Náš test
Subaru Impreza XV 2.OD - Boxer Diesel
Tom Hyan 16.03.2011 00:06
Vznětový motor Subaru prostě nemůže být jiné koncepce než boxer, je to první sériově vyráběná pohonná jednotka tohoto druhu. Dostala ji také nová Impreza XV…
Spojit proces samovznícení nafty ve válcích s jejich plochým uspořádáním v motoru typu boxer není zrovna jednoduché. O vznětovém motoru Subaru se hovořilo dlouho, první konstrukční práce probíhaly už v devadesátých letech ve spolupráci s Porsche Engineering, ale pak byl Diesel Boxer uložen k ledu jako příliš drahý výstřelek vzhledem k relativně nízkým výrobním počtům vozů Subaru. Na evropském trhu však obliba turbodieselů nadále stoupala, a tak Fuji Heavy Industries (FHI), výrobce automobilů Subaru, v roce 2006 oficiálně oznámil, že nová pohonná jednotka Diesel bude respektovat tradice značky, tedy půjde o čtyřválec s plochým uspořádáním dvojic protilehlých válců. Kompaktní stavba, nízká poloha těžiště, méně hluku i vibrací, dobré dynamické vyvážení bez potřeby protiběžných hřídelů, to jsou hlavní atributy, jež už od roku 1966 u automobilů Subaru hovoří pro koncepci boxer. Přesně čtyřicet let po prvních zážehových motorech Subaru této koncepce se představil první Subaru Boxer Turbo Diesel…
První zkušební motor Boxer Diesel měl objem jen 1,3 litru, který se po řadě úprav zvětšil na 1,7 l a nakonec na 2,0 l. Konstruktéři zvolili jiný poměr vrtání a zdvihu než u zážehového stroje, protože větší vrtání válce by znamenalo rozšíření spalovacího prostoru, což není vhodné pro účinné spalování paliva samovznícením. Konfiguraci boxer volili kromě shora uvedených výhod také pro jedinečnou identitu značky Subaru, která pohonné jednotky tohoto typu zavedla už před pětačtyřiceti lety (u malého vozu Subaru FF 1 se čtyřválcem 977 cm3 o výkonu 40 kW (55 k)/6000 min 1; objem pak narůstal na 1088, 1267, 1361, 1595 a 1781 cm3 u dalších modelů). V roce 1989 byla uvedena druhá generace boxerů, v níž se objevil vedle čtyřválců také šestiválec, a pro formuli 1 vznikl dokonce dvanáctiválec (3,5 l/440 kW (600 k) v italském monopostu Coloni C 3B počátkem devadesátých let)! Ploché uspořádání bylo rovněž velmi vhodné pro systém trvalého pohonu všech kol Symmetrical AWD (All Wheel Drive), jenž nyní slaví 39. výročí a stal se dalším z typických prvků Subaru.
Ojedinělá konstrukce Boxer Turbo Diesel 2.0D (typ EE20) zaujme rovněž hliníkovým blokem válců, u něhož klesla rozteč mezi válci na 98,4 mm (jako u šestiválce Subaru) ze 113 mm, neboť se z něho stal motor čtvercový, tedy se shodným vrtáním válců a zdvihem pístů 68 mm (u zážehového dvoulitru EJ20 jsou tyto hodnoty 92 x 75 mm, u třílitrového šestiválce EZ30 jsou 89,2 x 80 mm). Celková délka motoru se proto zmenšila na 353,5 mm proti 414,8 mm u zážehového (kompaktní šestiválec má 438,4 mm), což umožňuje bezproblémovou zástavbu do stávajících podlahových plošin. Vysokotlaká vstřikovací soustava common rail pracuje s tlakem 180 MPa, speciální elektromagnetické vstřikovače nabízejí až pět vstřiků na jeden cyklus a jsou uloženy uprostřed hlavy válce mezi čtveřicí ventilů rozvodu DOHC (oba vačkové hřídele poháněny přímo řetězem). Plnicí turbodmychadlo je typu VGT (Variable Geometry Turbine), tedy s proměnnou geometrií lopatek turbíny podle zatížení motoru. Využívá se recirkulace výfukových plynů EGR a oxidační katalyzátor, motor splňuje emisní normu EU5.
Vznětový čtyřválec Subaru Boxer Turbo Diesel přišel na evropské trhy v březnu 2008 v jediném provedení s objemem válců 1998 cm3, výkonem 110 kW (150 k)/3600 min 1 a největším točivým momentem 350 N.m/1800 – 2400 min 1, což jsou naprosto dostačující parametry pro všechna použití. Nejprve se objevil pod kapotou vozů Legacy a Outback, následovaly Impreza a Forester. Poslední aplikací tohoto vznětového motoru je nový crossover od Subaru, pětidveřový hatchback Impreza XV v outdoorovém stylu, samozřejmě podpořeném vynikajícími jízdními vlastnostmi, jež jsou pro automobily této japonské značky typické. Nový crossover přišel loni také na český trh. Míří k těm klientům, kteří touží po drsnějším vzhledu vozu jako u Foresteru, ale nechtějí se vzdát typických jízdních vlastností, ovladatelnosti a lehkosti jízdy Imprezy. Verze XV má odlišné přední i zadní nárazníky, jež prodloužily vůz o 50 milimetrů, jiný tvar přední masky a ochranné plastové nástavce blatníků a prahů, standardní podélné střešní ližiny i nový zadní spoiler. Podvozek je bez výrazných změn proti klasické Impreze, průměr zadního stabilizátoru se však zvětšil z 15 na 16 mm, shodné vinuté pružiny doplňují silnější tlumiče, také vynikající brzdová soustava zůstala stejná a sériovou výbavou je stabilizace VDC i asistent pro rozjezd do svahu (Hill-Assist). Vzhledem k plnění normy EU5 u obou pohonných jednotek (XV se dodává také se zážehovým čtyřválcem 2.0/110 kW) se bohužel u vozů pro EU nezměnila světlá výška. Automobily pro mimoevropské trhy ji mají zvětšenou o 30 mm, čímž se dále zlepšuje průchodivost lehčím terénem.
Vznětový motor se dodává se šestistupňovou převodovkou, kterou charakterizuje přesné řazení. U zážehové varianty XV 2.0R můžete volit ze dvou alternativ, a to čtyřstupňového automatu s možností přímého řazení, či převodovku pětistupňovou. Jak už bylo řečeno, jízdní vlastnosti Imprezy XV jsou vyvážené, předvídatelné, zkrátka vynikající. Přispívá k nim trvalý pohon všech kol s viskózní spojkou ve funkci mezinápravového diferenciálu. Nová Impreza XV se prodává od 580 000 Kč (2.0R MT), vyobrazený typ XV 2.0D se vznětovým motorem byl v době testu za 680 000 Kč (více na www.subaru.cz).
Zdroj: Automobil 02/11
Autor: -TH-
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)