Náš test
MG5 Electric – Elektrické kombi
Lukáš Dittrich 13.02.2024 06:23
Foto: Lukáš Dittrich
Značka MG minulý rok rozšířila své portfolio u nás nabízených vozů o typ MG5 Electric, což je vůbec první elektromobil na trhu s karoserií kombi. Co nabízí?
Automobilce MG se v Evropě daří velmi dobře a také na českém trhu se rychle etablovala. Populární jsou především crossovery ZS a HS, jež za velmi přijatelné peníze nabízejí spoustu zajímavých vlastností. MG ovšem rychle rozšiřuje také svou paletu elektrických automobilů. Vše odstartoval zbrusu nový hatchback MG4 (viz AR 11/’22), následovaný už staršími elektromobily MG ZS EV a elektrickým kombi MG5 (viz AR 12/’22). Předmětem tohoto testu je právě „pětka“.
Foto: Lukáš Dittrich
Protože jde o jméno, jež je pro tuzemského čtenáře patrně zcela neznámé, neuškodí malý výlet do historie. Zatímco typ MG4 je postavený na nové platformě MSP, tak typ MG5 jako takový vlastně žádná žhavá novinka není. Pod označením Roewe i5 se prodává už od roku 2017 a jak je na první pohled patrné, jde o automobil, jenž může být osazen rovněž spalovacím agregátem. Jako MG5 se Roewe i5 s karoserií kombi podívalo do Evropy už v roce 2020, konkrétně na britský trh, následoval facelift a s menším zpožděním nakonec vůz dorazil i do našich končin.
První elektrické kombi na trhu nabízí MG ve dvou variantách. Cenově dostupnější provedení Emotion (od 889 940 Kč) využívá elektromotor o výkonu 130 kW (177 k) a akumulátor s kapacitou 50,3 kWh. Testovaná verze Excite disponuje slabším elektromotorem (115 kW/156 k), ale akumulátorem s větší kapacitou (61,1 kWh), tím pádem poskytuje delší dojezd. Zatímco menší akumulátor má chemické složení lithium-železo-fosfát, druhá možnost kombinuje prvky nikl-mangan-kobalt. Výrobcem je společnost CATL, jež akumulátory dodává i značkám daleko zvučnějších jmen. Cenově dostupnější MG5 slibuje dojezd podle WLTP 320 km, testovaný model je o 80 km lepší.
Foto: Lukáš Dittrich
Designově elektrické kombi příliš z řady nevystupuje, ale rozhodně svým vzhledem neurazí ani v evropské konkurenci. Na pohled zaujme především vysokým podvozkem, což se mnohdy hodí i při jízdě po městě. Dobíjecí port je umístěn na přední části vozu přesně mezi diodovými světlomety. O MG5 se často mluví jako o konkurenci pro Škodu Octavii, hodí se ale připomenout, že zas tak velký tento vůz není. Na délku měří 4600 mm a široký je 1818 mm. Současná Škoda Octavia Combi jej přerůstá o bezmála 90 mm na délku a o 10 mm na šířku. Má také nepatrně větší rozvor (+8 mm).
Interiér MG5 je zpracován kvalitně, zaujmou velmi pohodlná sedadla, ale najdou se i některé kompromisní záležitosti. Je potřeba například přivyknout na digitální přístrojový štít nabízející sice spoustu informací, ty jsou ale mnohdy velmi malé. Středová obrazovka o úhlopříčce 10,25“ má slušnou grafiku a ovládá se přes ni všechno včetně klimatizace. A zde je asi největší problém. Vzhledem k milionové pořizovací ceně je zarážející, že MG5 nemůže mít samočinnou klimatizaci. Ta se sice ovládá přes displej, jde ovšem o klimatizaci manuální. Na displej je tak kvůli regulaci teploty a směru proudění vzduchu nutné sahat mnohem častěji a políčka na displeji jsou příliš malá. Za jízdy není problém sáhnout místo na lištu pro nastavení intenzity ventilace mimo na obrázek v pozadí, jenž ale současně slouží pro nastavení směru proudění vzduchu. Místo změny rychlosti ventilátoru si tak nechtěně změníte směr proudění.
Foto: Lukáš Dittrich
S vnitřním prostorem na tom MG5 není vůbec špatně a zadní cestující jistě potěší zcela rovná podlaha, na tuzemský bestseller v podobě zmíněné Octavie Combi ale tato novinka trochu ztrácí. S šířkou 1465 mm v úrovni loktů vpředu a 1445 mm vzadu je zhruba o 20 mm menší. Vpředu ovšem MG5 disponuje proti Octavii větším prostorem pro hlavu, vzadu je prostor pro hlavu identický. Úplně bez zajímavosti pak není ani srovnání s MG4. To totiž v úrovni loktů nabízí vpředu o deset a vzadu o pět milimetrů více než MG5.
