Náš test
DS 7 Crossback 2.0 BlueHDi 180 – vrchol francouzského luxusu
Lukáš Dittrich 14.10.2019 06:57
Minulý rok vstoupila francouzská značka DS také na český trh, kde jako svůj první vůz začala prodávat DS 7 Crossback. Tento crossover má ambice oslovit zájemce o originální prémiové automobily, ale používá k tomu techniku známou z běžných typů Peugeot a Citroën. Jaký je výsledek v praxi?
Podobně jako Seat nedávno osamostatnil značku Cupra, osamostatnil koncern PSA o něco dříve značku DS (viz AR 9/’19). Již to tedy není řada vozů spadající pod Citroën, nýbrž samostatný „výrobce“ nabízející vlastní produkty, služby, showroomy i servis. Na český trh nově vzniklá značka DS dorazila minulý rok a jako svůj první vůz zde začala prodávat crossover DS 7 Crossback. Tento typ ale míří výše než například technicky příbuzný Peugeot 3008/5008 nebo Citroën C5 Aircross. Má ambice oslovit zákazníky tradičních pré-miových výrobců.
DS 7 Crossback (viz AR 4/’19) se představil evropskému publiku na ženevském -auto- -salonu v roce 2017. Se základními rozměry 4573 mm na délku, 1906 mm na šířku a 1625 mm na výšku a při rozvoru 2738 mm jde o poměrně velké SUV, pohybující se mezi Peugeotem 3008 s délkou 4447 mm (rozvor 2675 mm) a větším typem 5008 (délka 4641 mm, rozvor 2840 mm). Technicky ovšem také DS 7 Crossback vychází z platformy EMP2, a to znamená zcela identickou nabídku motorů i prvků funkční výbavy. Výhodou oproti většině neprémiových sourozenců je přítomnost víceprvkového zavěšení zadních kol, jež v rámci koncernu PSA využívá pouze Peugeot 508, a především adaptivní tlumiče spolupracující s kamerou.
Nová francouzská značka sází zejména na design. Na karoserii proto najdete řadu skutečně atraktivních prvků. Jde zejména o koncové svítilny a přední světlomety. Koncové svítilny vypadají mimořádně efektně, nechybějí ani dynamické blikače a světlomety se od druhé úrovně výbavy So Chic dodávají v provedení DS LED Vision. Jsou doslova nepřehlédnutelné, protože v sobě mají tři otáčecí segmenty. Ty se po odemčení vozu postupně otočí z jedné strany na druhou a zase zpět. Ve chvílích, kdy vám po uzamčení automobil svítí ještě na cestu k domu, můžete navíc znovu zmáčknout tlačítko zamykání na klíčku a tyto segmenty se začnou pohybovat ze strany na stranu, jako by vám vůz mával. Jinak jde o adaptivní světlomety, ale ne typu Matrix LED, jak to známe od některých jiných značek, takže se při jízdě sice natáčejí, mění rozevření světelných kuželů a přisvěcují do zatáčky, stejně jako automaticky přepínají dálkové svícení, nicméně vyloženě vykrývat okolní provoz neumějí.
Interiér na první pohled obhájí záměr vozu zaútočit na prémiové značky celkem bez potíží. Francouzské značky obecně umějí mistrně sladit různé povrchy, různé materiály i různé barvy v kabině tak, aby vznikl velmi příjemný celek, a DS to potvrzuje. V testované vrcholné výbavě Grand Chic byla světlá kůže, krásně prošívaná sedadla, velké displeje a výbava zahrnující v podstatě vše od automatické klimatizace přes masáž až po noční vidění. Zájemci si mohou vybrat rovněž sportovnější alternativu, kde uvnitř vládne Alcantara, k dispozici je ale také ještě lepší kůže Nappa. Příbuznost s ostatními Peugeoty a Citroëny nakonec prozradí bližší pohled na některé detaily.
To ale nic nemění na skutečnosti, že zejména cestování na delší vzdálenosti je v tomto voze mimořádně příjemné. Interiér je totiž i s přispěním akustických skel výborně odhlučněn, sedadla mají perfektní tvar a hlavně DS 7 Crossback je vskutku prostorný automobil. Šířka v úrovni loktů přibližně 1,46 m vpředu i vzadu zhruba odpovídá třeba Volvu XC70, stejně jako podélný prostor vzadu (i když Volvo nabídlo nepatrně více, minimum 190 mm vs. 175 mm). Potěší také naprosto rovná podlaha ve druhé řadě, takže se sem trojice osob posadí bez větších problémů. Kompromisní je pouze prostor pro hlavu vzadu. Tam jsme naměřili 940 mm, což je pro vyšší postavy tak akorát. Třeba zmíněné Volvo nabízí téměř o čtyři centimetry více.
