Náš test
Mercedes-Benz A 200 – Decentní elektrifikace
Lukáš Dittrich 06.02.2024 02:57
Foto: Lukáš Dittrich
V rámci loňské modernizace dostal Mercedes-Benz třídy A mild hybridní zážehové motory. Druhé nejdostupnější provedení s označením 200 díky tomu přesvědčí především nízkou spotřebou, nezklame ale ani v dalších disciplínách.
Rok 2018 znamenal pro Mercedes-Benz třídy A příchod v pořadí už čtvrté generace (viz AR 5/’18). Po všech stránkách modernější a luxusnější hatchback do dnešních dnů minimálně na pohled příliš nezestárnul, ale pět let působení na trhu je přece jen dost. Loni na podzim proto byla odhalena modernizace, jež sice nepřinesla žádné revoluční novinky, ale díky řadě drobných úprav udržela povedený hatchback na úrovni doby.
Foto: Lukáš Dittrich
Novinky týkající se vnějšího designu na první pohled možná přehlédnete. Změnila se maska chladiče, světlomety dostaly jinou grafiku, do nabídky dorazily nově tvarované lité disky a úpravy zasáhly také například zadní difuzor. V nabídce jsou dvě takzvané výbavové linie. Agresivnější přední nárazník je důkazem faktu, že testovaný vůz dostal sportovně střiženou variantu AMG Line. Její součástí je kromě sportovnějšího nárazníku také podvozek se sníženou světlou výškou, osmnáctipalcové disky se zdvojenými paprsky nebo uvnitř sportovní sedadla a černá stropnice.
Dominantou interiéru modernizovaného provedení je nový volant, který už nevyužívá klasická tlačítka, nýbrž po vzoru dražších typů značky Mercedes-Benz dotykové plošky. Přímo z volantu lze pomocí pravé dotykové plošky ovládat středovou obrazovku multimediálního systému, což sice vyžaduje zvyk, ale po určité době člověk přijde na to, že jde o poměrně praktické řešení. Uprostřed palubní desky je umístěn displej s úhlopříčkou 10,25“ a na přání může být stejně velká obrazovka rovněž na místě přístrojového štítu. Grafika je perfektní, stejně jako odezva obou displejů. Ten středový je ale široký možná až příliš. Řidič má jeho levou spodní část trochu zakrytou volantem.
Nejnovější provedení multimediálního systému MBUX disponuje některými funkcemi dříve dostupnými pouze pro větší a dražší typy. Jednou takovou užitečnou pomůckou je náhled semaforu. Na středovém displeji se automaticky objeví obraz přední kamery v okamžiku, kdy zastavíte před světelnou křižovatkou. Semafor tak lze sledovat pohodlně na displeji a není nutné se různě naklánět. I ve třídě A pak lze využívat pokročilého hlasového asistenta, jenž umí kromě tradičních funkcí říkat vtipy (slouží k tomu pokyn „Hej Mercedesi, řekni vtip“) a smysl pro humor dokazuje také možnost „aktivovat katapult spolujezdce“. Po vyslovení tohoto příkazu vůz začne odpočítávat, aby následně prohlásil, že si dělá srandu. Od prvního čtvrtletí také přibyla možnost přihlašování řidiče pomocí senzoru otisku prstů, jak to opět známe z dražších typů značky. Novinkou kvalitně zpracovaného interiéru je rovněž čalounění zeleno-šedou syntetickou kůží Artico. Oficiálně se tento odstín jmenuje „šedá sage“. Toto čalounění dostal i testovaný exemplář.
Foto: Lukáš Dittrich
Ostatní věci zůstaly při starém, což kromě jiného znamená spíše méně prostoru v kabině. Platí to zejména o druhé řadě sedadel, kde mají cestující pro svá kolena zhruba deset centimetrů a za vyšší řidiče si tak sednou pouze velmi malé postavy. Jenom pro představu, například Seat Ibiza dokáže pro nohy zadních cestujících nabídnout o poctivé tři centimetry více a větší má i místo pro hlavu předních cestujících (+4 cm). Protože je ale třída A o kategorii větším automobilem, šířkou interiéru Ibizu výrazně předčí. S hodnotami 147 cm vpředu a 145 vzadu je na tom téměř na chlup stejně jako například aktuální vydání typu Focus. Samozřejmě pro ty zákazníky, kteří potřebují více místa uvnitř, má Mercedes v nabídce praktičtější třídu B.
