Náš test
Mercedes-Benz SL 65 AMG
Petr Hanke 02.11.2004 00:00
|
Je to přesně hodina, co jsem v ruce poprvé držel klíčky od SL 65 AMG, a pořád mě ještě trošku pobolívá hlava od toho, jak se můj mozek tlačil na zadní část lebky pokaždé, když jsem se dotkl plynového pedálu. Možná by se tomu mohlo říkat omámení...
Na SL 65 AMG je neskutečné vlastně vše. Výkon, cena, rychlost, prostě všechno. Je ale vlastně takové auto potřeba? Vždyť je o 2,5 miliónu dražší než vynikající SL 55 AMG! Jeho šestilitrový dvanáctiválec je skutečnou exkluzivitou, která se vyrábí v nejvyšším patře budovy AMG po boku ještě exkluzivnějších osmiválců pro model SLR (ty jsou jen o 14 k silnější).
Jak jistě víte, řada SL se prodává ještě v provedení SL600 s dvanáctiválcem 5,5 l a výkonem 500 k. Právě tato pohonná jednotka byla základem pro model SL 65 AMG. Prošla však důkladným vývojovým procesem. Buďme konkrétní: zvětšením vrtání i zdvihu se zvýšil objem na 5980 cm3, sací vačky mají větší zdvih a delší dobu otevření ventilů, překalibrována byla řídicí jednotka motoru a vstřikovací systém, současně s tím se použila větší turbodmychadla s největším plnicím tlakem 1,5 baru a o 70 % se zvětšil mezichladič vzduch/voda. Za stavbu každého z motorů je zodpovědný konkrétní technik, jehož jméno je vygravírováno na hliníkovém štítku na krytu motoru.
Výsledek úprav je fascinující. Motor má tolik potenciálu, že musel být „přiškrcen“ na 1000 N.m, aby „nepotrhal“ zbytek pohonného ústrojí. Teoreticky by totiž dokázal produkovat až 1200 N.m!
Auto, s nímž jsem měl možnost se svézt, patří člověku, který nám může o charakteru tohoto auta říci mnohé – jeho předchozím vozem totiž byl Mercedes SL 55 AMG s výkonem zvýšeným na 560 k. „Rozdíl mezi těmito auty spočívá především ve způsobu podání výkonu. Dvojice turbodmychadel je podle mě mnohem více vzrušující a agresivnější. Kompresor modelu 55 AMG se svojí plynulostí blíží spíše k atmosféricky plněnému motoru.“ Můj již téměř uklidněný mozek přesně ví, o čem je řeč...
Na SL 65 AMG není nový jen motor, ale také podvozek, který se musí vyrovnat s větší zátěží. Úpravami proto prošla kalibrace ESP a aktivního podvozku ABC. Posílena byla i brzdová soustava, kterou tvoří obludné ocelové kotouče, jež mají vpředu průměr 390 mm a jsou obsluhovány osmipístkovými hliníkovými třmeny.
Vzadu jsou kotouče s průměrem 348 mm a čtyřpístkovými brzdiči. Zatímco ve standardu se dodávají 19palcová kola 245/40 vpředu a 275/35 vzadu, majitel tohoto vozu si řekl, že blatníky nejsou vyplněny tak, jak by si představoval, a sáhl po arzenálu firmy Brabus a jejích 20palcových kolech s pneumatikami Continental 255/30 a 315/25.
Žádné SL snad nemůže být „nabušenější“ než toto. Kůží potažená přístrojová deska a více než kompletní výbava. Zvuk motoru do tohoto luxusu proniká spíše tlumeně – jen jakoby z dálky cítíte, že se vpředu NĚCO děje. Jakmile se dotknete plynu, nepřijde vyštěknutí, kteréje známé z SL 55 AMG, jedná se o mnohem kultivovanější projev.
Tohle auto je tak jemné, tak konejšivé, když se v něm proplétáte městskou dopravou; jakmile však jen na chvilku stisknete plyn, stane se z něj děsivá šelma, která vás bude neurvale tlačit do sedadla. Než si alespoň trošku na tu sílu zvyknete, ujišťuji vás, že budete mít problémy se správným sledováním silnice – musíte se totiž koukat více dopředu než obvykle. Skutečně strašné.
Samotná čísla (0-100 km/h za 4,2 s a 0-160 km/h za 12,9 s) však nedokáží dokonale popsat způsoby tohoto vozu. To, co z něj dělá skutečný Maisterstück, je lehkost, s níž těchto časů dosahuje.
Další důvod, proč SL 65 AMG působí tak fenomenálně, tkví v samočinné převodovce. Zrychlení tohoto auta, které se vyrovná mnoha skutečným supersportům, se totiž dosahuje bez jakékoliv námahy. Skvělý „automat“ se postará o vše s mimořádným přehledem. To samé platí o stabilizačním systému, který má na první dva rychlostní stupně poměrně dost práce (no, vlastně na trojku a čtyřku také).
Trošku si pohraji s fyzikálními zákony. Vypínám ESP a zkouším, co se stane, když zatlačím plyn maximálně do podlahy. Byl to okamžik sekundy, zadní kola se roztočila a já byl v omezovači. Strašné, když si uvědomuji, že stojím na teplém a suchém asfaltu. V manuálním režimu se situace zlepšuje pouze díky tomu, že lépe cítíte a ovládáte sílu motoru.
Právě manuální režim převodovky umožňuje nejlépe poznat charakter motoru. Řadím pětku, jedu asi 80 km/h a motor točí 1400 min-1. Po sešlápnutí plynu následuje díky reakcím turbodmychadla krátká prodleva v dodávce výkonu. V podstatě okamžitě jste katapultováni vpřed, přičemž akcelerace je stále mocnější; jakmile motor dosáhne 2000 min-1, máte pocit, že „horší“ to už být nemůže. Dále se zvyšující otáčky však neustále zvyšují i síly působící na váš organismus.
Je tedy SL 65 AMG skutečně o 2,5 miliónu korun lepší než SL 55 AMG? Objektivně ne. Přestože má extrémní sílu, jejíž podání je podle slov jeho majitele více vzrušující, SL 65 postrádá lehkost a ovladatelnost osmiválcové „pětapadesátky“. Slovo vzrušující je ale, jak je zřejmé podle pana majitele, velmi relativním pojmem. Své SL 65 AMG totiž hodlá vyšponovat až na 650 k. Já jen doufám, že s sebou bude stále mít tabletku kinedrylu. Specifikace: Motor: V12, 2x turbo, 5980 cm3 Výkon: 450 kW (612 k)/4800-5100 min-1 Toč. moment: 1000 N.m/2000-4000 min-1 Převodovka: 5A Zrychlení 0-100 km/h: 4,2 s Největší rychlost: 250 km/h Cena: 6 699 000 Kč Auto Rating plus: brutální dynamika mínus: brutální cena Podle časopisu evo zdroj: Autorating 10/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)