Náš test
Temná síla
Petr Hanke 07.03.2004 00:00
|
Z více než desetihodinového letujsem poměrně unavený. Pohled, který se mi však naskytl před hotelem, mě vrátil „zpět do života“. V úhledné formaci tam totiž stojí sedm blyštících se Mercedesů SLR McLaren.
Máme před sebou dvoudenní ježdění po naprosto úžasných pobřežních silnicích a navíc ještě den na okruhu Kyalami. Až to všechno absolvujeme, budeme vědět, zda SLR McLaren je skutečně nejlepší „gétéčko“, jak Mercedes prohlašuje.
Mercedes SLR velmi chytře vyplňuje jednu mezeru na trhu. Kombinuje totiž každodenní praktičnost Astonu Vanquish nebo Ferrari 575M s dynamikou skutečných supersportů v podobě Pagani Zonda či Ferrari Enzo.
Výkon SLR s hodnotou 626 k je menší než u Enza, Mercedes si však spravuje chuť točivým momentem 780 N.m (Enzo „jen“ 657 N.m). Dále jsou k dispozici údaje sdělující, že SLR zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,8 s a jede nejvýše 334 km/h. Tato čísla z něj činí nejrychlejší auto na světě vybavené „automatem“.
Šest z připravených aut má kovově stříbrnou barvu, sedmé je však nalakováno hrozivou černí a v poledním slunci vypadá naprosto dokonale. Zkuste si tipnout, jaký klíček jsem zabavil...
Stiskem tlačítka na dveřích se uvede do pohybu dveřní mechanismus. Plynové vzpěry otevřou vzhůru výklopné dveře a ty odhalí pohled na červená sedadla, dodávaná ve třech velikostech. Uvnitř se cítíte velmi útulně a pohodlně. Měřím přes 180 cm a mám sedadlo nejvíce vzadu, naštěstí široké nastavení volantu vše kompenzuje.
Přestože je toho, co byste si zde mohli prohlížet, spousta, nemohu odolat a otáčím klasickým plastovým klíčkem Mercedesu. Ve stylu pilotů stíhaček palcem odjišťuji krytku na voliči převodovky a rychlým zmáčknutím osvětleného tlačítka probouzím 5,5litrový osmiválec k životu. Zní opravdu skvěle. Vydává takové dunivé burácení. Když otevřete dveře, jeho zvuk nabere díky v bocích umístěným výfukům na síle a jiskře.
Toto umístění výfuků ve spojení s plochou a zakrytovanou podlahou způsobilo vývojovému týmu spoustu vrásek na čele. Problémy byly nejen se splněním hlukových norem, ale také s odvodem tepla kondenzovaného malou délkou potrubí do jediného místa.
Zavírám tahem dolů dveře, pohybuji řadicí pákou do polohy „Drive“ a přes Kapské Město mířím k mysu Dobré naděje. Všechno se zdá být do okamžiku prvního brzdění před semaforem skvělé. Brzdový pedál je měkký, nepřirozený a necitlivý. Dávkování brzdné síly není úplně optimální, takže jednou brzdím příliš prudce a podruhé zase slabě.
Konečně jsme vyjeli z města a široká dvouproudová silnice nám dává šanci pořádně rozpálit motor. Do pr****, tohle je vážně rychlé auto. Vystřelí vpřed okamžitě po přidání plynu, jakoby si přidřepne a vymrští vás k horizontu. Jeho původně jemný motor se najednou změní ve zvíře.
Přestože se váš mozek snaží všechno registrovat, zrychlení je tak brutální, že prostě nestíháte. Opět se opírám do brzd. Stále sice cítím měkčí pedál, avšak teď už cítím také sílu brzdového systému. S tím, jak se začínáme pohybovat na zatáčkovitých cestách, zjišťuji, že podvozek je skutečně mimořádně vyvážený. Celý jeho vývoj probíhal u McLarenu a musím říci, že chování SLR je na hony vzdálené jakémukoliv jinému Mercedesu, který znám.
Klasické ocelové pružiny a nastavitelné tlumiče odpružují kovaná hliníková dvojitá příčná ramena každého kola. Motor je umístěn daleko za přední nápravou, čímž se dosáhlo optimálního rozložení hmotnosti mezi nápravy (49:51). Fakt, že velké procento hmotnosti vozu je umístěno mezi koly, je klíčovým předpokladem pro špičkovou ovladatelnost.
Co to však znamená pro řidiče? Podle mého názoru tak vzniká nová dimenze v chováníautomobilu s motorem vpředu. Když tuto ovladatelnost spojíte s úžasnou mechanickou přilnavostí, zjistíte, že zatáčky jste schopni projíždět takovou rychlostí, kterou byste si v jiných autech prostě nedovolili. Můžete tudíž v zatáčkách aplikovat všech 626 k dříve, než byste tušili. Řízení není nějak obzvlášť citlivé, má však poměrně přímý převod, což je fajn. Úsvit dalšího dne je slunečný a já bych tomuhle černému SLR odpustilsnad všechno. Míříme do vinařské oblasti Jihoafrické republiky. Rychlosti, kterými se pohybujeme, jsou naprosto úžasné, ručička rychloměru jen málokdy klesne pod 200 km/h a na hladkém povrchu ji udržíte i v táhlejších zatáčkách. Ve vysokých rychlostech na nerovném povrchu sebou auto začne trošku škubat, ale to lze vzhledem k extrémně tvrdé uhlíkové karoserii a tuhému odpružení očekávat.
Po dvou dnech ježdění a několika ostrých kolech v Kyalami s Crisem Goodwinem za volantem jsem ze SLR nadšen. Vyklubalo se z něj mnohem extrémnější auto, než bych od Mercedesu očekával. Goodwin, hlavní testovací jezdec, projel kolo na Nürburgringu za 7 minut a 44 s.
Během 50 000 km, které zde odjezdil, má za sebou také několik „zápasů“ s prototypy Carrery GT. K nim dodává: „Ta auta jsou srovnatelná, ale jen za sucha. Za mokra SLR Carreře GT ujede.“
Podle mě brání tomuto autu, aby rozdrtil všechno ostatní, pouze dvě věci. První je úděsná citlivost brzd a druhou extrémní cena, přibližně 14 mil. Kč. Problém je totiž v tom, že samotný Mercedes nabízí model SL 65 AMG s podobným výkonem a pevnou skládací střechou za cenu ani ne poloviční. Dobře, SLR je zcela mimořádné auto, ale musím říci, že vzhledem k ceně ne zas tak moc. Specifikace Motor: kompresorem přeplňovaný V8, 5439 cm3 Uložení: podélně vpředu Nejvyšší výkon: 460 kW (626 k)/6500 min-1 Nejvyšší točivý moment: 780 N.m/3250-5000 min-1 Převodovka: 5A Poháněná kola: zadní Přední náprava: dvojitá příčná ramena Zadní náprava: dvojitá příčná ramena Řízení: hřebenové s posilovačem Brzdy: keramické kotoučové SBC, vpředu průměr 370 mm, vzadu 360 mm Pneumatiky: 245/40 ZR 18 vpředu, 295/35 ZR 18 vzadu Palivová nádrž: 97,6 l Pohotovostní hmotnost: 1618 kg Výkonová hmotnost: 3,52 kg/kW Zrychlení 0-100 km/h: 3,8 s Největší rychlost: 334 km/h Základní cena: přibližně 14 000 000 Kč text: Harry Metcalfe/Petr Hanke foto: Jim Fets zdroj: Auto rating 1-2/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)