Představujeme
Automobilový průmysl vyčíslil první dopady pandemie
Ondřej Štaidl 06.05.2020 07:00
Snížení prodejů nových aut až na polovinu, uzavření velké části výrobních závodů po celém světě, zrušení prestižních autosalonů a mnoho dalších komplikací pro automobilový průmysl má na svědomí epidemie koronaviru SARS-CoV-2. Automobilky začínají sčítat finanční ztráty, se kterými se budou muset vypořádat nejen v tomto roce.
Jednotliví výrobci postupně začínají zveřejňovat své čtvrtletní zprávy, které jasně dokazují závažnost aktuální situace. Německému koncernu Volkswagen, který je společně s Toyotou lídrem v prodejních číslech, klesl provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 81,4 % na 900 miliard eur. Tržby se snížily o 8,3 % na 55,1 miliardy eur a dodávky zákazníkům klesly o 23 % na 2 miliony vozů.
Volkswagen podobně jako mnoho dalších výrobců musel z důvodu preventivních opatření před šířením nákazy přerušit výrobu ve svých závodech a zavřít autosalony. V těchto dnech se sice výroba začíná opět obnovovat, zatím ovšem jen s omezenou kapacitou. Podle slov finančního ředitele Franka Wittera zavedla automobilka řadu opatření, aby snížila náklady pro zajištění likvidity. V této chvíli tak údajně i přes velké ztráty zůstává finančně stabilní.
Daimler přišel skoro o celý zisk
Podobně nebo dokonce hůře je na tom řada dalších věhlasných automobilek, mezi které patří například Daimler. Čistý zisk této německé automobilky se v prvním čtvrtletí propadl o 92 % na 168 milionů eur. Výnosy se snížily o 6,3 % na 37,2 miliardy eur. Přesto nadále počítá s investicemi do klíčových technologií včetně elektrifikace. Ještě v tomto roce chce představit až 20 nových plug-in hybridů. Podle vyjádření společnosti však bude náročné i druhé čtvrtletí. Daimler zvýšil rezervy na špatné úvěry, protože očekává návazné problémy u zákazníků, kteří si koupili nebo pronajali vůz na leasing a jejich finanční situaci ohrozí probíhající krize.
Větší ztráty Fordu, než se čekalo
Komplikace se nevyhnuly ani americké automobilce Ford Motor a její ztráty v prvním čtvrtletí jsou výrazně větší, než se předpokládalo. Za leden až březen činí propad proti loňskému roku dvě miliardy dolarů. Tržby se snížily o 15 % na 34,3 miliardy dolarů a ztráta ceny akcií je podle posledních údajů více než 23 %. Ford v březnu stornoval svůj výhled na zbytek letošního roku a ve druhém čtvrtletí očekává ztrátu více než 5 miliard dolarů. Společnost nicméně dodává, že má dost peněz, aby dokázala fungovat do konce roku. Aby se lépe vyrovnala se zastavením výroby, snížila například platy manažerům a omezila výdaje na nové projekty.
Ani Škoda se problémům nevyhnula
Preventivní opatření musela přijmout také mladoboleslavská Škoda. Výroba ve všech závodech byla přerušena od 18. března do 27. dubna a její zastavení ovlivnilo i zaměstnanost v dodavatelských společnostech. Samotná automobilka zaměstnává v Česku zhruba 34 000 lidí a další více než 3000 prostřednictvím externích agentur. Pozastavení výroby má patrný vliv na dodávky nových vozů zákazníkům. Od ledna do března dodala Škoda celkem 232 900 vozů, což je o 24,3 % méně než v loňském velmi úspěšném roce.