Náš test
Volkswagen Passat Variant - Osvědčené kombi
Otakar Gregora 14.08.2011 13:07
Test
Nepočítáme-li luxusní Phaeton, poněkud vybočující z pestré řady vozů Volkswagen, pak již třetí desetiletí je největším cestovním klasikem této značky právě Passat…
Postupnými inovacemi dospěl koncem roku 2010 do sedmé generace (viz AR 4/’11) a vyrábí se opět jako sedan a kombi (krátkodobému testu jsme nyní podrobili Variant 2.0 TDI). Nový Passat se od svého předchůdce sice neliší tak, jak by se očekávalo od nové generace, nicméně přináší řadu změn v detailech designu i v interiéru a jeho výbavě. Na první pohled si zachovává celkový styl takřka stejně velké karoserie, největší změnu doznala příď s velkými světlomety, poněkud připomínající Phaeton, a liší se také záď. Tak jako v předchozí generaci bude patrně velký zájem o všeužitečné kombi Variant, nabízející vyváženou kombinaci komfortu a užitných vlastností. Prostorný interiér je snadno přístupný díky velkém úhlu 70° otevírání bočních dveří a vysoko se zdvihající zadní výklopné stěně, sahající k rovné podlaze zavazadlového prostoru nízko nad zemí.
VW Passat Variant nabízí dostatek místa pěti cestujícím i jejich zavazadlům. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1480/1420 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 940 až 1040 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1520/1380 mm, resp. 970 mm. Cestující na zadních sedadlech mají dost místa i pro nohy; za zcela vzad posunutými předním sedadly je mezera 140 mm, po jejich nastavení do střední polohy se zvětší na komfortní dvojnásobek. Nadprůměrně velký a dobře tvarovaný zavazadlový prostor je v rovině podlahy za zadními opěradly dlouhý 1130 mm, široký 1000 mm a pod svinovacím krytem vysoký 510 mm. Sklopením dělených zadních sedáků a opěradel se jeho ložná délka zvětší na 1780 mm.
Passat se nabízí ve třech úrovních výbav Trendline, Comfortline a Highline, z nichž poslední a nejluxusnější měl testovaný vůz. Z rozsáhlého seznamu jejích standardních prvků jmenujme alespoň nejvýznamnější, jako je šest airbagů, Isofix na vnějších zadních sedadlech, elektrické ovládání skel dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, dvouzónovou samočinnou klimatizaci Climatronic, palubní počítač, kontrolu poklesu tlaku vzduchu v pneumatikách, mlhové světlomety se statickým odbočovacím svícením, vyhřívaná přední sedadla, vyhřívané trysky ostřikovačů čelního skla, kožené obložení volantu aj. Náročnější klienti mohou vybírat z přepestré nabídky mimořádné výbavy, anebo zvláštních paketů za příplatky řádu tisíců až desetitisíců korun; např. aktivní tempomat, systém kontroly únavy řidiče, různé audioaparatury, informační soustavu s navigací, boční airbagy na zadních sedadlech, bezklíčové odemykání dveří a spouštění motoru, multifunkční volant, soubory jízdních asistentů a mnohé jiné. Všem úrovním výbav je společné pečlivé dílenské zpracování i kvalita použitých materiálů včetně měkčených plastů.
Nový Passat Variant převzal od svého předchůdce bez velkých změn celkovou koncepci poháněcí soustavy i podvozku. Z portfolia motorů VW jsme v testovaném voze vyzkoušeli méně výkonnou verzi osvědčeného přeplňovaného dieselu 2.0 TDI, který však díky soustavnému vývoji nemohl ničím zvlášť překvapit. Nadále patří k nejlepším vznětovým motorům této kategorie zejména vyváženým kultivovaným během v celém rozsahu provozních otáček i malou hlučností, jejíž vyšší úroveň při spouštění studeného motoru a volnoběžných otáčkách se díky dobré akustické izolaci nepřenáší rušivě do interiéru. V kombinaci s vynikající dvouspojkovou šestistupňovou převodovkou DSG tvoří dobře sladěnou poháněcí soustavu, splňující nároky na provozní vlastnosti a snadnou obsluhu. Ani koncepce podvozku se zásadně nezměnila, neboť převzala konstrukční řešení všech hlavních skupin, tedy zavěšení kol, brzdové soustavy, řízení i odpružení. Vše se ovšem podrobilo detailním změnám, zejména pružicí soustava optimalizací charakteristiky pružin, tlumičů a stabilizátorů. Výsledkem je zlepšení všech vlastností, zejména chování vozu na nerovných vozovkách, podílející se i na zvýšeném jízdním komfortu. Nové asistenční soustavy zvyšují aktivní bezpečnost, neboť napomáhají i méně zkušenému řidiči zvládnout nejrůznější situace.
Při obvyklých jízdních zkouškách prokázal Passat Variant, že se vyrovná nejlepším vozům své třídy a druhu. Výkon motoru zcela postačuje pro splnění běžných požadavků na temperament, v součinnosti s převodovkou DSG umožňuje i v kopcovité trati dostatečně svižnou jízdu. Přitom neklade nepřiměřeně velké nároky na spotřebu paliva, při vyrovnané jízdě lze průměrnou spotřebu stlačit pod 6 l/100 km a s plnou nádrží ujet přes tisíc kilometrů. Na požitku z jízdy se podílí nejen snadné ovládání a pocit naprosté bezpečnosti v nejrůznějších podmínkách, ale i pohodlí dobře vybaveného a tichého interiéru.
Passat Variant má všechny předpoklady navázat na svého úspěšného předchůdce, i v lecčem jej překonat. Nepochybně patří k nejlepším kombi střední třídy nejen svými jízdními a provozními vlastnostmi, ale i užitnou hodnotou, na níž se významně podílí velký a variabilní zavazadlový prostor, který z něj činí ideální rodinný automobil. Ceník celé typové řady Passat Variant měl v době testu rozpětí od 606 400 do 984 300 Kč, základní cena testovaného vozu se standardní výbavou byla 797 600 Kč.
Zdroj: Automobil 08/11
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR (2.0 TDI CR) – řadový vznětový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 1968 cm3 (o 81,0 x 95,5 mm); 16,5:1; 103 kW (140 k)/4200 min-1, 320 N.m/1750 až 2500 min-1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily v rovnoběžných řadách ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail; oxidační katalyzátor výfuku, DPF, chlazení kapalinou se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 180 A, akumulátor 12 V – 68 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; automatizovaná tříhřídelová šestistupňová převodovka DSG se dvěma elektrohydraulicky ovládanými lamelovými spojkami v olejové lázni, s možností samočinného i ručního řazení (3,77 – 1,96 – 1,26 – 0,87 – 0,86 – 0,72 – Z 4,55); stálé převody 3,45 (I až IV) a 2,76 (V, VI a Z).
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu i vzadu; přední náprava s dolními trojúhelníkovými příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava s trojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením), o 312/282 mm; elektronicky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnného účinku, volant o 375 mm, 3,0 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 8 J x 18; pneumatiky Continental ContiSportContact 3, 235/40 R 18.
KAROSERIE – samonosná ocelová; čtyřdveřové pětimístné osobní kombi s výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2712 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1550/1550 mm; d/š/v 4771/1820/1517 mm; světlá výška 130 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1601/2210 kg; objem zavazadlového prostoru 603/1731 l; objem palivové nádrže 70 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 208 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,0 s; spotřeba paliva EU 6,3/4,5/5,2 l/100 km; emise CO2 135 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 11,4 m.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)