Náš test
Jaguar XKR Coupe - Rychlý aristokrat
Tom Hyan 07.02.2008 00:00
Nedlouho po uvedení Jaguaru XK druhé generace se představila nejvýkonnější verze XKR s motorem přeplňovaným mechanickým dmychadlem Roots, a to jak v karosářském provedení kupé, tak kabriolet. Vozy se vyrábějí v Castle Bromwichu nedaleko Birminghamu.
Nový Jaguar XKR oslavil premiéru na Londýnském autosalonu 2006 jako technicky nejvyspělejší sériový automobil slavné britské značky, na rozdíl od první generace vyrobený takřka výhradně z hliníku včetně pohonné jednotky AJ V8, která však měla svůj debut už v první generaci.
Hmotnost celohliníkové samonosné karoserie i celého vozu se výrazně snížila, takže se podařilo vylepšit poměr výkonu a hmotnosti, rozdělené na obě nápravy v bezmála ideálním poměru 1:1, na 4,0 kg/k, což má jistě svůj výrazný podíl na vynikajících jízdních vlastnostech, podpořených systémem elektronických adaptivních tlumičů CATS (Computer Active Technology Suspension).
Je až s podivem, že se tento luxusní sportovní automobil s přece jen nezanedbatelnou hmotností přes 1,6 tuny při přitvrzeném tlumení CATS řídí doslova jako motokára, zatáčky lze projíždět značnou rychlostí, nenaklání se a svému řidiči poskytuje velký požitek z jízdy (spolujezdec, který se nedrží volantu, může být ovšem jiného názoru). Zrychlení na sto za 5,2 s (u kabrioletu za 5,3 s) je v obou případech o sekundu svižnější, elektronický limit rychlosti ovšem samozřejmě zůstává 250 km/h.
Jaguar už tradičně zvyšuje výkon motorů přeplňováním mechanickým dmychadlem, které na rozdíl od výfukového turbodmychadla přináší lineární nárůst výkonu už od nízkých otáček. Osvědčený osmiválec 4,2 l AJ V8 s kompresorem Roots tak vykazuje nárůst výkonu 87 kW (118 k) proti verzi s atmosférickým plněním, která pohání standardní vozy XK Coupe a Convertible (kabriolet).
Výkon přeplňovaného motoru je úctyhodných 306 kW (416 k)/6250 min-1; točivý moment se rovněž značně zvýšil ze 411 N.m při 4100 min-1 na 560 N.m, už při nepatrně nižším režimu otáček 4000 min-1. Samozřejmě, je to vykoupeno větší spotřebou paliva, ale na tu majitel XKR příliš nehledí.
Převodovka zůstala šestistupňová samočinná osvědčené konstrukce ZF, s typickou volicí pákou J Gate (polohy PRNDS), samočinnými programy Drive/Drive Sport a možností sekvenčního řazení páčkami pod volantem (adaptivní systém řadí za méně než 600 ms).
Agresivnější vzhled vozu mírně zvýšil součinitel aerodynamického odporu na 0,341 (Convertible 0,359). Úpravy podvozku zahrnují o 38 % tužší přední a o 24 % tužší zadní odpružení, strmější převod řízení, překalibrované stabilizační systémy Trac DSC (pro sportovní vyžití lze vypnout) a větší kotouče brzd (vpředu ø 355 x 32 mm).
Brzdová soustava zahrnuje ABS/EBD, hydraulického brzdového asistenta a samočinnou elektronickou parkovací brzdu, působící na zadní kola. K dispozici jsou litá kola 19 nebo 20“ podle volby klienta, pneumatiky na zadních kolech jsou širší.
Zavazadlový prostor má slušný objem 300 litrů, je přístupný vzhůru výklopnou zadní stěnou liftback podobně jako u legendárního E Type, tam však byla dvířka ve splývající zádi zavěšena podélně na levé straně. Sedadla vzadu jsou pro dospělé jedince nepoužitelná, skutečně nouzová, vhodná snad jen pro malé děti. Pasivní i aktivní bezpečnost je tradičně na vysoké úrovni, nechybějí tzv. vystřelovací kapota pro větší ochranu chodců při případném střetu, inteligentní čelní airbagy, kombinované boční/hlavové airbagy, aktivní opěrky hlavy atd.
Plátěná střecha XKR Convertible se zavírá nebo otevírá elektrohydraulickým mechanismem do 18 sekund. Obě verze XKR, Coupe i Convertible, se na první pohled od Jaguaru XK odlišují novým předním nárazníkem s mřížkami ve stylu Racing, originálním designem kol z lehké slitiny, novým zadním nárazníkem se čtyřmi koncovkami výfuků a samozřejmě emblémy R (Racing).
Působivý styling vozu je dílem Iana Calluma a jeho týmu Jaguar Cars Design, vychází ze studie Jaguar Advanced Lightweight Coupe, představené na autosalonu NAIAS 2005 v Detroitu.
Jízda s vozem Jaguar XKR je nevšedním zážitkem v příjemném interiéru s bohatou výbavou, v níž nechybí nic, na co jsme u vozů této kategorie už zvyklí. Kvalitní audioaparatura, dotykový displej informačního a navigačního systému, automatická klimatizace a příprava pro telefon hands free jsou samozřejmostí, stejně jako originální interiér v kombinaci kůže a hliníku, resp. kompozitových panelů, či za příplatek tradičního ořechového dřeva.
Jaguar XKR je asi o 12 procent dražší než základní XK; při uvedení na trh byla jeho cena 67 495 liber na domácím britském trhu. Jaguar XKR Coupe se pro svou celohliníkovou konstrukci také stal vhodným základem závodního automobilu třídy GT3, který připravila firma Apex Motorsport, čímž vrátila značku do mezinárodního motorsportu po pěti nepříliš vydařených sezonách v mistrovství světa formule 1.
Zdroj: Automobil revue 11/07
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)