Představujeme
ASTON MARTIN DB11 – Práce se vzduchem
Petr Hanke 13.02.2017 06:00
Představujeme
Aston Martin DB11 je vybaven nejen turbodmychadly přeplňovaným motorem, ale je také prvním vozem své značky s originálním řešením aerodynamiky.
Prezident a výkonný ředitel společnosti Aston Martin Andy Palmer o novém typu DB11 prohlásil: „Není to pouze nejdůležitější vůz v nedávné minulosti společnosti, ale také v její celé 103leté historii.“ A není to samo sebou. Jde totiž o první vůz vyvinutý v rámci plánu interně zvaného „Second Century“, jenž bude v následujících letech základem pro další typy. Automobil vznikl na čistém listu papíru a nově navržené jsou téměř všechny jeho mechanické i elektronické skupiny. Andy Palmer navíc oznámil, že prvních tisíc vyrobených vozů DB11 (výroba byla zahájena ve čtvrtém čtvrtletí 2016) osobně zkontroluje. Historicky nejvíce vyrobených vozů Aston Martin má dvoudveřovou karoserii kupé. A typ DB11 není v tomto směru výjimkou, vyznačuje se uspořádáním sedadel podle konceptu 2+2, ovšem dvojice zadních míst je vysloveně nouzová. Ve výrobním programu své značky je nástupcem typu DB9. Novinka je o 19 mm delší, rozvor má zvětšený o 65 mm, avšak do šířky je o 1 mm užší a na výšku jí scházejí 3 milimetry.
Hliníková nosná struktura je zcela nová a nahrazuje platformu VH (Vertical/Horizontal), váží jen 240 kg, což je o 39 kg méně než u odcházejícího typu. Současně došlo ke zvětšení tuhosti v ohybu o 15 procent. Celkově se ale pohotovostní hmotnost DB11 ve srovnání s DB9 zvětšila, na čemž má největší podíl zejména použití přeplňovaného motoru. Zásluhou koncepce transaxle s motorem umístěným za přední a převodovkou před zadní nápravou se podařilo dosáhnout rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 51:49. Aston Martin DB11 není prvním sériovým vozem své značky s přeplňovaným motorem, je ale prvním s motorem V12 dopovaným dvojicí turbodmychadel. Blok dvanáctiválce je odvozen z původního motoru 6,0 l V12, ostatní jeho skupiny jsou ale vyvinuté nově. Jeho vývoj probíhal v Kolíně nad Rýnem u společnosti Ford, kde má Aston Martin stále své vlastní inženýry (zde se nový motor také vyrábí). Dvanáctiválec s přímým vstřikováním disponuje systémem vypínání válců, v částečném zatížení dokáže vypnout polovinu z nich. Kvůli udržení teploty katalyzátorů dochází k pravidelnému střídání jednotlivých řad. Přenos točivého momentu zajišťuje osmistupňová samočinná převodovka ZF umístěná před zadní nápravou v jednom bloku se zadním diferenciálem s elektronicky řízenou svorností.
Standardem je použití elektrického posilovače řízení, což je další novinka v rámci produkce Aston Martin. Řidič má k dispozici možnost volby jízdních režimů GT, Sport a Sport+, ovlivňujících nastavení poháněcí soustavy, stabilizačního systému, řízení a aktivních tlumičů. V designu nového britského kupé jsou zřejmé některé tradiční designérské rysy, stejně jako proporce, nicméně Aston Martin po delší době navrhl skutečně moderní vůz, který přináší mnoho nových prvků. Na typu DB11 je částečně zřejmá spojitost s modelem DB10 postaveným pro film Spectre s Jamesem Bondem, jenž se loni v dubnu prodal v aukci za 2,4 milionu liber. Pro DB11 je charakteristická nejen typická maska chladiče, ale také střecha opticky oddělená od těla karoserie. Toto řešení vytváří mnoho možností pro individualizaci vozu, kromě 35 standardních barev karoserie lze zvolit kontrastní stříbrný nebo černý rám střechy či panel střechy v barvě vozu, nebo v černém provedení. Britská automobilka je velmi pyšná na aerodynamické řešení své novinky, jež vyvíjela v aerodynamickém tunelu MIRA.
Tradiční ozdoby za předními koly jsou nyní plně funkční. Přes ně a otvory v kapotě totiž vychází vzduch z motorového prostoru a podběhů předních kol, jenž je následně směrován do nasávacích otvorů před zadními C sloupky. V nich se zachycuje a navádí do štěrbiny před hranou víka zavazadlového prostoru. Zde je vyfukován směrem vzhůru a tímto prouděním pomáhá odtrhovat vzduch proudící přes střechu. Aston Martin toto řešení, nahrazující konvenční spoiler, označuje AeroBlade. Aston Martin DB11 je prvním vozem značky, který těží ze zahájené spolupráce s německým koncernem Daimler. Původ ve vozech Mercedes-Benz tak má elektronická soustava vozu, jež je pro majitele viditelná zejména prostřednictvím ovládacího rozhraní umístěného mezi sedadly, převzatého přímo z německých vozů. Pro Aston Martin je tato spolupráce nejjednodušším způsobem, jak vůz vybavit nejmodernějšími informačními a komunikačními systémy. K dispozici tak majitelé mají například 360stupňový kamerový systém, automatické parkování, moderní navigaci či schopnost propojení s chytrými telefony a využívání jejich funkcionality přímo ve voze. Z vozů Mercedes-Benz je převzatý také koncept s jednou ovládací páčkou pod volantem pro směrovky i stěrače. Naopak v tradičním duchu Aston Martin je řešené skleněné startovací tlačítko uprostřed středového panelu, po stranách doplněné tlačítky pro volbu jízdních režimů. Není pochyb o tom, že se spolupráce společností Aston Martin a Daimler bude prohlubovat. Již nyní byly zachyceny prototypy s karoserií typu DB11 vybavené přeplňovaným osmiválcem Mercedes-AMG, který by se mohl objevit v nástupci například menšího typu Aston Martin V8 Vantage. K vidění již také byly prototypy DB11 Volante s otevřenou karoserií, pod jejichž kapotou ale pracoval přeplňovaný motor V12...
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový vidlicový dvanáctiválec V12/60°, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování všech ventilů; elektronické vícebodové přímé vstřikování; EU6; 5204 cm3 (ø 89,0 x 69,7 mm); 10,0:1; 447 kW (608 k)/6500 min-1 a 700 N.m/1500 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová samočinná převodovka ZF s kapalinovým měničem momentu (4,71 – 3,14 – 2,11 – 1,67 – 1,28 – 1,00 – 0,84 – 0,67) uložená před zadní nápravou; stálý převod 2,703. Pohon zadních kol.
PODVOZEK
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, dvojitá příčná ramena vpředu i vzadu; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava; elektronická parkovací brzda; ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod řízení 13,4:1; kola 9,0 J x 20 / 11 J x 20 z lehkých slitin; pneumatiky 255/40 R 20 / 295/35 R 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2803 mm, rozchod kol 1664/1645 mm; d/š/v 4750/1948/ /1290 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 270 l; objem palivové nádrže 78 l; hmotnost pohotovostní/celková (DIN) 1870/2200 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Nejvyšší rychlost 322 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 3,9 s; kombinovaná spotřeba paliva EU 11,4 l/100 km, emise CO2 265 g/km.
CENA od cca 5 500 000 Kč
Převzato z časopisu