Představujeme
Aston Martin DBX – Jasné zacílení
Petr Hanke 06.04.2020 06:48
Aston Martin vložil svoji specifickou kombinaci sportovnosti a komfortu do vozu segmentu SUV. S typem DBX měl za cíl vytvořit vůz typu Gran Turismo, schopný jízdy i mimo zpevněný povrch.
Během celé své historie se Aston Martin spoléhal převážně na výrobu různých typů sportovně-luxusních vozů s karoserií kupé, případně od nich odvozených otevřených verzí. Aston Martin v posledních letech usiluje o rozšíření svého výrobního programu a zvýšení prodejních čísel ze současných přibližně šesti tisíc vozů. Kromě palety hypersportovních vozů s motorem uprostřed a technikou F1 již v roce 2008 oznámil, že pracuje na novém voze své luxusní značky Lagonda (viz AR 7/’09). Aktuální zprávy hovoří o dvou elektrických modelech, které by se měly pod značkou Lagonda vyrábět ve velšské továrně automobilky v St. Athanu. A právě v tomto nově zrekonstruovaném výrobním závodě se rozběhla výroba typu DBX, jenž by měl prodeje zvýšit o plánovaných přibližně 5000 kusů ročně. Aston Martin tak s modelem DBX vstupuje do velmi konkurenčního, ale také ziskového a zákazníky vyhledávaného segmentu superluxusních SUV.
Aston Martin svoji první představu o voze se zvětšenou světlou výškou představil formou studie DBX Concept už v roce 2015 na autosalonu v Ženevě, ta se ale ještě stále držela dvoudveřové karoserie kupé. Až koncem roku 2018, kdy automobilka uvolnila první informace o průběhu testů v reálném prostředí, bylo zřejmé, že automobil bude využívat v daném segmentu obvyklé pětidveřové karoserie, poskytující potřebnou praktičnost pro běžné používání.
Typ DBX oslavil svoji premiéru na listopadovém autosalonu v Los Angeles (viz AR 1/’20) a pohled na základní technické údaje v čele s délkou 5039 mm ukazuje, že mezi jeho hlavní soupeře budou patřit především Lamborghini Urus, Maserati Levante GTS, Porsche Cayenne Turbo a částečně také Bentley Bentayga, i když to je laděné komfortněji, bez sportovních ambicí. Počítat je ale třeba i s konkurencí v podobě nejvýkonnějších verzí SUV modelů od Mercedes-Benz, BMW a Audi, i když ty jsou cenově postavené výrazně níže.
Aston Martin pro své SUV vyvinul vlastní hliníkovou karoserii, která využívá značných zkušeností s tímto materiálem z ostatních modelů, ale současně je navržena nově s větším využitím například rozměrných odlitků minimalizujících potřebu spojů, ať již lepených, nebo nýtovaných. Cílem bylo vytvořit celek s vysokou tuhostí, minimálním přenosem vibrací a nízkou hmotností. Zatímco první dva z těchto požadavků nejsme schopni ověřit, třetí můžeme srovnat s konkurencí. Ukazuje se, že DBX je s pohotovostní hmotností 2245 kg mírně nad konkurenty od Lamborghini a Maserati, ale pod soupeřem od Bentley.
Aston Martin DBX se představil v jedné verzi s jediným motorem, jenž je uložen nad přední nápravou a přispívá k rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 54:46. Protože již od roku 2013 drží koncern Daimler v Aston Martinu tržní podíl 5 % a své motory dodává i do ostatních modelů, nepřekvapí, že i pod kapotou nejnovějšího SUV je jednotka z dílny Mercedes-AMG. Jde o čtyřlitrový osmiválec s dvojicí dvoukomorových turbodmychadel umístěnou mezi řadami válců, naladěný na výkon 405 kW (550 k) a točivý moment 700 N.m. Mercedes-AMG nyní ve svých nejnovějších modelech GLE a GLS 63/63S používá již mild hybridní verze s výkony 420, resp. 450 kW (571, resp. 612 k). Aston Martin vyvinul pro tento motor vlastní výfukový systém s aktivními klapkami a filtry pevných částic. Chytrou drobností je možnost startování vozu buď standardně s otevřenými klapkami, a tudíž nepřeslechnutelně, nebo tiše s klapkami uzavřenými. Požadovaný režim přitom není třeba nijak speciálně nastavovat, jako je tomu třeba u Fordu Mustang, ale jakmile se startovací tlačítko podrží déle, klapky zůstávají uzavřené, při krátkém stisku se vůz rozezní naplno.
Standardní výbavou Aston Martinu DBX je devítistupňová samočinná převodovka Daimler s kapalinovým měničem a ze stejného zdroje je také pohon všech kol, trvale pohánějící zadní kola a podle potřeby připojující elektronicky řízenou lamelovou spojkou pohon předních kol. Vzadu je standardně umístěn diferenciál s elektronicky řízenou svorností. Specialitou vozu DBX je spojovací hřídel vyrobený z uhlíkových kompozitů.