Zavazadlový prostor se základním udávaným objemem 550 litrů rozhodně pro běžné použití postačí i větším rodinám. Nabízí dvojité dno i možnost sklápět dělená opěradla páčkami na bocích. V našem automobilu chyběl pouze malý otvor pod loketní opěrkou, takže by se zde předměty typu lyží převážely hůře. Je to dáno přítomností elektricky nastavitelného sklonu zadních opěradel (pro Grand Chic standardní výbava). Prostor pro zavazadla disponuje délkou 93 cm, minimální šířkou 101 cm a výškou 48 až 57 cm podle pozice podlahy. Pod dnem ještě zbylo místo na dojezdové rezervní kolo, dodávané ke všem výbavám za příplatek 5000 Kč.
Paleta nabízených motorizací kopíruje ostatní modely koncernu PSA, jmenovitě několikrát zmíněný Peugeot 508. Předmětem tohoto testu byla motorizace 2.0 Blue-HDi ve vrcholné výbavě Grand Chic s cenou od 1 190 000 Kč. Jde o druhé nejdražší provedení, jaké si mohou zákazníci pořídit.
Zatímco vnější design a provedení interiéru mohou relativně úspěšně hrát roli avantgardně luxusního vozu, technika je v podstatě konvenční. Konkrétně testovaný vznětový čtyřválec vybavený turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek (nese označení DW10) potkáte třeba i v Citroënu C4 SpaceTourer (viz AR 6/’19). K rozměrnému crossoveru se ale tato jednotka velmi hodí. Má kultivovaný běh, solidní zátah, dost síly pro cestování vyššími dálničními rychlostmi a rozumnou spotřebu. Sportovní ale tento vůz logicky není a tomu odpovídá jak dynamika, tak naladění převodovky. Oficiální hodnota pro akceleraci z nuly na 100 km/h je 9,9 s, my jsme v našem testu naměřili 9,6 s, což je docela překvapivé vzhledem k tomu, že vůz stál na největších dostupných kolech (20“). Hodnota to je slušná, na dnešním trhu ale najdeme i mezi vznětovými SUV dostupnými za podobné peníze rychlejší automobily. Třeba Škodu Kodiaq RS.
Dlouhodobý průměr i vlivem častého cestování po dálnicích nakonec skončil na hodnotě 7,2 l/100 km, nicméně během našeho testu spotřeby se ukázalo, že palubní počítač není zcela přesný. Testovací trasu dlouhou něco přes 140 km sice vůz zvládl podle informace na displeji za slibných 6,2 l/100 km, ale po přepočítání dotankovaného paliva vyšel průměr 7,02 l/100 km. Ani to ale není vyloženě špatná hodnota, když uvážíme velikost automobilu, hmotnost navýšenou ještě o spoustu výbavy a přítomnost klasického „automatu“.
Vůbec nejzajímavější záležitostí DS 7 Cross-back je ale nakonec podvozek. Ten kombinuje zavěšení MacPherson vpředu a víceprvkové vedení vzadu, což není u automobilů postavených na platformě EMP2 až tak obvyklé. Ještě důležitější je skutečnost, že v nabídce najdete rovněž adaptivní tlumiče propojené s kamerou, což je v rámci koncernu PSA specialita tohoto typu. Systém se jmenuje DS Active Scan Suspension, kdy kamera snímá vozovku ve vzdálenosti 5 až 20 m před vozem, rozpoznává nerovnosti a elektronika pak na základě těchto dat upravuje nastavení každého jednoho tlumiče zvlášť. Něco podobného známe například z Mercedesu-Benz třídy S. U značky DS ale nakonec není výsledek úplně stoprocentní.
Především kamera musí na silnici vidět, takže toto čtení silnice není aktivní v noci, ani za špatných světelných podmínek. -Zároveň pracuje v rychlostech 15 až 130 km/h a výhradně v režimu Comfort. Pro úplnost, řidič může zvolit také režim Sport, standardem nastaveným po každém nastartování je režim Normal. Bohužel z místa řidiče nepoznáte, zda zrovna DS čte vozovku nebo ne, protože aktivitu tohoto systému neindikuje žádná kontrolka, jako třeba v případě nočního vidění.
Subjektivně jsou rozdíly mezi režimem Normal a Comfort, když je kamera aktivní, těžko rozpoznatelné. V podstatě jedinou odlišnost představují velké příčné nerovnosti, jako například široký příčný práh. V režimu Normal poté, co zadní náprava z takové nerovnosti sjede, následuje ještě menší zhoupnutí, což se v režimu Comfort kombinovaném s kamerou neděje. Pokud jde o filtrování nerovností samotných, tam fungují oba dva režimy stejně dobře. I na dvacetipalcových kolech je DS 7 Crossback příjemně komfortní v zásadě bez ohledu na zvolený režim. Velkým negativním rozdílem je ale série nerovností. Ty vůz dobře zvládne v režimu Normal, jenže v kombinaci s aktivní kamerou systém jako by nevěděl, na jakou nerovnost se má zaměřit, a výsledkem je fakt, že zadní náprava v takových chvílích dost znervózní. Vůz se začne vlnit a ztratí svou jízdní jistotu. To byl také důvod, proč jsme nakonec strávili nejvíce času v režimu Normal. V tomto nastavení totiž funguje podvozek DS 7 Crossback nejlépe.
