Náš test
Velká kočka
Tom Hyan 15.09.2003 00:00
|
Model XJ, původně eXperimental Jaguar 4, je vůbec nejúspěšnější typovou řadou v historii značky. Původně se zrodila jako nekompromisní spojnice mezi sedany šedesátých let Mark II, S-Type a Mark X (420/420G), které ve výrobním programu nahradila, aby sdružila sportovní vlastnosti Mark II a S-Type s pohodlím a luxusem největšího typu Mark X.
Od září 1968 vzniklo přes 800 tisíc vozů šesti generací XJ, tedy víc než polovina všech vyrobených Jaguarů. Nová řada XJ (X350) letos nastupuje místo šesté generace XJ (X308), uvedené na trh v roce 1997 výhradně s novým osmiválcovým motorem AJ-V8, který slavil debut o rok dřív ve velkém kupé XK8.
Nejnovější Jaguar XJ je delší, širší a vyšší než jeho předchůdce, ale o poznání lehčí. Umožnila to především samonosná hliníková karoserie, vytvořená ovšem podle stejných principů jako karoserie ocelové. Na rozdíl od konkurence dostal přednost plně samonosný skelet z hliníkových panelů, výlisků a odlitků, spojených leteckou technologií nýtování a vysoce účinného lepení; konstruktéři zcela zavrhli schéma s hliníkovým prostorovým rámem a krycími panely.
Když si prohlédnete samotnou karoserii, na první pohled nepoznáte, že není vyrobena z oceli. Hliníková stavba ovšem dovoluje snížit hmotnost o 40 % proti stejné konstrukci ocelové, konkrétně u karoserie XJ je to úspora 140 kg, a ve srovnání s předchůdcem X308 se zvýšila její torzní tuhost o 60 %. Extenzivní využití hliníku také dovolilo návrat legendárního modelu XJ6 se šestiválcovým motorem (poprvé ovšem s válci do V), právě pro sníženou hmotnost. Jaguar XJ6 je lehčí než S-Type a hmotností se navíc vyrovná plně vybavenému kompaktnímu X-Type s pohonem všech kol!
Nízká hmotnost má další přednosti, k nimž patří lepší dynamické parametry, nižší spotřeba a nižší úroveň emisí; velká tuhost karoserie zase snižuje vibrace, a tedy hlučnost, a spolu s vynikající geometrií podvozku přispívá k nadprůměrným jízdním vlastnostem, které jsme poprvé ověřili při evropském představení vozu ve španělské Seville.
Na letišti v Seville na nás nejprve čekal stříbrný sedan XJ8 Executive s novou objemovou variantou 3,5 l osmiválcového motoru AJ-V8, samozřejmě se samočinnou převodovkou, protože manuální pro malý zájem klientů není vůbec k dispozici (ani u typu XJ6). Prvním dojmem je prostornější interiér, kokpit už není tak nízký jako u předcházejících generací, nastavitelné sedadlo i seřiditelný volant pak umožňují najít správnou polohu každému řidiči, ať již malé či velké postavy. Jinak, pomineme--li důvěrně známý klíček zapalování a některé spínače z mateřské zásobárny Ford, na posádku dýchne typický duch Jaguaru.
Přístrojová deska vykládaná kořenovým dřevem, kožené čalounění, typická dráha volicí páky převodů J-Gate, kvalitní audioaparatura s dotekovým displejem, automatická klimatizace a přehledná navigace patří k vybavení, které zpříjemňuje dlouhé cestování. Nová objemová třída 3,5 l nahrazuje typ 3,2 l, k dispozici však je také zmíněný šestiválec XJ6 3,0 l. Třiapůllitr dosahuje výkonu 196 kW (262 k) při 6250 min-1 a křivka točivého momentu vrcholí hodnotou 335 N.m při 4200 min-1, což bohatě stačí na zrychlení z 0 na 100 km/h za úctyhodných 7,6 s a největší rychlost 242 km/h; navzdory hliníku činí ovšem pohotovostní hmotnost rovných 1625 kg.