Prostor pro zavazadla disponuje v základním uspořádání objemem 355 litrů. Pro dvojici cestujících je to více než dost. Ložná plocha je dlouhá 78 cm a v nejužším místě jsme naměřili šířku 105 cm. Hodnoty to jsou poměrně dobré, protože například hatchback Leon má ložnou plochu kratší o jeden centimetr a mezi podběhy disponuje prostorem menším o plných pět centimetrů. Všechna čísla týkající se především zavazadlového prostoru je ale potřeba brát spíše jako údaje pro zajímavost. Hatchback třídy A rozhodně nemá ambice lákat zákazníky hledající vysloveně praktický automobil.
Foto: Lukáš Dittrich
Důležitou novinkou posledního faceliftu je elektrifikace nabídky zážehových motorů. V současnosti tak už jsou všechny motorizace, včetně základních A 180 a A 200, 48V mild hybridy, využívajícími pomocný elektromotor o výkonu 10 kW (14 k) připojený k motoru řemenem. Výjimkou zůstává jen vrcholný model AMG A 45. Testovaná varianta A 200 je osazena přeplňovaným agregátem o objemu 1,3 l, vyvinutým ve spolupráci s aliancí Renault-Nissan a naladěným na 120 kW (163 k). Navzdory relativně skromnému výkonu vůz „papírově“ zvládne v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou a rozumnou hmotností zrychlit na 100 km/h za 8,0 s a nejvíce se rozjet na 225 km/h. Při zkouškách akcelerace jsme naměřili výsledek horší o půl sekundy. Pokud jde o nejvyšší rychlost, do 190 km/h jede vůz velmi dobře, následně mu ale citelně dochází dech.
Dynamika je spíše příjemná než sportovní, ale na to má německá automobilka v nabídce jiné varianty. Zážehové provedení A 200 představuje zajímavý kompromis mezi rozumnou cenou, solidní akcelerací a nízkou spotřebou. Velkou měrou se na tom podílí právě mild hybridní systém. Ačkoliv jde o „jednoduchou“ verzi s elektromotorem připojeným k motoru přes řemen (v současnosti se už i u mild hybridů začíná prosazovat řešení s motorem v převodovce), přítomnost elektromotoru je poměrně citelná. Reakce na přidání plynu jsou na dnešní poměry relativně svižné, a to dokonce i v jízdním režimu Eco. Hlavní přednost této poháněcí soustavy ovšem představuje schopnost rekuperace elektrické energie při brzdění a současně možnost jízdy se zcela vypnutým motorem (tzv. plachtění).
Během měření spotřeby Mercedes-Benz A 200 zaostal za očekáváním, když jsme podle dotankování dosáhli průměru 6,4 l/100 km. Měření navíc ukázalo docela velkou odchylku oproti hodnotám palubního počítače (5,7 l/100 km). Určité zklamání je to proto, že stejnou trasu zvládl větší Volkswagen Golf Variant 1.5 eTSI s výsledkem lepším přesně o jeden litr. Za 6,3 l/100 km zdolal náš zhruba 140 km dlouhý okruh sestávající ze 40 % z jízdy po dálnicích i výrazně vyšší Touran 1.5 eTSI. Jenže v případě Mercedesu je zde jedno „ale“.
Foto: Lukáš Dittrich
Test spotřeby zajíždíme ve standardním nastavení automobilu. Tedy v tom, v jakém je, když vůz nastartujete. A právě zde je ve srovnání se zmíněnými typy VW zásadní rozdíl. Zatímco německý koncern své vozy ladí celkově více na nízkou spotřebu, takže i v základním jízdním režimu Comfort mild hybridní systém vypíná motor a nechává vůz plachtit, Mercedes-Benz toto v základním nastavení nedělá. Je potřeba aktivovat režim Eco. Je příjemné, že kromě vypínání motoru nedochází v tomto nastavení k žádnému dramatickému otupení reakcí na plyn a ve výsledku lze v tomto režimu bez problémů cestovat i na delší trasy. Pro představu, během testu jsme v takovém nastavení absolvovali rovněž 180 km dlouhou trasu ze Šumavy do Prahy, polovina z toho vedla po dálnici a výsledkem byla spotřeba 5,5 l/100 km.