Protože je zde kladen důraz na komfort, karoserie se obecně více houpe (i v režimu Sport), převodovka je spíše laxní a řízení není příliš komunikativní. Nic vás zkrátka nevybízí k rychlé jízdě. Nelze ale říci, že by DS 7 Crossback v zatáčkách bylo špatné. Stabilita a odolnost proti nedotáčivosti při svižnějším tempu jsou až překvapivé. Byť taková jízda nepřináší žádné řidičské potěšení, vůz ji zvládá s nečekaným přehledem. Špičkovou disciplínou tohoto modelu je ovšem delší cestování klidnějším tempem, zejména na dálnicích. Pak si naplno užijete skvěle tvarovaná sedadla s masáží, tichý interiér, armádu asistenčních systémů zahrnujících i asistent řízení a příjemně houpavý charakter podvozku.
DS 7 Crossback není špatný automobil. Ostatně technická příbuznost s Peugeotem 3008, držitelem titulu Car of the Year 2017, je více než dobrým základem. Problémem bude zřejmě cena. Ve srovnání se zmíněným crossoverem je DS 7 Crossback dražší v testované motorizaci bezmála o 300 000 korun, oproti větší 5008 je rozdíl 230 000 Kč. Samozřejmostí navíc je subjektivně vnímaná aura luxusu. Náš exemplář díky dalším příplatkům stál bezmála 1,5 milionu korun, čímž se dostává na úroveň například Volva XC60 D4 FWD, jež ve vrcholné výbavě Inscription stojí 1 451 200 Kč. To samé platí pro BMW X3 xDrive25d za 1 390 000 Kč, kde navíc kromě vyššího výkonu dostanete rovněž pohon všech kol. DS 7 Crossback zkrátka své kvality má, cenově ale míří velmi vysoko. Na českém trhu to rozhodně nebude mít jednoduché.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový, turbodmychadlem přeplňovaný vznětový čtyřválec PSA DW10, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6.2; 1997 cm3 (ø 85 x 88 mm); 132 kW (180 k)/3750 min-1 a 400 N.m/2000 min-1.
PŘEVODOVKA
Osmistupňová samočinná převodovka EAT8 (Aisin) s kapalinovým měničem momentu. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy (platforma PSA EMP2); všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvková náprava; odpružení vinutými pružinami a adaptivními tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy 304 mm vpředu a 290 mm vzadu, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/HADC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,45 m; pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, 235/45 R20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2738 mm, rozchod kol 1621/1598 mm; d/š/v 4573/1906/ /1625 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 555 – 1752 l; objem palivové nádrže 55 l, objem nádrže na AdBlue 18 l; hmotnost pohotovostní/celková 1535/2050 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/1550 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 218 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,9 s; spotřeba paliva NEDC 5,6/4,4/4,9 l/100 km; emise CO2 128 g/km.
CENA od 1 190 000 Kč
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST
na VII. ... 218 km/h
na jednotlivé stupně při 5000 min-1
I./II./III./IV./V./VI. ... 38/68/102/139/166/197 km/h
Zrychlení (s) s postupným řazením při 5000 min-1
0 až 60 km/h ... 4,1 s
0 až 80 km/h ... 6,5 s
0 až 100 km/h ... 9,6 s
0 až 120 km/h ... 13,2 s
0 až 140 km/h ... 18,1 s
0 až 160 km/h ... 25,4 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 31,3 s (171,1 km/h)
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 146,1 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 82,6 km/h ... 7,0 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,2 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 58,7 ... 78,3 ... 98,1 ... 117,2 ... 138,0 ... 156,2
chyba (%) ... 2,17 ... 2,13 ... 1,9 ... 2,33 ... 1,73 ... 2,38
Počítač kilometrů chyba 0,75 (%)
VNITŘNÍ ROZMĚRY
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1467/1478 mm
Šířka ve výši ramen ... 1460/1398 mm
Výška nad sedákem ... 878 až 956/941 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 175 až 425 mm
VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 330 mm/2,5
Nastavení (podélné/výškové) ... 46/35 mm
ZAVAZADLOVÝ PROSTOR
Délka (min./max.) ... 930/1642 mm
Šířka (min./max.) ... 1013/1240 mm
Výška ... 481 až 565 mm
Výška nakládací hrany ... 737 mm
Výška otevřeného víka ... 1798 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)