Představujeme
Automobilový průmysl v Česku opět ožívá
Ondřej Štaidl 21.05.2021 07:00
Uplynulý rok a půl nebyl pro automobilový průmysl zrovna jednoduchý. Trend z posledních měsíců je ale překvapivě příznivý, přestože celkové prodeje napříč evropskými trhy zůstávají stále zhruba o čtvrtinu nižší než dříve.
Automobilový průmysl zažívá v posledních měsících dlouho očekávaný restart a výroba se souběžně s uvolňováním protipandemických opatření dostává do zavedených kolejí. Současně ji však stále brzdí chybějící čipy a některé vstupní suroviny, například plasty nebo drahé kovy. Lhůty pro dodání vozů koncovým zákazníkům se tím prodlužují i o několik měsíců.
Od ledna do dubna letošního roku bylo v České republice vyrobeno celkem 453 385 osobních vozidel, což představuje nárůst o 34,3 % ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Nutno však podotknout, že právě v tomto období se před rokem výroba až na několik výjimek prakticky zastavila.
„V dosavadním průběhu roku sledujeme s mírným optimismem pozvolný návrat k objemu výroby z doby před vypuknutím pandemie koronaviru. Zatímco za první tři měsíce byla výroba osobních vozidel nižší o 8,6 % ve srovnání s rokem 2019, při započtení dubna už byl tento rozdíl jen 7,4 %. Potvrzuje to trvající zájem o česká vozidla i za situace, kdy celkové prodeje na hlavních evropských trzích nadále zůstávají skoro čtvrtinu pod předkrizovými hodnotami,“ komentoval dosavadní vývoj Zdeněk Petzl, výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu.
Situace však podle Sdružení automobilového průmyslu i tak zůstává složitá. „Automobilky bojují s nedostatkem polovodičů, do výroby se promítá také nedostatek vstupních surovin a s tím spojené výrazné zdražování. Kvůli tomu letos očekáváme ztrátu dalších 5 až 10 % objemu produkce, o kterou by jinak zákazníci měli zájem. Pro firmy současná situace znamená potřebu kontinuálních zásahů do výrobního plánu a výpadky dodávek některých verzí či modelů. Z pohledu zákazníka pak dochází k prodloužení čekacích lhůt, omezení nabídky a hrozí i růst cen. Jakkoli situace ve výrobě není tak dramatická jako loni na jaře, kdy se autoprůmysl na několik týdnů úplně zastavil, v odvětví je patrná velká nervozita,“ dodává Petzl.
V dosavadním průběhu roku připadá největší podíl vyrobených aut podle očekávání Škodě Auto, která jich vyrobila 305 305. To je jen o 1,6 % méně než ve stejném období v roce 2019. Nošovický Hyundai vyrobil v prvních čtyřech měsících celkem 90 400 vozů, což je o 37,2 % více než ve stejném období loňského roku. Toyota si pak připsala 57 680 aut.