Mild hybridní asistence se navíc snaží sbírat elektrickou energii, jak jen to jde. Přestože se jedná o nejnižší míru elektrifikace, rekuperace se v mnohém podobá elektromobilům. I tento Mercedes používá přední radar ke sledování situace před automobilem. Pokud dojíždíte do kolony nebo se blížíte k pomalejšímu vozu, rekuperace je silnější. Soustava pak pracuje také s mapovými podklady. Rekuperace je tudíž intenzivnější například i ve chvíli, kdy má automobil před sebou sice volno, ale zároveň z map ví, že se blíží do vesnice a bude zpomalovat na 50 km/h. Díky výborné aerodynamice pak při plachtění s vypnutým motorem automobil zpomaluje jen velmi pozvolna a v interiéru je rovněž příjemné ticho. Samozřejmostí jsou i asistenční systémy, nicméně jejich nastavení je až příliš opatrné. Ke spuštění upozornění na blížící se srážku stačí jen trochu rychlejší nájezd do zatáčky opatřené svodidly.
Foto: Lukáš Dittrich
Jízdně je Mercedes-Benz třídy A na velmi dobré úrovni. Testovaný vůz nabízí parádní kompromis mezi komfortem a jistotou i při rychlé jízdě v zatáčkách. Jaké přesně ale bude mít vaše „áčko“ vlastnosti, to do velké míry záleží na konkrétní konfiguraci. Automobilka totiž nabízí hned několik verzí podvozku. Kromě toho základního existuje komfortní snížený. Ten je standardem pro testovanou linii AMG. Zájemci ale mohou zvolit ještě podvozek s adaptivními tlumiči. Další důležitou drobností je skutečnost, že s volbou adaptivního podvozku souvisí i instalace víceprvkové zadní nápravy. Tu vůz mimochodem dostane i tehdy, pokud zákazník sáhne po devatenáctipalcových kolech. V ostatních případech má třída A zadní nápravu jednoduchou s vlečenými rameny, jež ale nezklame ani náročnější řidiče.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; proměnné časování ventilů, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva, EU6d; 1332 cm3 (ø 72,2 x 81,4 mm), 11,8:1, 120 kW (163 k)/5500 min-1 a 270 N.m/2000–3500 min-1. Pomocný elektromotor 10 kW (14 k).
Foto: Lukáš Dittrich
Převodné ústrojí
Dvouspojková sedmistupňová převodovka 7G-DCT (18,63–11,06–6,80–4,62–3,57–2,85–2,29–Z–17,17), pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/TCR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11 m; pneumatiky Bridgestone Blizzak LM001, 225/45 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2729 mm, rozchod kol 1567/1558 mm; d/š/v 4419/1796/ /1440 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 355–1195 l; objem palivové nádrže 48 l; hmotnost pohotovostní/celková 1365/1920 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 720/1600 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 225 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,0 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,9–6,4 l/100 km; emise CO2 133–145 g/km.
Cena od 934 120 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
na V. ... 225 km/h
na jedn. stupně při 6500 min-1 ... I./II./III./IV. ... 40/68/108/164 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,0
0 až 80 km/h ... 6,1
0 až 100 km/h ... 8,5
0 až 120 km/h ... 11,8
0 až 140 km/h ... 15,9
0 až 160 km/h ... 21,4
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 29,6 s (179,9 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 4,2/5,6/7,6 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 6,8/8,3/11,0 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 88 km/h naměřená/palubní počítač ... 6,4/5,7 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 6,9 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 58,0 ... 77,3 ... 96,6 ... 116,0 ... 135,3 ... 155,0
chyba (%) ... 3,3 ... 3,4 ... 3,4 ... 3,3 ... 3,4 ... 3,1
Počítač kilometrů chyba (%) ... 2,9
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1471/1448 mm
Šířka ve výši ramen ... 1405/1354 mm
Výška nad sedákem ... 892 až 974/937 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 89 až 353 mm
Výška sedáku nad vozovkou ... 468 až 550/480 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 783/1366 mm
Šířka (min./max.) ... 1051/1282 mm
Výška ... 433 mm
Výška nakládací hrany ... 654 mm
Výška otevřeného víka ... 1840 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)