Nezávislé zavěšení všech kol, tradičně na dvojitých příčných ramenech, je nyní už standardně u všech typů doplněno adaptivní elektronickou regulací tlumičů CATS (Computer Active Technology Suspension), kterou jsme před lety tak obdivovali u kupé XK8. Výhodou systému je individuální přestavování tlumicího účinku na jednotlivá kola, takže se vůz v zatáčkách nadměrně nenaklání, ani nepředklání či nezaklání při brzdění a akceleraci.
Je to úžasný vynález, automobil se chová v zatáčkách jako přibitý (na suchu) a dovoluje jejich průjezdy vysokou rychlostí; spontánní reakce na přidání plynu je podpořena řadicím programem Sport (tlačítko na středovém tunelu), jenž dovoluje vytáčení na vyšší otáčky, rychlejší řazení, ale také zvětšuje spotřebu paliva. Kdo by na ni ovšem u Jaguaru příliš hleděl či byl dokonce na ní závislý, patří zřejmě za volant automobilu jiné kategorie…
Sériovou výbavou je rovněž pneumatické pérování vzduchovými měchy, propojené s CATS, k mání rovněž ve dvou základních stupních naladění; tužší Sport se dodává pro výbavy Sport a přeplňovaný XJR, ostatní modely se základní výbavou Classic, Executive a nejdražší superluxusní Super V8 SC je mohou mít na přání, stejně jako z XJR/Super V8 posílený brzdový systém Brembo s většími kotouči a čtyřpístkovými třmeny.
S vrcholným sportovním typem XJR 4,2 Supercharged jsme vyjížděli z Hacienda Benazuza v Sanlúcar La Mayor ještě za ranního kuropění, kdy byl sedmdesátikilometrový okruh v okolí Sevilly téměř liduprázdný. Prolétli jsme jej rychle, 400 koní (295 kW) přeplňovaného osmiválce 4,2 l s rotačním kompresorem typu Roots (dodává americká firma Eaton) dodává 1665 kg těžkému vozu zrychlení z 0 na 100 km/h za výtečných 5,3 s, největší rychlost je však omezena na 250 km/h. Vcelku není problémem ji dosáhnout, ale legálně ji lze využít jen na části německé dálniční sítě či na uzavřeném okruhu.
Uklidnění pak přinesla jízda v ekonomické variantě XJ6 se známým šestiválcem 3,0 l/ /175 kW (238 k), upraveným z menších S-Type a X-Type. Vše je ale relativní, i XJ6 zrychluje z klidu na 100 km/h během 8,1 s a jede až 233 km/h. Nabídku doplňuje nepřeplňovaný 4,2 l/219 kW (298 k), naopak přeplňovaný motor se mimo XJR dodává také v luxusní verzi Jaguar Super V8, která nahrazuje tradiční Daimler (tato britská značka bude zřejmě zrušena pro možnost záměny s DaimlerChrysler, nemluvě o tom, že ji právě z tohoto důvodu může Jaguar používat jen na některých trzích).
Všechny nové vozy Jaguar XJ mají šestistupňovou samočinnou převodovku typu ZF 6HP26, známou z nového BMW řady 7, ovšem v případě Jaguaru bez možnosti sekvenčního přímého řazení na volantu. Podržet převod lze pouze volbou prostřednictvím J-Gate, což však slouží navzdory adaptivní funkci převodovky zejména při sjezdech (brzdění motorem) či vlečení přívěsu do povolené hmotnosti 1650 kg apod. Elektronická ruční brzda má plně samočinnou funkci, v případě potřeby ji však lze aktivovat ovladačem na středovém tunelu. Dvojitá příčná ramena lichoběžníkových náprav jsou uložena v tuhých pomocných rámech, minimalizujících přenos rázů do karoserie.