Možnost aktivní regulace rozdělení hnací síly mezi jednotlivá kola jde ruku v ruce s aktivním podvozkem. Standardní výbavou DBX je vzduchové odpružení s možností změny světlé výšky a charakteristiky pérování prostřednictvím tří vzduchových komor pro každé kolo. Toto řešení umožní na přání zvětšit světlou výšku o 45 mm, nebo ji naopak snížit až o 50 mm. Systém odpružení je doplněný aktivně řízenými tlumiči a také adaptivními stabilizátory s variabilní tuhostí. Tím se podvozek spolu s poháněcím ústrojím dokáže v širokém rozsahu přizpůsobit jednomu ze čtyř jízdních režimů určených pro silnice a jednomu ze dvou terénních módů. Aston Martin pracoval během vývoje v těsné kooperaci s pneumatikářskou společností Pirelli, která v rámci svého programu P Zero speciálně pro tento model vyvinula trojici 22palcových pneumatik: letní, univerzální a zimní, vždy s řešením pro tlumení hlučnosti.
Vzhled nového SUV značky Aston Martin si zachovává typické pojetí masky chladiče, tvar kapoty, ozdobný prvek na bocích za předními koly i výraznou hranu pod spodním okrajem zadního okna. Značný důraz byl ale při vývoji kladen na aerodynamiku, a tak má tento vůz vzduchové průduchy na krajích předního nárazníku a otvory za předními koly optimalizující obtékání vzduchu touto částí vozu. Významným prvkem je také takřka kompletní zakrytování podlahy vozu.
Vnitřní prostor kombinuje typické prvky Aston Martin, jako jsou uspořádání hlavních přístrojů, v tomto případě zobrazovaných na 12,3“ displej, umístění skleněného startovacího tlačítka doprostřed palubní desky nebo použití velmi kvalitních materiálů, například Alcantary pro čalounění stropu. Multimediální, navigační a komunikační systém pochází od Mercedes-Benz, nicméně podle ovladače umístěného mezi sedadly nejde o nejnovější systém MBUX, ale o předchozí soustavu Comand. Pro Aston Martin je charakteristické pečlivé zpracování detailů. Jen obšití všech kožených částí si v tomto případě vyžádá přibližně 200 hodin ruční práce. K dispozici je 35 barev kůže pro interiér a další takřka nekonečné možnosti nabízí rozsáhlý individualizační program Q.
Aston Martin vstupuje do velmi konkurenčního tržního segmentu, kde jde často více než jen o samotné parametry, jde také o příběh, styl a cenu (zde se na ni ale často nahlíží opačně než mezi běžnými vozy). O britském stylu značky Aston Martin nemůže být sporu, nicméně automobilka se nespoléhá jen na něj a model DBX podrobila rozsáhlým testům. Některé z vývojových prototypů například absolvovaly více než 8000 kilometrů na okruhu Nürburgring, kde pravidelně dosahovaly časů pod osm minut. Model DBX je vozem, jenž svoji značku přivádí do segmentu, v němž osloví pro ni zcela nové okruhy zákazníků. Není tajemstvím, že na úspěchu tohoto vozu do značné míry závisí i budoucnost celé této tradiční britské automobilky, jež letos oslaví 107 let od svého založení.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený zážehový, dvojicí dvoukomorových turbodmychadel přeplňovaný osmiválec do V, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování, EU6d; 3982 cm3 (ø 83,0 x 92,0 mm); 8,6:1; 405 kW (550 k)/6500 min-1 a 700 N.m/2200 – 5000 min-1. Devítistupňová samočinná převodovka. Pohon všech kol s elektronicky ovládanou lamelovou spojkou připojující přední kola, zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
PODVOZEK
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vzduchovými tříkomorovými měchy, aktivní jednoplášťové teleskopické tlumiče, 48V adaptivní příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, př./zad. ø 410/390 mm, vpředu šestipístkové pevné třmeny; ABS/EBD/EBA, ESC/TC/RSC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 14,4:1; ráfky vpředu 10J x 22, vzadu 11,5J x 22, pneumatiky vpředu 285/40 R 22, vzadu 325/35 R 22.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 3060 mm, d/š/v 5039/1998/1680 mm, světlá výška 190 mm; nájezdový úhel př./zad. 22,2/24,3°, přechodový úhel 15,1°, brodivost 500 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 632 l; objem palivové nádrže 85 l; pohotovostní hmotnost 2245 kg; hmotnost brzděného přívěsu 2700 kg, stopový průměr otáčení 12,4 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 291 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,3 s; spotřeba paliva WLTP 14,3 l/100 km, emise CO2 269 g/km.
CENA od cca 5 800 000 Kč
TOVÁRNA ST. ATHAN |
Aston Martin DBX se vyrábí v nové továrně automobilky v St. Athan ve Walesu. Aston Martin zde spustil výrobu na sklonku roku 2019 po rozsáhlé tříleté přestavbě hangárů na bývalé letecké základně britského letectva RAF (založena roku 1938). Výroba se postupně rozjíždí a plánované kapacity by měla dosáhnout ve druhé polovině roku 2020, kdy zde bude pracovat přibližně 750 zaměstnanců. Nová továrna je čtvrtou lokací automobilky Aston Martin. Nedaleko centrály v Gaydonu automobilka otevřela v roce 2015 ve Wellesbourne nové logistické centrum. Již téměř šedesát let je tradiční adresou továrny značky Aston Martin Newport Pagnell, kde vznikala většina modelů značky (výjimkou byl třeba Aston Martin Rapide, jejž vyrábí rakouská společnost Magna). |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)