projíždí ID.4 zatáčky přetáčivým smykem. Pojďme se podívat, jakou používá techniku.
Přední náprava disponuje zavěšením typu McPherson a na zadní najdeme nově vyvinuté kompaktní pětiprvkové zavěšení s pomocným rámem pružně uchyceným v šasi. Velká část podvozkových částí je vyrobena z hliníku pro snížení neodpružené hmotnosti. Řízení s převodovým poměrem 15,9:1 je možné volitelně vybavit systémem progresivního řízení s variabilním převodem od 15,9,:1 do 14,5:1. Průměr otáčení je potom slušných 10,2 metru.
Volitelně je k dispozici také adaptivní podvozek DCC s elektronicky regulovanými tlumiči. Nastavení je možné měnit pomocí čtyř jízdních režimů. V konfigurovatelném režimu Individual může řidič nastavit tuhost tlumičů nezávisle na režimu motoru a kombinovat tak rychlou reakci motoru s komfortním nastavením podvozku.
Standardem jsou 18“ kola, volitelně však mohou mít průměr až 21“. V takovém případě mají pneumatiky s nízkým valivým odporem šířku 235 mm na přední a až 255 mm na zadní nápravě. O přenos výkonu se krom širokých zadních pneumatik stará systém Vehicle Dynamics Manager, který měl premiéru v modelu Golf osmé generace. Pracuje ve spojení s elektronickou stabilizací ESC a dokáže podle jízdních podmínek upravovat nastavení adaptivních tlumičů nebo přibrzďovat jednotlivá kola pomocí elektronické uzávěrky XDS. Systém ESP komunikuje s řídící jednotkou elektromotoru pro optimální dávkování výkonu a zajištění trakce při akceleraci.
Hmotnost okolo dvou tun by u klasického SUV se spalovacím motorem kladla vysoké nároky na brzdový systém, v případě elektromobilu je ale situace odlišná. Většinu energie totiž při zpomalování nebo brzdění využívá k rekuperaci. VW u ID.4 proto použil na přední nápravě brzdové kotouče o průměru 358 mm a na zadní nápravě najdeme bubnové brzdy. Ty jsou u dnešních vozů k vidění už jen výjimečně u těch nejmenších městských modelů.
Krom nízké ceny mají uzavřené bubnové brzdy i několik dalších výhod. Vyznačují se jednodušší konstrukcí méně náchylnou k opotřebení a výrazně lépe odolávají korozi. Ta je dokonce podle slov Volkswagenu u ID.4 zcela vyloučena a brzdy vydrží po celý životní cyklus elektromobilu (totéž platí pro příbuznou Škodu). Dvě hlavní negativa v podobě nižší účinnosti a náchylnosti k přehřívání v tomto případě nehrají roli, protože velkou část brzdění zvládne sám elektromotor.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)