Představujeme
Citroën Spacetourer: Zajímavá ojetina pro podnikatele
Milan Jirouš 13.05.2019 12:37
O víkendu rodinný minibus, v pracovní dny lehký užitkový vůz - takto lze vnímat Citroën Spacetourer. Univerzální auto schopné zastat více funkcí najednou si cení zejména živnostníci.
Na Citroën Spacetourer můžete nahlížet jako na opravdu velké MPV, nebo rovnou jako na mikrobus. Díky třem řadám sedadel totiž přepraví početnou posádku, nemluvě o skutečnosti, že se vyrábí hned ve třech délkách karoserie. Zatímco základní provedení má délku 4,6 metru, střední těží z prodlouženého rozvoru, když měří 4,95 metru. Nejdelší provedení má navíc protaženou záď, díky čemuž se může pochlubit délkou 5,3 metru.
Celý interiér byl navrhován ve jménu variability, a tak zde můžete najít třeba samostatně posuvná sedadla ve druhé a třetí řadě. Samozřejmě nechybí dostatek odkládacích prostor, ani možnost sedadla úplně vyjmout a vůz tak proměnit v malou dodávku. Právě tuto schopnost ocení nejeden živnostník, který občas potřebuje přepravit objemnější náklad a čistě užitkový vůz se mu pořizovat nevyplatí.
Přestože se jedná o skutečně velké auto, na pohled mnohým připomínající klasickou dodávku, po jízdní stránce se blíží spíše velkým MPV. To je dáno nejen konstrukcí podvozku, ale i zdařilým odhlučněním. Při jízdě samozřejmě vnímáte vyšší stavbu karoserie a s tím související výše položené těžiště, celkově ale lze ovládání označit za příjemné.
Jak vybrat dobré auto?
Při výběru ojetého kusu dbejte na správnou volbu motoru. V nabídce najdete výhradně vznětové pohonné jednotky, přičemž základní diesely 1.6 HDi/70 kW či novější 1.5 HDi/75 kW výkonem zrovna neoplývají. Jako ideální nelze hodnotit ani jejich silnější provedení, protože tu je osvědčený motor 2.0 HDi, který zdobí vyšší spolehlivost i dostatek výkonu. V nejslabším provedení nabídne 90 kW, ale existuje i ve verzích o výkonu 110 a 130 kW. Nicméně ani nejlabší dvoulitrové „há-dé-íčko“ rozhodně nebude špatnou volbou.
Důkladně ověřte zejména stav dvouhmotového setrvačníku, který je zde, vzhledem k hmotnosti vozu a točivému momentu motoru, více namáhaný. Jak známo, jde o díl podléhající opotřebení, jehož stav navíc závisí i na způsobu zacházení s vozem, a pokud neznáte předchozího majitele, těžko můžete vědět, jak se k autu choval. U vozů s vyšším kilometrovým nájezdem si taktéž ohlídejte stav filtru pevných částic FAP, ale i aditiva, které tento filtr potřebuje pro svou správnou funkci. Jeho případnou nízkou hladinu by měla hlásit palubní elektronika.
Vyloučit nelze ani vůle na přední nápravě, kde se zpravidla nejčastěji objevují na táhlech příčného stabilizátoru. Právě tato část přední nápravy se na českých nekvalitních silnicích opotřebovává nejrychleji.