Zavazadlový prostor má oficiálně udávaný objem 479 až 1367 l. Zde je rozdíl proti Octavii nabízející v základním uspořádání 640 litrů největší. Délku ložné plochy jsme naměřili 828 mm, což je o 100 mm více oproti MG4 a o 136 mm méně oproti Octavii Combi. Šířka v nejužším místě je velmi pěkných 1061 mm, čímž MG5 překonává Škodu o 56 mm, MG4 je na tom s šířkou mezi podběhy stejně jako MG5. Výškou 471 mm pak MG5 ztrácí jak na Octavii (–98 mm), tak na MG4 (–30 mm). Pod dnem je ještě menší přihrádka, třeba na uložení kabelů.
O pohon typu MG5 se stará synchronní elektromotor s permanentními magnety uložený v jednom celku se stálým redukčním převodem a výkonovou elektronikou. Elektromotor využívá moderní technologii svařovaných spon, MG u něj uvádí účinnost až 97,5 % a maximální otáčky dosahují 15 000 min-1. Bez ohledu na volbu konkrétní verze MG5 je udáván shodný čas pro akceleraci z nuly na 100 km/h za 8,3 s a MG5 na poměry elektrických automobilů dosahuje také velmi solidní maximální rychlosti. Výrobce udává 185 km/h, my jsme pomocí zařízení Racelogic naměřili 182,2 km/h a rychloměr v tu chvíli ukazoval přesně 190 km/h. Zrychlení z nuly na 100 km/h jsme naměřili 8,7 s. Horší výsledek proti oficiální hodnotě může být dán přítomností zimních pneumatik, jež velmi bojovaly při ostrém rozjezdu s trakcí. Příjemná dynamika je dána relativně nízkou hmotností, pohybující se kolem 1,6 tuny.
Foto: Lukáš Dittrich
Ačkoliv je zde k dispozici také jízdní režim Sport, MG5 rozhodně není z těch elektromobilů, které řidiče pobízejí k dynamické jízdě. Ve vyšším tempu je problémem právě trakce daná přítomností předního pohonu a spíše měkký podvozek. Při běžném cestování je ale vůz komfortní, což podtrhují vysoké pneumatiky (205/60 R16). Jak je u MG zvykem, řidič má k dispozici spoustu asistenčních systémů, souhrnně označovaných jako MG Pilot, včetně asistenčního systému pro jízdu v koloně. Tempomat je ale možné nastavit maximálně na 150 km/h.
Klíčovou otázkou všech elektrických automobilů je dojezd a nabíjení. Náš okruh pro měření spotřeby dlouhý necelých 145 km jsme zajeli za jasného počasí a při teplotě 10 °C. Pro elektromobily to jsou vcelku příjemné podmínky. Výsledná hodnota je 18,8 kWh/100 km. Není to špatné, ale výsledek spadá spíše do průměru. Nová Kona Electric zajela stejnou trasu při teplotě těsně nad nulou s výsledkem 19,3 kWh/100 km, Škoda Enyaq iV před faceliftem vykázala při teplotě kolem 20 °C hodnotu 17,4 kWh/100 km. MG4 pak při letních třicítkách zvládlo tento okruh s výsledkem 15,1 kWh/100 km. MG5 má kapacitu akumulátoru 61,1 kWh, využitelná je 57,4 kWh. Při naměřené spotřebě 18,8 kWh/100 km tak lze teoreticky dosáhnout dojezdu 300 km.
Foto: Lukáš Dittrich
Kde MG5 opravdu ztrácí, to je nabíjení. Oficiálně udávané maximum je 87 kW, a to je v kontextu dnešního trhu s elektromobily podprůměrné, byť akumulátor je poměrně malý, a tudíž není potřeba dobíjet výkony kolem 200 kW jako velké automobily typu Kia EV6 nebo Škoda Enyaq iV. My jsme zkoušeli nabíjet vůz jako vždycky na stanicích Ionity, což u MG5 nemá velký smysl, ale na těchto stanicích nabíjíme při testech bateriové vozy vždy. Mimochodem, také stanice sítě Ionity lze aktivovat přes kartu MG Charge. Dobíjení jsme prováděli po ujetí testovací trasy spotřeby a po měření dynamiky, kdy vůz opakovaně podnikne několik akcelerací pod plným plynem. Při teplotě 10 °C se výkon nabíjení pohyboval kolem 60 kW. Urychlit nabíjení lze přes menu multimediálního systému, kde je možná trochu nelogicky v záložce MG Pilot schované tlačítko pro aktivaci předehřevu akumulátoru, což jsme my nevyužili. Naše výsledky proto berme s rezervou.
