Náš test
BMW 5 Gran Turismo - Osm stupňů vpřed
Tom Hyan 08.02.2010 05:01
Další karosářská varianta Gran Turismo navzdory označení 5 nemá se sedany řady 5 mnoho společného, ale je to po řadě 7 druhý největší vůz značky BMW…
Gran Turismo je asi největší kuriozitou ve výrobním programu bavorské značky (vzniká v Dingolfingu), zvláštním crossoverem spojujícím přednosti SAV řady X5 (zatím však bez pohonu všech kol), kombi řady 5 Touring a velkého sedanu řady 7. Ano, má blíže k nové řadě 7, s níž sdílí shodnou podlahovou plošinu, než k řadě 5 (připravuje se totiž nová), ale také nabídka motorů je identická jako při uvedení nové sedmičky, jen zážehový šestiválec BMW 535i má o 15 kW (20 k) nižší výkon. Sportovní charakter chce zřejmě podtrhnout bezrámové provedení oken ve čtveřici bočních dveří (jsou hliníkové!), opravdu však musíte hned přepnout na sportovní nastavení podvozku (voličem iDrive, či tlačítkem na středové konzole), chcete li typické jízdní vlastnosti bavorských vozů. Standardní komfortní režim na nás totiž neudělal příliš velký dojem…
Samozřejmě, technika je také u BMW 5 Gran Turismo na vysoké úrovni, po debutu v BMW 760i se objevila osmistupňová samočinná převodovka ZF rovněž u tohoto vozu, ale jako standardní výbava trojice všech uvedených verzí 535i, 550i a 530d (mechanická převodovka už není). U jednotlivých verzí se liší pouze stálý převod nápravy u testovaného typu 530d (na našich snímcích), jinak jsou všechny převody shodné. Nejlepší jsou samozřejmě motory, všechny celohliníkové konstrukce, s přímým vstřikováním paliva, emisní normou EU5 a přeplňované turbodmychadly (Twin Turbo u zážehových, jediné Turbo VGT u vznětového). Novinkou je řadový zážehový šestiválec pro BMW 535i, poprvé totiž došlo ke kombinaci Twin Turbo, přímého vstřikování HPI a proměnného časování a zdvihu ventilů Valvetronic. Výkon tohoto třílitru byl upraven na 225 kW (306 k) v rámci snížení spotřeby paliva i emisí (viz technické údaje). Osmiválec BMW 550i je motor dobře známý z typů X6 xDrive50i a 750i se shodným výkonem 300 kW (407 k) a velmi plochou křivkou průběhu točivého momentu (vrchol 600 N.m v širokém rozsahu 1750 až 4500 min 1). Trojici uzavírá BMW 530d s upraveným turbodieselem 3.0d/180 kW (245 k), jenž dostal novou spodní část klikové skříně a tužší klikový hřídel z ještě pevnější oceli, přičemž se jeho hmotnost snížila na 185 kg. Jak již bylo řečeno mnohokrát, kulturou běhu se při normální jízdě vyrovná motorům zážehovým, chcete li však jet opravdu sportovně, pak je nadále zážehový šestiválec lepší…
Podobně jako u BMW řady 7 je k dispozici aktivní řízení spolu s řízením zadní nápravy Integral Active Steering (do 2,5°). Sériový systém Dynamic Drive Control dovoluje shora zmíněné individuální nastavení podvozku a rychlostí řazení, odezvy motoru a zásahu stabilizačního systému DSC. Na přání je aktivní tlumení a kontrola stabilizátorů Adaptive Drive.
Variabilitu interiéru zvyšuje zadní stěna Dual Tailgate, kterou jsme už popsali po představení vozu (viz AR 7/´09). Podobně jako u Superbu jsou vzadu dvě tlačítka, jedním otevřete jen téměř kolmé víko zavazadlového prostoru, druhým celou výklopnou stěnu (zavře se elektricky po stisku dalšího tlačítka na její spodní hradě). Podobně jako X6 rovněž i Gran Turismo může exkluzivní charakter zdůraznit čistě čtyřmístným provedením interiéru, jehož ztvárnění je samozřejmě příkladné s vysokou kvalitou použitých materiálů. Adaptivní bixenonové světlomety s osvětlováním zatáček, noční vidění s detekcí chodců, systém udržování jízdy v pruhu, volič iDrive s přehledným barevným displejem, navigace se službami ConnectedDrive, aktivní tempomat ACC Stop & Go, boční i couvací kamery, panoramatická skleněná střecha, či prvky strategie EfficientDynamics patří do obvyklé nabídky BMW. Základní cena BMW 530d Gran Turismo je 1 443 000 Kč včetně DPH, tu však u vyobrazeného vozu zvýšila příplatková výbava až na 2 242 500 Kč.
K nejdražším doplňkům patřila devatenáctipalcová kola za 53,3 tisíce, systém Adaptive Drive za 78 tisíc, aktivní řízení včetně řízení zadní nápravy za 45,5 tisíce, panoramatické střešní okno za 44,2 tisíce, navigace Professional za 65,3 tisíce, noční vidění za 52 tisíc a elektricky nastavitelná komfortní přední sedadla za 58,8 tisíce korun českých. Inu, kvalita něco stojí…
Zdroj: Automobil 01/10
Autor: Tom Hyan
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)