Na obou nápravách jsou mohutné příčné zkrutné stabilizátory. Jízdu usnadňuje čtyřkanálový systém ABS spolu s elektronickým brzdovým asistentem EBA, nový program dynamické stability jízdy DSC (Dynamic Stability Control) je sériovou výbavou, pro sportovní charakter jízdy zasahuje později, ale můžete jej tlačítkem vypnout, pak vás na to však stále upozorňuje kontrolní světlo. Podle výbavy se běžně dodávají pneumatiky rozměrů 235/55 R 17, pro Sport, Executive a Super V8 větší Pirelli 235/50 R 18, vrcholný XJR 4,2 Supercharged má sériově Pirelli PZero 255/40 R 19 či za příplatek litá kola BBS Sepang s novou generací pneumatik Michelin Pilot Sport 255/35 R 20. Supersportovní XJR také odlišuje jemnámřížka chladiče s drátovým výpletem, evokující vzpomínky na slavné závodní automobily této značky.
Proti svému předchůdci povyrostl nový XJ ve všech směrech. Při délce 5090 mm, šířce 1860 mm (2108 mm včetně zrcátek) a výšce 1448 mm je tedy delší o 66 mm, širší o 61 mm a vyšší o 134 mm, což je zárukou prostornějšího interiéru, nabízejícího šířku ve výši ramen vpředu i vzadu 1480 mm a výšku stropu nad sedáky vpředu/vzadu 1010/980 mm. Kola jsou nyní víc v rozích, neboť se rozvor protáhl na 3034 mm, což je o 164 mm víc než u předchozího XJ, resp. o 39 mm víc než u jeho prodlouženého provedení.
Zajímavostí je použití 3180 nýtů a přes 120 m lepených spojů v karoserii, jejíž přesnost kontroluje 140 měření laserovým paprskem. Konzervativní design Iana Calluma je nadčasový a dobře vystihuje důstojnou tradici britské sportovní značky, která od prvopočátků výroby pracovala s hliníkem (ostatně hliníkovou karoserii měly už motocyklové sidecary Swallow, které dodávala koncem dvacátých let, i mnohé sportovní typy Jaguar).
Pro technologicky náročnou výrobu karoserií byl zřízen nový provoz v závodě Castle Bromwich u Birminghamu (vyrábějí se tam S-Type), odkud karoserie putují do nedalekého základního závodu na Browns Lane v Coventry, kde probíhá finální montáž XJ (a také XK). Na český trh přijdou první nové XJ v květnu, ceny se pohybují od 2,295 miliónu (XJ6 Classic) po 3,995 miliónu Kč (Super V8). Specifikace: Motor: kompresorem přeplňovaný zážehový V8 Objem: 4196 cm3 Hlava motoru: hliníková slitina, 2x2 OHC, čtyři ventily na válec, proměnný rozvod Blok motoru: hliníková slitina Zapalování a vstřikování: řídicí jednotka Denso, vícebodové vstřikování Nejvyšší výkon: 294 kW (400 k)/6100 min-1 Nejvyšší točivý moment: 553 N.m/3500 min-1 Převodovka: 6A Poháněná kola: zadní Přední náprava: dvojitá příčná ramena, vzduchové aktivní odpružení CATS, zkrutný stabilizátor Zadní náprava: dvojitá příčná ramena, vzduchové aktivní odpružení CATS, zkrutný stabilizátor Řízení: hřebenové, posilové Brzdy: kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením, vpředu 365 mm, vzadu 330 mm Kola: 8,5x19 (standard), možno 9x20 Pneumatiky: 255/40 R 19 (standard) 255/35 R 20 (příplatek) Palivová nádrž: 85 l Pohotovostní hmotnost: 1665 kg Výkonová hmotnost: 5,66 kg/kW Zrychlení: 0-100 km/h: 5,3 s Největší rychlost: 250 km/h Spotřeba paliva: 12,3 l/100 km Základní cena: 3 445 000 Kč text: Tom Hyan foto: Kenny zdroj: Auto rating 5/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)