Náš test
Grande Punto 1.2 a 1.3 JTD
Otakar Gregora 22.07.2006 00:00
|
Ačkoli se nový vůz nadále oficiálně jmenuje Punto, slyší i na rozšiřující oprávněný přívlastek Grande, neboť proti svému předchůdci znatelně povyrostl. Zejména o 165?mm větší celkovou délkou a prodloužením rozvoru o 50?mm dorostl k hranici segmentů B a C, resp. do kategorie vozů tzv. čtyřmetrové třídy. Na první pohled působí dvouprostorová karoserie přitažlivě díky elegantním liniím navrženým designery Giugiarova Italdesignu a Centro Stile Fiat; dynamický vzhled propůjčuje vozu krátká zaoblená svažující se příď se značně skloněným velkým čelním sklem, jehož dolní okraj, posunutý až nad přední nápravu, připomíná styl cab forward, svého času zavedený u amerických automobilů (Chrysler).
Vyváženým kontrastem je strmě se svažující záď s výklopnou zadní stěnou, s nepřehlédnutelnými koncovými svítilnami uspořádanými svisle ve sloupcích C; naopak zadní mlhová i zpětná svítilna jsou zapuštěny až příliš nízko v dolním okraji nárazníku. Dojem agresivity vyvolává klínovitý profil pontonu, zdůrazněný stoupající linií bočního prolisu v úrovni vnějších klik dveří. Z celkového zvětšení karoserie (šířka a výška narostly jen několik milimetrů) a lepšího využití obestavěného prostoru těží především cestující, kteří mají víc místa i pohodlí, o čemž svědčí vnitřní rozměry. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1440/1330?mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 940 až 1030?mm, v obdobných místech zadních sedadel 1410/1270?mm, resp. 930?mm. Pro nohy mají cestující vzadu dost místa jen nejsou li přední sedadla posunuta zcela vzad, kdy se mezera za nimi zmenší na 100 mm.
O tom, že zvětšení celkových rozměrů bylo využito výhradně ku prospěchu cestujících, svědčí velikost zavazadlového prostoru. Výrobce udává, že jeho základní objem je dokonce asi o sedm procent menší než u předchozího typu, a dokonce i po zvětšení sklopením zadních sedadel ještě za ním zaostává o tři procenta, nicméně uspokojí všechny běžné nároky. U lépe vybavených typů bez náhradního kola, nahrazeného soupravou pro nouzovou opravu poškozené pneumatiky, nabízí další menší úložné prostory v plastové vložce pod podlahou.
Celkovému vnějšímu stylu vozu odpovídá jeho interiér jak designem, tak uspořádáním i výbavou, společně přispívajícími k pocitu pohody a komfortu. Standardní výbava, nabízená v několika úrovních, je i v základní Active dosti bohatá a zahrnuje mimo jiné elektrické ovládání skel předních dveří i zpětných zrcátek, centrální zamykání, dva čelní airbagy, palubní počítač a přípravu pro instalaci autorádia. Testovaný vůz se vznětovým motorem měl ve výbavě Dynamic navíc boční airbagy a okenní airbagy, mlhové světlomety, audiosoustavu s přehrávačem CD a ovládáním na volantu aj.
Zájemci si mohou vybrat i z prvků mimořádné výbavy jako jsou klimatizace, kůží potažený volant, kolenní airbag řidiče, čidla tlaku v pneumatikách, ostřikovače světlometů, tempomat, vyhřívaná zpětná zrcátka a přední sedadla, dešťové čidlo, střešní okno aj. K bezpečnosti přispívá nejen ergonomické uspořádání všech ovládacích prvků, ale i dobrý výhled všemi směry, na němž se však příliš nepodílejí malá trojúhelníková okénka u paty čelních sloupků, která jsou spíše jen stylistickými prvky karoserie. Úroveň dílenského zpracování je dobrá, stejně jako kvalita použitých materiálů snese srovnání s nejlepšími vozy této třídy.
Z palety poháněcích soustav nové řady Punto, jíž jsme se již věnovali ve shora zmíněném článku, jsme při testu vyzkoušeli nejmenší zážehový motor 1.2 a výkonnější verzi přeplňovaného turbodieselu 1.3 JTD. Čtyřválec Fire se již osvědčil v jiných typech této značky, pro nové Punto byl však převzat po modernizaci zaměřené na zlepšení charakteristiky a snížení spotřeby paliva i emisí škodlivin. Hlavní podíl na tom má postupné fázové vstřikování paliva Marelli Multipoint, změnil se i tvar spalovacího prostoru, motor má jiné sací a výfukové potrubí a pozměněným zavěšením se omezil přenos vibrací a hluku do karoserie. Zcela nový malý vznětový motor patří k nejlepším nejen ve své třídě, a to ve zkoušené výkonnější verzi jak svými parametry, tak i dalšími provozními vlastnostmi.
Zvláštní zmínku zaslouží kultivovaný běh s malými vibracemi a nízkou hlučností, přibližující motor jednotkám zážehovým. Zásluhu na tom má soustava Multijet, vstřikující palivo několika malými postupnými dávkami v krátkých intervalech. S charakteristikami motorů je dobře sladěno odstupňování převodovek, pro 1.3 JTD výhradně šestistupňové, vynikající přesným a lehkým řazením. Podvozek, vyvinutý ve spolupráci s GM, má všechny hlavní znaky konstrukce převážně používané u vozů této třídy, jak je zřejmé z připojeného přehledu základních údajů. Vůz je standardně vybaven obvyklými bezpečnostními soustavami, na přání může mít např. stabilizační systém, protiprokluzovou soustavu, Hill Holder aj.
Nové Punto prokázalo při obvyklých jízdních zkouškách všestranné kvality, jimiž se řadí k nejlepším vozům své třídy. Oba typy jsou, přiměřeně svým motorům, temperamentní a hospodárné. Jízdní vlastnosti jsou na úrovni standardu moderních vozů této třídy, ať již v hodnocení chování v zatáčkách a při rychlých změnách směru, směrové stability či účinnosti brzd. Přesné řízení umožňuje díky volitelné dvoustupňové účinnosti posilovače jak dobrý kontakt s vozovkou při rychlé jízdě, tak snadné manévrování při parkování.
Nový Fiat Punto si zaslouží přívlastek Grande nejen svými rozměry, ale i provozními a užitnými vlastnostmi, jimiž se vyrovná větším a dražším vozům. Může být proto vyhledávaným rodinným automobilem za přijatelnou cenu. Testovaný základní typ 1.2 stojí 294 900 Kč, zájemci o výkonnější a lépe vybavený 1.3 JTD zaplatí 419 900 Kč. text: Ing. Otakar Gregora foto: Otakar Gregora zdroj: Automobil revue 6/2006 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)