Vůz jsme dobíjeli z dvaceti na osmdesát procent. Celý proces trval 37 minut, během nichž MG5 získalo 36,7 kWh. Při spotřebě 18,8 kWh/100 km se teoreticky bavíme o navýšení dojezdu o 195 km. Fakticky to ale bude o něco méně, protože část dodané elektrické energie spolknou ztráty při dobíjení. Pro představu, vůz ukazoval při 20 % dojezd 52 km a po dobíjení 228 km. Průměrná spotřeba ale byla kvůli předchozímu měření dynamiky v tu chvíli vyšší než zmiňovaných 18,8 kWh/100 km. K námi naměřené nabíjecí křivce jsme pro zajímavost přidali ještě Toyotu bZ4x. Ta díky schopnosti rychlejšího nabíjení (také jsme dobíjeli bez předehřevu) získala za 37 minut 43,4 kWh, respektive 260 km dojezdu. Pro MG5 ale možná nakonec bude největší konkurencí MG4. To je totiž úspornější, tudíž má i delší dojezd, a ještě navíc se nabíjí podstatně rychleji. Ze třiceti na osmdesát procent se tento hatchback během dřívějšího testu dobil za 18 minut.
Foto: Lukáš Dittrich
MG5 je na poli elektrických vozů zajímavým příspěvkem. Je to poměrně prostorné kombi s bohatou výbavou a řadou zajímavých funkcí včetně možnosti napájet externí zařízení prostřednictvím funkce V2L. Stejně jako u jiných modelů značky se zákazník může spolehnout také na sedmiletou záruku. Cena testovaného vozu na hranici jednoho milionu ale staví MG5 proti těžké konkurenci a zejména se nabízí otázka, zda před MG5 neupřednostnit MG4, jež je ve všech ohledech lepším elektromobilem, prostor pro posádku nabízí zhruba stejný, a navíc je levnější.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Střídavý synchronní elektromotor s permanentními magnety uložený vpředu napříč; 115 kW (156 k) a 280 N.m; lithium-nikl-mangan-kobaltový akumulátor, kapacita instalovaná/využitelná 61,1/57,4 kWh; jednostupňový redukční převod. Pohon předních kol.
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená náprava se zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu kotoučové brzdy, ABS/EBD, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Vredestein Wintrac, 205/60 R16.
Foto: Lukáš Dittrich
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2659 mm, rozchod kol 1588/1553 mm, d/š/v 4600/1818/1543 mm; objem zavazadlového prostoru 479–1367 l; hmotnost pohotovostní/celková 1549/2012 kg; hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 500/500 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 185 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 8,3 s, spotřeba elektřiny WLTP 17,5 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 400 km, nabíjení AC/DC max. 11/87 kW.
Cena od 889 940 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost ... 182,2 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,4
0 až 80 km/h... 6,2
0 až 100 km/h ... 8,7
0 až 120 km/h ...12,4
0 až 140 km/h ...17,9
0 až 160 km/h ... 27,5
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 31,1 s (164,3 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h ... 3,7 s
90 až 130 km/h ... 7,5 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 86 km/h a při 10 °C naměřená .. 18,8 kWh/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 21,1 kWh/100 km
Rychloměr
Udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0
Skutečná (km/h) ... 59,8 ... 79,6 ... 98,9 ... 118,3 ... 137,9
Chyba (%) ... 0,3 ... 1,1 ... 1,4 ... 1,5 ... 1,8
Počítač kilometrů chyba (%) ... 1,4
Vnitřní rozměry
Vnitřní rozměry (vpředu/vzadu)
Šířka ve výši loktů ... 1465/1445 mm
Šířka ve výši ramen ... 1423/1396 mm
Výška nad sedákem ... 919–1024/929 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 170–381 mm
Výška sedáku nad vozovkou ... 574–679/658 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 828/1575 mm
Šířka (min./max.) ... 1061/1339 mm
Výška (min./max.) ... 471/528 mm
Výška nakládací hrany ... 807 mm
Výška otevřeného víka ... 1835 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)